ورود

برخی تفاوت های فرهنگی ایران و ترکیه

برخی تفاوت های فرهنگی ایران و ترکیه

برخی تفاوت های فرهنگی ایران و ترکیه

تفاوت های فرهنگی ترکیه و اشتراکات ما!

تفاوت های فرهنگی ترکیه

نزدیک بودن ایران و ترکیه از لحاظ جغرافیایی و همچنین آداب و رسوم و فرهنگ از جمله دلایل ارتباطات تنگاتنگ بین این دو کشور است؛ در این مطلب تفاوت‌های فرهنگی جالب این دو کشور را بررسی می‌کنیم، پس با پین تاتی همراه باشید:

اگر از زندگی در یک روز معمولی شروع کنیم اولین تفاوت، صبح بخیر‌های گرم و سلام های واجب و پرانرژی ما ایرانیان است، اما در فرهنگ ترک‌ها چیزی که خیلی بارز است، صبح بخیر‌های کوتاه و بیشتر تقاضای سکوت و آرامش در سحرگاه است. البته لازم به ذکر است که استثنی هم وجود دارد.

تفاوت های فرهنگی ترکیه، صبحانه‌های مفصل

صبحانه‌های مفصل در ترکیه مخصوصاً در روزهای تعطیل بهترین فرصت دورهم بودن خانواده‌ها و دوستان است.
همان‌قدر که ما ایرانیان در وعده شام از دور هم بودن لذت می‌بریم و اولویت مهمانی‌هایمان این وعده است در فرهنگ ترکیه نیز میزهای پر از خوراکی‌های جذاب در وعده صبحانه بسیار پرطرفدار است.

تفاوت های فرهنگی ایران و ترکیه

چای!

چای یکی دیگر از تفاوت های فرهنگی ترکیه

اگر روزی برای خرید نان به نانوایی رفتید و صاحب مغازه شما را دعوت کرد به صرف چای در صندلی‌های جلوی مغازه، تعجب نکنید! اگر وقت داشتید، حتماً به این دعوت پاسخ مثبت بدهید و از هم صحبتی هرچند کوتاه لذت ببرید.
در ترکیه، یک میز کوچک و صندلی جلوی مغازه و چای دم کرده همیشه از واجبات مغازه‌هاست و مردم این سرزمین به این سبک پذیرایی علاقه زیادی دارند؛ حتی گاهی کسبه و اهالی یک محل به دیدار هم می‌روند و خودشان را به یک استکان کمرباریک چای مهمان می‌کنند. ولی ما در ایران به طوری که در ترکیه مرسوم است با مشتری ارتباطی نداریم، اگر شما همچین موردی را دیده‌اید با ما درمیان بگذارید!

کولونیا!‌

کولونیا،‌ محلول ضدعفونی معطری است که از قدیم‌الایام استفاده از آن در خانه‌های ترکیه مرسوم بوده و برای خوش‌آمدگویی و یا معطر کردن فضا استفاده می‌شده است. شاید بتوان مشابه این رسم را استفاده گلاب در مراسم‌ مذهبی ما ایرانیان دانست.

تفاوت های فرهنگی ایران و ترکیه

دست‌بوسی بزرگان خانواده در ایام عید!

مراسم دست بوسی در بین ما ایرانی‌ها هم به نشانه احترام به بزرگترها وجود دارد، ترک‌ها هم در مراسم و اعیادشان، برای دید و بازدید نزد بزرگان خانواده می‌روند؛ فقط با این تفاوت که ترک‌ها به منظور احترام دست بزرگان خانواده توسط کوچکترها بوسیده و بر پیشانی گذاشته می‌شود. این رفتار هم به اندازه سلام در دیدارها واجب به شمار می‌آید.

تفاوت فرهنگی ترکیه، مدارس مختلط

تفاوت‌های فرهنگی زیادی میان رفتار دانش آموزان و دانشجویان ایرانی و ترک وجود دارد. در درجه اول وجود مدارس مختلط از مهم‌ترین تفاوت‎ها است که برابری میان حقوق زن و مرد را درسال‌های اول به آن‌ها آموزش می‌دهد و نوجوانان با این طرز فکر وارد محیط دانشگاه شده و آموزش دیده‌اند که با جنس مخالف در نهایت احترام با رقابت سالم به تحصیلات خود ادامه دهند. در ترکیه، آزادی عمل و سطح آموزش در هر مقطع تحصیلی برگرفته از استانداردهای اروپایی است و حتی این کشور نیز در زمینه آموزشی میزبان تعداد قابل توجهی دانش آموز و دانشجو خارجی است.

