ورود

زندگی در استانبول بهتر است یا ازمیر

زندگی در استانبول بهتر است یا ازمیر

تفاوت زندگی در استانبول و ازمیر را در این مقاله بررسی می‌کنیم. با پین تاتی همراه شوید!

تفاوت زندگی در شهراستانبول و ازمیر

همیشه سوالات زیادی در ذهن  افرادی که مایل به مهاجرت و سرمایه گذاری در ترکیه هستند وجود دارد. بسیاری از این افراد به دنبال انتخاب شهری مناسب برای زندگی در ترکیه هستند. اگر بعد از تحقیق زیاد ، بین دو شهر استانبول یا ازمیر  مردد بودید با پین تاتی همراه باشید!

شهر استانبول یا شهر ازمیر؟

اما کدام یک از این دو شهر برای زندگی مناسب است؟ شرایط زندگی در استانبول بهتر است یا ازمیر؟ عاقلانه‌ترین شهر برای سرمایه گذاری کدام است؟ تردیدی نیست که نمی‌شود دقیقاً به این سوالات پاسخ داد چون زندگی در هر نقطه از جهان به شرایط مختلف بستگی دارد. سلیقه و علایق انسانها متفاوت است. بعضی از افراد رویای زندگی در استانبول را در سر می پرورانند و بعضی‌ها برای زندگی آرام‌تر ترجیح می دهند در ازمیر زندگی کنند.

استانبول

تفاوت زندگی در استانبول و ازمیر

شرایط زندگی در استانبول

اگرچه استانبول پایتخت ترکیه نیست ، اما بزرگترین شهر این کشور است. این مرکز تجارت ، اقتصاد و فرهنگ ترکیه است. سالانه میلیون ها گردشگر از سراسر جهان از این شهر بازدید می کنند. مردم فقط به استانبول سفر نمی‌کنندکه بادی به سرشان بخورد و خوش بگذرانند ، در واقع استانبول مرکز تجارت و اقتصاد در ترکیه است ، همچنین مرکز بسیاری از جاذبه های گردشگری در ترکیه است و به خاطر بازارهای متنوعی که دارد، جاذبه‌ای غیرقابل چشم‌پوشی برای علاقه‌مندان به خرید در سراسر جهان است. استانبول از نظر تجارت ، بازرگانی و اقتصادی رتبه بهتری از ازمیر دارد. اما بسیار شلوغ است و می‌توان گفت در بیشتر روزهای سال پر از گردشگر است. از شلوغی کلافه می‌شوید؟ پس دور استانبول را خط بکشید!

استانبول

تفاوت زندگی در استانبول و ازمیر

نکات تکمیلی  در خصوص تفاوت زندگی در استانبول و ازمیر

  • از نظر هزینه زندگی ، قیمت مواد غذایی تقریباً در هر دو شهر یکسان است.
    محصولات کشاورزی در ازمیر ارزان تر از استانبول است.
  • از نظر حمل و نقل ، قیمت سوخت در تمام شهرهای ترکیه تقریبا ثابت است.
  • قیمت سوخت در مقایسه با آمریکا یا کشورهای عربی خلیج فارس بالا محسوب می شود ، بنابراین مردم باید از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.
  • از آنجا که استانبول از ازمیر بزرگتر است ، برای رسیدن به مقصدهای مختلف و رفتن از یک مکان به مکان دیگر باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.
  • امکانات و شرایط آموزشی مدارس و دانشگاهها در هر دو شهر تقریباً یکسان است ، اما با توجه به بزرگتر بودن استانبول از ازمیر ، مراکز آموزشی بیشتری با رتبه جهانی بالاتر دارد. با این وجود مدارس و دانشگاه های بزرگی نیز در ازمیر وجود دارد که بعضی از آن‌ها دولتی و برخی خصوصی هستند.
  • قیمت اجاره یا خرید خانه در استانبول کمی بیشتر از قیمت در ازمیر است.
    پس برای اجاره یا خرید خانه در مرکز استانبول باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

ازمیر

تفاوت زندگی در استانبول و ازمیر

تفاوت  استانبول  و ازمیر از لحاظ کیفیت و امکانات زندگی

هر دو شهر از امکانات خوبی برای زندگی بدون دغدغه برخوردارند.
اما استانبول شلوغ تر از ازمیر است. پس اگر دنبال ماجراجویی نیستید یا شلوغی را دوست ندارید ازمیر برای زندگی آرام و به دور از هیاهو مناسب است و  خیلی هم چیزی از استانبول کمتر ندارد.

به طور کلی از نظر هزینه زندگی ، قیمت مواد غذایی تقریباً در هر دو شهر یکسان است. هرچند محصولات کشاورزی در ازمیر ارزان تر از استانبول است چون کشاورزی قوی‌تری از استانبول دارد.

زندگی در استانبول یا زندگی در ازمیر؟

به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر استانبول ، احتمال پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در آینده بسیار زیاد است ، بنابراین خرید خانه و سرمایه‌گذاری در هر شهری در ترکیه ، خواه در استانبول یا ازمیر ، بدون شک سرمایه گذاری بسیار موفقی خواهد بود.

استانبول

تفاوت زندگی در استانبول و ازمیر

شرایط خرید خانه در ازمیر چگونه است؟

در ازمیر ، بیشتر خانه ها نوساز هستند و به راحتی می‌توانید خانه‌ای کوچک با قیمت مناسب پیدا کنید.
علاوه بر این، چندین پروژه جدید مسکن در دست ساخت را در ازمیر می‌توانید پیدا کنید. استانبول هم در سال‌های اخیر میزبان پروژه‌های درجه یک و با امکانات کاملی شده است که لذت زندگی در یک هتل پنج ستاره را  برای ساکنینش فراهم می‌کند.

آب و هوا در ازمیر و استانبول

آب و هوای استانبول و ازمیر نزدیک به هم است اما معمولا استانبول کمی از ازمیر سردتر است و روزهای آفتابی کم‌تری دارد. میزان بارش برف هم در استانبول و هم در ازمیر خیلی بالا نیست و تعداد روزهای سرد در ازمیر که بتواند منجر به بارش برف شود کم است.

فاصله استانبول تا ازمیر

استانبول تا ازمیر فاصله 328 کیلومتری دارد.
اگر بخواهید از استانبول با ماشین شخصی به ازمیر بروید باید حدود 5 ساعت رانندگی کنید.

ازمیر

تفاوت زندگی در استانبول و ازمیر

آیا یافتن کار در ازمیر آسان است؟

صنعت اصلی ساکنان ازمیر کشاورزی است و این شهر 6 درصد از محصولات کشاورزی ترکیه را صادر می‌کند. با این حال ، به دلیل وضعیت بندری این شهر ، بسیاری از مشاغل دیگر در ازمیر وجود دارد. شعبات زیادی از شرکتهای بزرگ بین المللی در ازمیر وجود دارد. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه است و همین به ایجاد فرصت‌های شغلی در این شهر کمک می‌کند.

شهر استانبول یا ازمیر مقصد شماست؟

در آخر این شما هستید که باید به این سوال پاسخ دهید. اگر از یک شهر کوچک ساکت به ترکیه می‌روید شاید به زندگی در شهرهای بزرگی مثل استانبول عادت نکنید و عاشق خلوتی ازمیر با پنج میلیون نفر جمعیت شوید. اما اگر علاقه به بافت تاریخی شهر دارید و از شهرهای بزرگ می‌آیید شاید استانبول 15 میلیونی بهترین مقصد برای شما باشد.

ازمیر

تفاوت زندگی در استانبول و ازمیر
5/5 - (3 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.