ورود

مراجعه به صرافی و تبدیل ارز در استانبول

مراجعه به صرافی و تبدیل ارز در استانبول

صرافی ترکیه و پیدا کردن صرافی در استانبول یا هر شهر دیگری در ترکیه، قواعد یکی است!!

یکی از موضوعات مهم در هر سفری، مبادله و به اصطلاح چنج کردن پول در صرافی‌های کشوری دیگر ست. اگر عازم استانبول هستید و در خصوص تبدیل ارز نگرانید و یا  چیزی نمی‌دانید، با پین تاتی همراه باشید.

صرافی ترکیه

گام اول، پاسخ سوالات

واحد پول استانبول لیر است که گاهی با عنوان تله هم نامیده می‌شود و با TRY که سمبلی قدیمی است شناخته می‌شود. مسافرهایی که تجربه سفر کم‌تری داشته باشند معمولا در مواجهه با صرافی‌ها و تبدیل ارز همراهشان گیج می‌شوند و گاهی نگرانند که در این مسیر به اشتباه بیفتند.  در زیر به مهم ترین سوالاتی که به مسافر دیدی خوب در خصوص صرافی‌ها در استانبول می‌دهند پاسخ داده‌ایم.

صرافی و تبدیل ارز در ترکیه

صرافی به زبان انگلیسی و ترکی چه می‌شود؟

هرچند سطح انگلیسی مردم استانبول ضعیف است و شاید خیلی‌ها نتوانند به انگلیسی شما را راهنمایی کنند اما  دانستن این کلمات در سفر ضروری است. صرافی به انگلیسی؛  Currency exchangeو  Bureau de changeو به ترکی  dövizنامیده می‌شود.

چه مکان‌هایی برای تبدیل ارز معتبر است؟

همان‌طور که فرودگاه یکی از بدترین انتخاب‌ها برای تبدیل ارز شماست، بانک‌های محلی، دستگاه‌های ای‌تی ‌ام و صرافی‌ها مکان‌هایی هستند که برای تبدیل ارز شما مناسب هستند. اگر توی فرودگاه بودید و بدون لیر، چاره ای نداشتید می توانید مقدار کمی از ارز همراهتان را تبدیل کنید تا به مرکز شهر برسید.

صرافی و تبدیل ارز در ترکیه

صرافی‌های فرودگاه محل مناسبی برای تبدیل ارز است؟

مطمئنا شما می توانید بهترین نرخ را از دستگاه های خودپرداز در فرودگاه دریافت کنید. از آنها برای گرفتن ارز ترکیه استفاده کنید. همان‌طور که در فرودگاه آب پرتقال و ماساژ و چای گران‌تر از شهر است،  نرخ مبادله‌ی ارز هم پایین تر است. یعنی شما در قبال پرداخت 100 دلار به صرافی فرودگاه، به دلیل نرخ مبادله پایین مقدار کم‌تری لیر دریافت خواهید کرد. معمولا کارمزد این صرافی‌ها در فرودگاه ها بالاست و بنابراین خوب است مسافر مقداری لیر برای رسیدن به مرکز شهر همراه داشته باشد یا به خودپردازهای فرودگاه مراجعه کند.

چه گزینه مناسبی در فرودگاه استانبول برای تبدیل پول وجود دارد؟

گزینه جایگزین صرافی در فرودگاه استانبول ، شعب سه بانک ترکیه است که می توان آنها را در جنب طبقه پروازهای ورودی‌در ترمینال داخلی یافت. هر سه بانک به مشتریان خود امکانات مبادله  ارز ارائه می‌دهند. شعبه بانک‌ها را می‌توان پس از گذراندن کنترل گذرنامه، به راحتی پیدا کرد

صرافی و تبدیل ارز در ترکیه

کمیسیون صرافی چیست؟

بعضی صرافی‌ها برای تبدیل ارز از شما کمیسیون دریافت می کنند که این امر نرخ مبادله را پایین می‌آورد.
ضرری ندارد اگر از صرافی‌ها بپرسید که آیا کمیسیون دریافت می کنند یا نه! و یا به صرافی‌هایی مراجعه کنید که کمیسیون صفر درصد هستند.

آیا همراه داشتن یورو انتخاب خوبی است و مبادله آن در صرافی‌ها رایج است؟

در صرافی‌های فرودگاه و مراکز شهر به راحتی می‌توانید یورو را به لیر تبدیل کنید. با توجه به نزدیکی ترکیه به اروپا و تلاش هایش برای پیوستن به اتحادیه اروپا، یورو وجهی رایج است و حتا در بعضی اماکن و رستوران‌ها و هتل‌ها امکان خرج کردن یورو هم وجود دارد.

صرافی و تبدیل ارز در ترکیه

چقدر لازم است از صرافی‌ها لیر بگیرم؟

بهتر است در هر مرحله چنج کردن ارز، به اندازه نیاز دو روز مبادله کنید. اصلا تمام پول خود را به لیر تبدل نکنید و حتا می‌توانید روزانه به صرافی نزدیک هتلتان بروید و این کار را انجام دهید. تبدیل تمام ارز دلار به لیر با توجه به ارزش پول ترکیه ممکن است به ضررتان تمام شود چون ممکن است در سفر در طول سفر تمام پولتان را که همراه برده‌اید خرج نکنید.

با توجه به سوال قبلی، بهتر است ‌چقدر ارز برای سفر تبدیل کنم؟

برای اینکه بدانید چقدر ارز برای تبدیل لازم است، باید از مخارج گذراندن تعطیلات در ترکیه با خبر باشید. طبق امار میانگین سایت های گردشگری، تعطیلات به مدت یک هفته در ترکیه معمولاً برای یک نفر در حدود 1،142 لیر هزینه دارد و یک سفر به ترکیه برای دو نفر حدودا 2،285 TRY برای یک هفته هزینه دارد.
این مبلغ با توجه به خرید و سبک سفرشما قابل تغییر است.

صرافی و تبدیل ارز در ترکیه

آیا می توانم از کارت خرید خود  (دبیت کارت) در صرافی‌های ترکیه استفاده کنم؟

کارت‌های اعتباری و نقدی در استانبول بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. ویزا و مستر کارت در اکثر مکان ها پذیرفته می‌شوند و معمولا صرافی‌ها این امکان را برای مسافران فراهم می‌کنند.

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *