ورود

استانبول یا آنتالیا!؟

استانبول یا آنتالیا!؟

تفاوت استانبول با آنتالیا؟ واضح است که زندگی در شهرهای بزرگ همیشه هزینه‌های بیشتری از زندگی در شهرهای کوچک برای افراد دارد و استانبول به عنوان بزرگ‌ترین  و پر زرق و برق‌ترین شهر ترکیه معمولا هزینه بیشتری به ساکنین تحمیل می‌کند. برای اینکه هزینه زندگی در این شهر جذاب را با آنتالیا مقایسه کنید، با پین‌تاتی همراه باشید.

تفاوت استانبول با آنتالیا

هزینه یک زندگی استاندارد در استانبول و آنتالیا

شما برای حفظ همان استاندارد زندگی‌ای که می توانید با 13 هزار لیر در استانبول داشته باشید (با فرض اجاره در هر شهر) به حدود 11 هزار لیر در آنتالیا نیاز دارید. این مقدار تمام هزینه‌های خانواده از جمله اجاره خانه و مالیات را پوشش می‌دهد. برای فهمیدن ریز هزینه‌ها در این دو شهر باید چندشاخص بررسی شود.

تفاوت استانبول با آنتالیا؛ کلان‌شهر یا شهری کوچک

استانبول شهر بزرگی است که گاهی رفتن از یک نقطه به نقطه دیگر آن سه ساعت زمان خواهد برد. مفهوم کلان شهر در مورد این شهر زیبا همیشه صدق می‌کند و مطمئنا با طولانی بودن مسافت بین مکان‌ها هزینه‌ی حمل و نقل در این شهر بیشتر است. هرچند در آنتالیا به دلیل وسعت کم‌تر، معمولا هزینه حمل و نقل کم‌تر است. شما کم‌تر در ترافیک و شلوغی می‌مانید و حس فرسودگی می‌کنید.

آنتالیا

زندگی در استانبول یا آنتالیا

تفاوت استانبول با آنتالیا تفاوت همیشگی و هرازگاهی

استانبول یک شهر کامل برای زندگی است اما آنتالیا یک شهر ساحلی زیبا برای توریست‌هاست که چند وقت از سال را در آن بگذرانند و بعد، شهر را ترک کنند. بنابراین خیلی توقع نداشته باشید با یک شهر تمام عیار روبه‌رو باشید. جدول زیر مقایسه خوبی از رفتن به رستوران در استانبول و آنتالیا ارائه کرده است.

 

تفاوت (درصد)آنتالیا (لیر)استانبول (لیر)نوع رستوران
-162530یک وعده غذایی در رستوران ارزان
-28100140سه بخش اصلی  غذا برای دو نفر در رستوران متوسط
02525مک دونالد ساندویچ کمبو
+51716آبجو محلی
02020آبجو وارداتی
-81214کاپوچینو
-362.81.52آب

استانبول

زندگی در استانبول یا آنتالیا

تفاوت استانبول و آنتالیا درخصوص هزینه‌های حمل و نقل
هزینه حمل و  نقل یکی دیگر از گزینه‌های دیگر برای بررسی هر شهری برای زندگی است.  وقتی از هزینه‌های حمل و نقل صحبت می‌کنیم به قیمت متعارف خودروها در آن شهر هم اشاره داریم. آنتالیا در مجموع هزینه حمل و نقل کمتری  برای ساکنینش دارد. در زیر به بخشی از این هزینه‌ها اشاره شده است:

آنتالیا (لیر)استانبول (لیر)حمل و نقل
3.503.75بلیت یک بار مصرف
108275بلیت یک ماهه
5.50                       5تعرفه تاکسی
43.10هر کیلومتر تاکسی
3029هر یک ساعت تاکسی
6.806.50گازولین
152000177000قیمت تویوتا کرولا

استانبول

زندگی در استانبول یا آنتالیا

تفاوت استانبول با آنتالیا درخصوص هزینه های سکونت

حداقل هزینه سکونت و خرید و اجاره پله اول زندگی در هر شهری است. برای اینکه بدانیم می‌توانید در یک شهر ماندگار شویم یا نه باید از پس هزینه‌های سکونت در آن بربیاییم. استانبول و آنتالیا در جدول زیر مقایسه خوبی در خصوص وضعیت و هزینه سکونت در شهرهایشان به کسانی که قصد انتخاب محل زندگی خود را دارند، ارائه می‌دهد.

آنتالیا (لیر)استانبول (لیر)اجاره برای هر ماه
12322291یک خوابه مرکز شهر
9461304یک خوابه خارج از مرکز شهر
22274071سه خوابه مرکز شهر
15302380سه خوابه خارج از مرکز شهر

 

آنتالیا هر متر مربعاستانبول هر متر مربعخرید آپارتمان
55559442خرید هر متر مربع در مرکز شهر
40034630خرید هر متر مربع خارج از مرکز شهر

استانبول

زندگی در استانبول یا آنتالیا

آب و هوا و جغرافیا

آنتالیا شهری است که باید کنار ساحل و روی شن‌های داغ قدم بزنی و از بودن در یک ساحل بین المللی و انبوه خارجیانی که برای خوش‌گذرانی و یا مدیتیشن این شهر را انتخاب کرده‌اند، لذت ببری. برنامه‌های متنوع، کنسرت‌های موسیقی و هتل‌های لوکس و جنگل‌های انبوه و هوای معتدل و زمستان‌های ملایم جزو ویژگی‌های آنتالیاست.اما استانبول شهر همیشه شلوغ پر از صدای بوق، آلودگی هوا، زمستان‌های مرطوب و مسیرهای طولانی‌ است. هرچند شاید شب‌های استانبول و نایت لایف معرکه‌اش به هیچ شهری توانایی رقابت با خود را ندهد اما بازهم بعضی‌ها سکوت یک جزیره آبی مثل آنتالیا را به شهر هزار مسجد استانبول ترجیح دهند.

تفاوت استانبول با آنتالیا درخصوص هزینه‌های زندگی

دنیای آکادمیک و دانشگاهی استانبول از درجه بالایی برخوردار است. شاید کیفیت آموزش در هیچ شهری در سراسر ترکیه به پای استانبول نرسد! پس توقع نداشته باشید تاپ ترین دانشگاه‌های ترکیه را در آنتالیا پیدا کنید که از این خبرها نیست. اگر نیروی متخصص هستید هم پیشرفت شغلی و موقعیت کاری بهتری در استانبول خواهید داشت. چون استانبول هم به دلیل موقعیت عالی جغرافیایی و حضور شرکت‌های صنعتی و تجاری بزرگ برای خیلی از افراد سرزمین فرصت‌هاست.

آنتالیا

زندگی در استانبول یا آنتالیا

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *