ورود

تحقیقات جامع دانشمندان ترکیه

تحقیقات جامع دانشمندان ترکیه

تحقیقات جامع دانشمندان ترکیه

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

تحقیقات جامع دانشمندان ترکیه

دانشمندان در آزمایشگاه‌‌های تخصصی ویروس شناسی ترکیه، اپیدمیولوژی مکان مرجع، نقشه سازی پراکندگی بیماری‌های آندمیک و ارتباطات اپیدمیولوژیک را مورد بررسی قرار می‌دهند.

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آناتولی

دکتر گولای کوروکلواوغلو، از مسئولان مرکز ملی آزمایشگاه‌ های ویروس شناسی در گفت وگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت:
بیماری کووید-19 نخستین بار در دسامبر 2019 در شهر ووهان، مرکز استان هوبئی چین مشاهده و طی مدت کوتاهی با شیوع در بیش از 210 کشور تبدیل به پاندمی شد که سلامت جامعه جهانی را دچار مخاطره کرده‌است.
در این آزمایشگاه‌ها اپیدمیولوژی مکان مرجع، نقشه سازی پراکندگی بیماری‌های آندمیک و ارتباطات اپیدمیولوژیک آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی افزود:
ترکیه از زمان شیوع این ویروس مطالعه و تحقیقات جامع در ارتباط با این بیماری را در آزمایشگاه‌های مرجع آغاز کرد. در این مدت از یک سو تحقیقات در ارتباط با روند شیوع ویروس ادامه داشته و از سوی دستاوردهای مهمی در خصوص تولید داخلی کیت‌های تشخیصی حاصل شد.

کوروکلواوغلو تصریح کرد:
آزمایشگاه‌های ویروس شناسی و مطالعات کاربردی ترکیه در این مدت از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان مرکز ملی آنفلوانزا شناخته شد و در این مراکز در ارتباط با نحوه شیوع عفونت‌های ویروسی که به طور مستقیم از طریق دستگاه تنفس منتقل می‌شوند تحقیقات جامعی انجام دادیم.

او با تاکید بر اینکه در این آزمایشگاه‌ها نقشه‌سازی بیماری‌های واگیردار از طریق دستگاه تنفسی را مورد بررسی جامعی قرار داده‌اند، گفت: در این آزمایشگاه اپیدمیولوژی مکان مرجع، نقشه سازی پراکندگی بیماری‌های آندمیک و ارتباطات اپیدمیولوژیک آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پیش از پاندمی کرونا نیز این تحقیقات را انجام می‌دادیم. ویروس‌های تنفسی متنوع و متعدد هستند.

دکتر کوروکلواوغلو اذعان داشت:
19 عامل ویروسی وجود دارد که با علائم مشابه می توانند باعث عفونت تنفسی شوند. برخی از آنها دشوار و برخی راحت تر پشت سر گذاشته می‌شود. برخی گونه‌ها دچار جهش می‌شوند. در این آزمایشگاه آرشیو ویروس کشور را تشکیل داده‌ایم.

منبع : خبرگزاری آنادولو

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *