ورود

آیا استانبول پایتخت ترکیه است؟

آیا استانبول پایتخت ترکیه است؟

استانبول؛ شهری که خوب می‌شناسیم

شهری که امروز با نام استانبول می‌شناسیم و در هر فرصتی که دست بدهد دلمان می‌خواهد کوله و چمدانمان را جمع کنیم وبه آن سفر کنیم، تقریباً حدود سه هزار سال محل سکونت انسان ها بوده است. این یعنی با یک شهر قدیمی و تاریخی سروکار داریم که ویژگی‌های خاصش در سراسر ترکیه هم مورد توجه است. اما آیا استانبول پایتخت ترکیه است؟ با پین‌تاتی همراه باشید.

استانبول چه زمان پایتخت ترکیه بود؟

در قرن 7 قبل از میلاد استانبول زیبا توسط یونانی ها مستعمره شد. این کشور در سال 196 قبل از میلاد هم به دست جمهوری روم افتاد  و تا سال 330 به بیزانس معروف بود ، سپس به قسطنطنیه تغییر نام داد و پایتخت جدید امپراتوری روم شد. در اواخر دوران باستان ، این شهر با جمعیتی نزدیک به نیم میلیون نفر بزرگترین شهر جهان غرب بود. قسطنطنیه پایتخت امپراتوری بیزانس بود ، که با سقوطش در سال 1453، دوره پایتخت بودن شهر پایان یافت هرچند پس از آن استانبول با همان نام پایتخت امپراتوری عثمانی شد.

شهر استانبول ترکیه

موقعیت تاریخی استانبول

استانبول در طول تاریخ شهر پر جمعیتی بوده است. در قرون وسطا با افت جمعیت روبه رو شد اما در امپراتوری عثمانی دوباره به اوج خودش نزدیک شد و  بار دیگر در میان پرجمعیت ترین شهرهای جهان قرار گرفت. هرچند درهنگام تأسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 ، پایتخت از  قسطنطنیه به آنکارا (آنگورا سابق) منتقل شد. از سال 1930 ، نام بومی “استانبول” تنها نام رسمی این شهر در زبان ترکی بوده و از آن زمان در بیشتر زبان‌های غربی نیز جایگزین نام کلاسیک “قسطنطنیه” شده است

اتفاقات استانبول به عنوان پایتخت دولت عثمانی

تا سال 1459 ، سلطان‌های عثمانی انرژی زیادی را صرف زیبایی و رونق قسطنطنیه کردند. در شهر بنیادهای دینی ایجاد شد؛ این مناطق شامل یک دانشکده الهیات ، یک مدرسه (معمولاً در ارتباط با مسجد)، یک آشپزخانه عمومی و یک مسجد بود. در همان سال، محمد دستور داد که به هر یونانی که قسطنطنیه را به عنوان برده یا پناهنده ترک کرده بود ، اجازه بازگشت داده شود. این اقدامات باعث شد تا او یک بار دیگر به یک پایتخت پر رونق تبدیل شود.

شهر استانبول ترکیه

استانبول پایتخت هنر

استانبول پایتخت هنر هم بود. در دوران سلطنت سلیمان (سال 1520 تا 1566) بر امپراتوری عثمانی، دوره ای از دستاوردهای بزرگ هنری و معماری بود. معمار سینان بسیاری از مساجد و دیگر بناهای بزرگ شهر را طراحی کرد. هنرهای سرامیک و خوشنویسی عثمانی نیز رونق گرفت.

چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟

از نظر نظامی جغرافیای ترکیه مانعی بزرگ برای استانبول است که پایتخت شود. پس از دست رفتن بیشتر سرزمین‌های بالکان در گذشته ، منطقی نبود که ترکیه شهری مرزی را با موقعیت استراتژیک و خطرناک به عنوان پایتخت انتخاب کند.  جایی که در معرض هجوم کشورهای بیگانه است و از نظر چیدمان و آرایش طبیعت و وجود کوه‌های زیاد، به راحتی قابل دفاع نیست.

شهر استانبول ترکیه

ویژگی آنکارا پایتخت ترکیه

آنکارا پایتخت ترکیه است که  در هسته مرکزی ترکیه قرار دارد. موقعیت جغرافیایی آنکارا در صورت نیاز به ارتش اجازه می دهد تا در مواقع لزوم، قوای نظامی را مدیریت کند و برای عقب نشاندن دشمن، فشار قابل توجهی را به کمک  توانایی جنگی ارتش خود در جبهه ایجاد کند. از آنجا که آناتولی بسیار وسیع است این تاکتیک در مواقع جنگ کارساز است ( همان تاکتیکی که آتاتورک برای شکست ارتش برتر یونان در جنگ یونان و ترکیه 1919–1922 مورد استفاده قرار داد)

ankara-city-turkey-pintati2

پوشش طبیعی آنکارا، پایتخت ترکیه

علاوه بر این ، آناتولی با پوشش دریا و مناطق کوهستانی از همه جهات، یک منطقه قابل دفاع طبیعی دارد و آنکارا را به یک پایتخت منطقی از نظر استراتژیک تبدیل می کند. این واقعیت نیز وجود دارد که جنگ استقلال ترکیه پس از تسلیم امپراتوری عثمانی به نیروهای متفقین در جنگ جهانی اول از آنکارا مدیریت می شد و آنکارا نشان داد توانایی هدایت و رهبری هر واقعه‌ای  را دارد.

استانبول پایتخت ترکیه است یا آنکارا؟

استانبول از لحاظ اقتصادی و وسعت و جایگاه اجتماعی همه آیتم‌های پایتخت شدن را دارد. اما همچنان آنکارا پایتخت این کشور است. شاید چون هنوز دیدگاه دفاع و جنگ کلاسیک در این  کشور دیدگاه غالب است و همین کمک می‌کند که استانبول بدون اینکه پایتخت باشد شهر مهم توریستی، پر جمعیت و موفق در عرصه بین المللی باشد. اما با همه این‌ها پایتخت نباشد.

ankara-city-turkey-pintati5
5/5 - (2 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (1)

  • مهگل
    بهمن 5, 1399 از 8:21 ق.ظ پاسخ

    ممنون از مطالب مفیدتون واقعا استانبول پایتخت فرهنگی ترکیه هست.