ورود

مهاجرین و پناهندگان ساکن ترکیه چگونه می‌‌توانند زبان ترکی بیاموزند؟

مهاجرین و پناهندگان ساکن ترکیه چگونه می‌‌توانند زبان ترکی بیاموزند؟

آموزش زبان ترکی رایگان در ترکیه

آموزش زبان ترکی برای مهاجرین و پناهندگان چرا الزامی است؟

همانطور که می‌دانید، هنگامی که یک مهاجر به یک کشور جدید مهاجرت می‌کند، باید زبان رسمی آن کشور را بداند تا بتواند خود را با آن جامعه تطبیق داده و به راحتی کارهای خود را انجام دهد. برای اینکه یک شخص یا جمعیتی به راحتی بتوانند با جامعه‌ای که در آن قرار دارند سازگار شوند، باید فرهنگ آن جامعه را بشناسند. یادگیری زبان به عنوان بخش جدایی ناپذیر و اساسی یک فرهنگ، نقش مهمی در یادگیری فرهنگ یک جامعه و نیز ایجاد سازگاری و هماهنگی با آن جامعه ایفا می‌کند.

زبان رسمی جمهوری ترکیه

زبان رسمی جمهوری ترکیه، ترکی است. در طول تاریخ بشر از چین امروزی تا مجارستان و از مصر تا سیبری در یک جغرافیای بسیار بزرگ، مردمان بسیاری به این زبان سخن گفته‌اند. امروزه نیز علاوه بر آناتولی و آسیای میانه در کشورهای خاورمیانه و بالکان نیز جمعیت‌های بسیاری به این زبان سخن می‌گویند. همچنین در مدارس و نیز در دوره‌های آموزشی رسمی و خصوصی تدریس می‌شود. پس آموزش زبان ترکی یک امر الزامی است.

چرا آموزش زبان ترکی لازم است؟

  • در طول مدتی که در ترکیه اقامت دارید، دانستن زبان ترکی برای داشتن یک زندگی خوب و در سطح استاندارد به شما کمک می‌کند.
  • دسترسی به بازار کار و شانس یافتن شغل را افزایش می‌دهد.
  • شما می‌توانید به سهولت از خدمات ارائه شده توسط وزارت آموزش ملی و نیز سایر نهادهای آموزشی بهره‌مند شوید.
  • در دسترسی به حقوق و خدمات ارائه شده به شما، مشکلی نخواهید داشت.
  • دانستن زبان ترکی در ایجاد پیوندهای اجتماعی با جامعه ترک آسان‌تر و روند سازگاری با جامعه را تسهیل می‌کند.
  • به راحتی می‌توانید با افراد جامعه میزبان دوست شوید و بر حلقه روابط اجتماعی خود بیافزایید.
  • اگر قصد مقیم شدن در ترکیه را دارید، به طور قطع باید به زبان ترکی مسلط باشید، چرا که یکی از شرایط لازم برای کسب حق شهروندی تسلط داشتن به زبان ترکی است.
آموختن زبان ترکی برای مهاجرین و پناهندگان

مراکز آموزش زبان ترکی؟

برای یادگیری ، گزینه‌های مختلفی وجود دارد. اولین مورد، دوره‌های آموزش زبان ترکی است که توسط وزارت آموزش ملی ترکیه و در مراکز آموزش عمومی (حالک ایتیم) برگزار می‌شود. با مراجعه به نزدیکترین مرکز آموزش عمومی (حالک ایتیم) محل زندگی خود می‌توانید به راحتی در این دوره آموزشی ثبت نام کرده و یادگیری این زبان را شروع کنید.

 

موسسات فرهنگی یونس امره

علاوه بر دوره‌های آموزش زبان ترکی که توسط وزارت آموزش ملی برگزار می‌شود، می‌توانید از طریق موسسات فرهنگی یونس امره نیز زبان ترکی را یاد بگیرید. موسسه فرهنگی یونس امره با داشتن بیش از ۴۰ شعبه در نقاط مختلف جهان، سعی دارد علاوه بر آموزش زبان ترکی، به معرفی فرهنگ و هنرترک پرداخته و در کنار برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری که ترتیب می‌دهند، در زمینه هنرهای سنتی، حفاظت از میراث فرهنگی، فراهم کردن زمینه آثار هنری در رشته‌های مختلف و تدوین سیاست‌های فرهنگی نیز فعالیت دارند. به این ترتیب، ضمن یادگیری زبان ترکی، می‌توانید از این فرصت بهره‌مند شده و از نزدیک با فرهنگ ترک آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موسسات فرهنگی یونس امره می‌توانید به سایت اینترنتی yee.org.tr مراجعه کنید.

آموختن زبان ترکی برای مهاجرین و پناهندگان

آموزش زبان ترکی به صورت آنلاین

موسسات یونس امره همچنین از طریق اینترنت و از راه دور نیز به آموزش زبان ترکی می‌پردازند.
برای دسترسی به این پرتال می‌توانید به سایت اینترنتی turkce.yee.org.tr مراجعه کنید. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه دپارتمان آموزشی و تحقیقاتی زبان ترکی و زبان‌های خارجی دارند.
با مراجعه به این مراکز و ثبت نام در آن‌ها نیز به راحتی می‌توانید زبان ترکی بیاموزید.

آموزش زبان در موسسات مردم نهاد

علاوه بر این، بسیاری از سازمان‌های مردم نهاد و در راس هلال احمر ترکیه و نیز آموزشگاه‌های خصوصی، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش زبان ترکی تحت نظر وزارت آموزش ملی می‌کنند.
فراموش نکنید که دوره‌های آموزشی برگزار شده برای خارجیان با هدف آموزش زبان ترکی رایگان است،
استفاده از کلاس‌های آموزشی موسسات خصوصی رایگان نیست و باید شهریه کلاس‌ها را پرداخت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.