ورود

بازدید وزیر خارجه ترکیه از شهر تاریخی خیوه در ازبکستان

بازدید وزیر خارجه ترکیه از شهر تاریخی خیوه در ازبکستان

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

مولود چاووش‌اوغلو، شهروندی افتخاری شهر تاریخی خیوه

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آناتولی

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که در چارچوب سفر رسمی در ازبکستان به سر می‌برد، پس از دیدار از شهر تاریخی خیوه که بین سالهای 1511 تا 1920 پایتخت خانات خیوه بوده، شهروندی افتخاری این شهر را دریافت کرد.

چاووش‌اوغلو پس از بازدید از این شهر تاریخی، اظهار داشت: اطلاعات مفیدی درباره تاریخ و فرهنگ ازبکستان به دست آوردم. آثار ارزشمندی که اجدادمان برجای گذاشته‌اند وجود دارد. اینجا بسیار زیبا است و به ویژه از شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان تشکر می‌کنم.

وزیر امور خارجه ترکیه درباره روابط دوجانبه میان آنکارا و تاشکند نیز تصریح کرد: روابط دو کشور با تلاش رجب طیب اردوغان و شوکت میرضیایف روسای جمهور ترکیه و ازبکستان رشد زیادی داشته و برای توسعه هر چه بیشتر روابط تلاش می‌کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر برای نزدیکی هرچه بیشتر جهان تُرک و صلح و رفاه منطقه نیز تلاش می‌کنیم. از تمامی مردم ترکیه می‌خواهم که به اینجا آمده و از زیبایی‌های آن بازدید کنند. ما قصد داشتیم به شکل خانوادگی از ازبکستان بازدید کنیم چون که همسرم خیلی مایل است این مناطق را از نزدیک ببیند اما این بار فرصت سفر پیدا نکرد و از من قول گرفت که در آینده با هم به ازبکستان سفر کنیم.

چاووش‌اوغلو از شمار زیادی از آثار تاریخی شهر خیوه و نمایشگاه مربوط به منطقه تاریخی خوارزم بازدید کرد. وی همچنین پس از تماشای نمایش کوتاهی از زندگانی محمد رهین خان دوم در مسجد تاریخی جمعه خیوه نماز اقامه کرد.

عزیز عبدالحکیم‌اف، معاون نخست وزیر ازبکستان در امور گردشگری و عبدالعزیز کامل‌اف، وزیر خارجه این کشور چاووش‌اوغلو را در بازدید از شهر خیوه همراهی کردند.

 

منبع : خبرگزاری آنادولو

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.