تفاوت های فرهنگی ایران و ترکیه۳

تفاوت های فرهنگی ترکیه، قهوه ترک!

قهوه ترک، همانطور که از اسمش پیداست جزیی از فرهنگ ترکیه محسوب می‌شود. ترک‌ها ضرب‌المثل جالبی در مورد قهوه خوب دارند:

“یاد و خاطره خوب یک فنجان قهوه چهل سال همراه شما می‌ماند”.

زندگی مشترک و ازدواج

یکی از بارزترین تفاوت های فرهنگی ترک ها با ما در نحوه ازدواج و تشکیل خانواده است.

در ترکیه پسر و دختر هردو باهم وسایل زندگی مشترک را می‌خرند و زندگی‌شان را تشکیل می‌دهند، حتی در اغلب مواقع بار مالی بیشتر بر عهده داماد خواهد بود. درست برعکس ما ایرانی‌ها که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد را باید عروس تهیه کند و بیچاره پدر عروس تا دختر را به خانه بخت بفرستد هزار بار می‌میرد و زنده می‌شود، تا مبادا بهانه‌ای دست خانواده داماد ندهد.

ترک ها حتی در قرارهای عاشقانه‌اشان هم همین‌کار را می‌کنند و هزینه ها را تقسیم می‌کنند. درست برعکس ما ایرانی‌ها که معمولا آقایان در قرارهای عاشقانه دست به جیب می‌شوند و برای زدن مخ دختر مورد علاقه‌اشان تا می‌توانند جان فشانی می‌کنند.

تفاوت های فرهنگی ایران و ترکیه۲

عروسی‌های ساده و بدون دعوت!

شما برای رفتن به یک عروسی در ترکیه نیازی به دعوت ندارید و کافیست که در محل عروسی حاضر و با روی خوش صاحب عروسی پذیرایی شوید. البته که بیشتر مردم عروسی را به سادگی، تنها با پذیرایی کیک عروسی  همراه با نوشیدنی برگزار می‌کنند و با موسیقی شاد به رقص، شادی و جشن می‌پردازند و خبری از سالن‌های بزرگ و تشریفات ایرانیان نیست.

اهمیت پرچم ترکیه

اهمیت پرچم ترکیه در میان مردم! به جز اعیاد رسمی مسلمانان، که با شکوه تمام در ترکیه برگزار می‌شود؛ روزهای مهم یا اعیاد رسمی جمهوری ترکیه نیز  بسیار مهم هستند. مردم ترکیه از هر قشر و با هر بودجه‌ای، بدون استثنا پرچم ماه و ستاره‌ی ترکیه را باید از پنجره خانه‌هایشان به اهتزاز درآورند. این مسئله هیچ اجباری ندارد و فقط نشات گرفته از وطن دوستی‌شان است.

 

شما هم اگر تجربه‌ای درباره تفاوت‌های فرهنگی ایرانیان و مردم ترکیه دارید، حتما برای ما بنویسید.

تفاوت های فرهنگی ایران و ترکیه۱

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات (2)

 • بهار
  مهر 9, 1400 از 6:42 ب.ظ پاسخ

  چرا اینقدر چرت وپرت نوشتید
  من ایرانی ام و ترکیه عروس شدم
  اصلا هم هزینه ها بین دخترو پسر تقسیم نمیشه و درست عین ایران آقایون دست به جیب هستن و شدت این کار اینجا بیشتره چون غیرتی تر هستن و میگن وقتی یه مرد هس زن نباید دست تو جیب ببره.اینجا هم خانواده ها جهیزیه میدن مثل ایران درزمان ازدواج.
  اصلا هم عروسی ها ساده نیست اصلا هم بدون دعوت نیست و با دعوت نامه اس
  از خودتون چرا متن مینویسید

  • pintati
   مهر 14, 1400 از 10:10 ق.ظ پاسخ

   مناطق مختلف ترکیه رسم و رسوم متفاوتی دارند و قابل احترام.
   این متن بیشتر مربوط به جامعه مدرن ترکیه است.