ورود

استانبول یا آنتالیا!؟

استانبول یا آنتالیا!؟

استانبول یا آنتالیا!؟

تفاوت استانبول با آنتالیا؟ واضح است که زندگی در شهرهای بزرگ همیشه هزینه‌های بیشتری از زندگی در شهرهای کوچک برای افراد دارد و استانبول به عنوان بزرگ‌ترین  و پر زرق و برق‌ترین شهر ترکیه معمولا هزینه بیشتری به ساکنین تحمیل می‌کند. برای اینکه هزینه زندگی در این شهر جذاب را با آنتالیا مقایسه کنید، با پین‌تاتی همراه باشید.

تفاوت استانبول با آنتالیا

هزینه یک زندگی استاندارد در استانبول و آنتالیا

شما برای حفظ همان استاندارد زندگی‌ای که می توانید با 13 هزار لیر در استانبول داشته باشید (با فرض اجاره در هر شهر) به حدود 11 هزار لیر در آنتالیا نیاز دارید. این مقدار تمام هزینه‌های خانواده از جمله اجاره خانه و مالیات را پوشش می‌دهد. برای فهمیدن ریز هزینه‌ها در این دو شهر باید چندشاخص بررسی شود.

تفاوت استانبول با آنتالیا؛ کلان‌شهر یا شهری کوچک

استانبول شهر بزرگی است که گاهی رفتن از یک نقطه به نقطه دیگر آن سه ساعت زمان خواهد برد. مفهوم کلان شهر در مورد این شهر زیبا همیشه صدق می‌کند و مطمئنا با طولانی بودن مسافت بین مکان‌ها هزینه‌ی حمل و نقل در این شهر بیشتر است. هرچند در آنتالیا به دلیل وسعت کم‌تر، معمولا هزینه حمل و نقل کم‌تر است. شما کم‌تر در ترافیک و شلوغی می‌مانید و حس فرسودگی می‌کنید.

آنتالیا

زندگی در استانبول یا آنتالیا

تفاوت استانبول با آنتالیا تفاوت همیشگی و هرازگاهی

استانبول یک شهر کامل برای زندگی است اما آنتالیا یک شهر ساحلی زیبا برای توریست‌هاست که چند وقت از سال را در آن بگذرانند و بعد، شهر را ترک کنند. بنابراین خیلی توقع نداشته باشید با یک شهر تمام عیار روبه‌رو باشید. جدول زیر مقایسه خوبی از رفتن به رستوران در استانبول و آنتالیا ارائه کرده است.

 

تفاوت (درصد) آنتالیا (لیر) استانبول (لیر) نوع رستوران
-16 25 30 یک وعده غذایی در رستوران ارزان
-28 100 140 سه بخش اصلی  غذا برای دو نفر در رستوران متوسط
0 25 25 مک دونالد ساندویچ کمبو
+5 17 16 آبجو محلی
0 20 20 آبجو وارداتی
-8 12 14 کاپوچینو
-36 2.8 1.52 آب

استانبول

زندگی در استانبول یا آنتالیا

تفاوت استانبول و آنتالیا درخصوص هزینه‌های حمل و نقل
هزینه حمل و  نقل یکی دیگر از گزینه‌های دیگر برای بررسی هر شهری برای زندگی است.  وقتی از هزینه‌های حمل و نقل صحبت می‌کنیم به قیمت متعارف خودروها در آن شهر هم اشاره داریم. آنتالیا در مجموع هزینه حمل و نقل کمتری  برای ساکنینش دارد. در زیر به بخشی از این هزینه‌ها اشاره شده است:

آنتالیا (لیر) استانبول (لیر) حمل و نقل
3.50 3.75 بلیت یک بار مصرف
108 275 بلیت یک ماهه
5.50                        5 تعرفه تاکسی
4 3.10 هر کیلومتر تاکسی
30 29 هر یک ساعت تاکسی
6.80 6.50 گازولین
152000 177000 قیمت تویوتا کرولا

استانبول

زندگی در استانبول یا آنتالیا

تفاوت استانبول با آنتالیا درخصوص هزینه های سکونت

حداقل هزینه سکونت و خرید و اجاره پله اول زندگی در هر شهری است. برای اینکه بدانیم می‌توانید در یک شهر ماندگار شویم یا نه باید از پس هزینه‌های سکونت در آن بربیاییم. استانبول و آنتالیا در جدول زیر مقایسه خوبی در خصوص وضعیت و هزینه سکونت در شهرهایشان به کسانی که قصد انتخاب محل زندگی خود را دارند، ارائه می‌دهد.

آنتالیا (لیر) استانبول (لیر) اجاره برای هر ماه
1232 2291 یک خوابه مرکز شهر
946 1304 یک خوابه خارج از مرکز شهر
2227 4071 سه خوابه مرکز شهر
1530 2380 سه خوابه خارج از مرکز شهر

 

آنتالیا هر متر مربع استانبول هر متر مربع خرید آپارتمان
5555 9442 خرید هر متر مربع در مرکز شهر
4003 4630 خرید هر متر مربع خارج از مرکز شهر

استانبول

زندگی در استانبول یا آنتالیا

آب و هوا و جغرافیا

آنتالیا شهری است که باید کنار ساحل و روی شن‌های داغ قدم بزنی و از بودن در یک ساحل بین المللی و انبوه خارجیانی که برای خوش‌گذرانی و یا مدیتیشن این شهر را انتخاب کرده‌اند، لذت ببری. برنامه‌های متنوع، کنسرت‌های موسیقی و هتل‌های لوکس و جنگل‌های انبوه و هوای معتدل و زمستان‌های ملایم جزو ویژگی‌های آنتالیاست.اما استانبول شهر همیشه شلوغ پر از صدای بوق، آلودگی هوا، زمستان‌های مرطوب و مسیرهای طولانی‌ است. هرچند شاید شب‌های استانبول و نایت لایف معرکه‌اش به هیچ شهری توانایی رقابت با خود را ندهد اما بازهم بعضی‌ها سکوت یک جزیره آبی مثل آنتالیا را به شهر هزار مسجد استانبول ترجیح دهند.

تفاوت استانبول با آنتالیا درخصوص هزینه‌های زندگی

دنیای آکادمیک و دانشگاهی استانبول از درجه بالایی برخوردار است. شاید کیفیت آموزش در هیچ شهری در سراسر ترکیه به پای استانبول نرسد! پس توقع نداشته باشید تاپ ترین دانشگاه‌های ترکیه را در آنتالیا پیدا کنید که از این خبرها نیست. اگر نیروی متخصص هستید هم پیشرفت شغلی و موقعیت کاری بهتری در استانبول خواهید داشت. چون استانبول هم به دلیل موقعیت عالی جغرافیایی و حضور شرکت‌های صنعتی و تجاری بزرگ برای خیلی از افراد سرزمین فرصت‌هاست.

آنتالیا

زندگی در استانبول یا آنتالیا

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *