ورود

روزهای خاص تقویم کشور ترکیه

روزهای خاص تقویم کشور ترکیه

تقویم ترکیه و روزهای مهم در تاریخ این کشور را بشناسید! با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

تقویم ترکیه

 مردم ترکیه هم مثل همه کشورها روزهای مهم و سرنوشت‌ساز کشورشان را جشن می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین جشن‌ها در ترکیه مربوط به روز جمهوریت است که برای مردم از ارزش زیادی برخوردار است و با برگزاری جشن در سراسر کشور اتفاقات تاریخی را نسل به نسل منتقل می‌کنند.

در این روزهای مهم مشاغل دولتی، بانک‌ها، شرکت‌های خصوصی و مراکز آموزشی تعطیل هستند.
نمایندگان مجلس ترکیه، سیاسیون احزاب مختلف، مقامات نظامی و گاهی هم مردم عادی به بازدید مقبره اتاتورک در آنکارا رفته و ادای احترام می‌کنند. در مدارس و دانشگاه‌ها نیز جشن‌های متنوعی برپا می‌شود. مقامات دولتی، سیاست‌مردان کشور، دیپلمات‌ها، هنرمندان و همچنین جمعی از افراد مهم کشور به مراسم و گردهمایی‌هایی، از طرف ریاست جمهوری دعوت می‌شوند.

در ادامه این مطلب، شما را با  تقویم ترکیه ، اعیاد رسمی و روزهای خاص کشور ترکیه آشنا خواهیم کرد.

۲۳ آپریل: جشن حاکمیت ملی و روز کودک

 برای اولین‌بار مجلس دولت ترکیه، در تاریخ ۲۳ اپریل ۱۹۲۰ میلادی برپا شد که در نهایت توانست امور کشور را از قانون پادشاهی به دموکراسی تغییر دهد؛ پیرو این اتفاق مهم، حاکمیت ملی در کشور ترکیه آغاز شد. مصطفی کمال آتاتورک که بنیان‌گذار جمهوری ترکیه بود؛ علاقه خاصی به کودکان داشت و آن‌ها را آینده کشورش خطاب می‌کرد به همین سبب این روز که یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ کشورش بود را به کودکان هدیه کرد. به همین دلیل روز ۲۳ اپریل را روز حاکمیت ملی و روز کودک نامگذاری کردند.

برای گرامیداشت این روز مهم هر سال یک هفته در سراسر کشور ترکیه جشن‌های متنوعی برای کودکان برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که ۲۳ اپریل در همه جای دنیا نیز به عنوان روز کودک نامگذاری شده و در تمامی کشورها با مراسم‌ خاص فرهنگی آن کشور جشن‌هایی برگزار می‌شود.

روزهای خاص تقویم کشور ترکیه

تقویم ترکیه،۱۹ می

روز بزرگداشت آتاتورک و روز ورزش از روزهای خاص ترکیه

در تاریخ ۱۹ می سال ۱۹۱۹ میلادی؛ زمانی که مصطفی کمال فقط یک سرباز عثمانی بود از استانبول به سمت شهر سامسون به راه افتاد و در منطقه آنادلو درگیر جنگ با سربازهای خارجی شد و سپس با رهبری لشکر ترکیه توانست دست منافقین و سربازهای کشورهای استعمارگر را از کشورش کوتاه کند.
به بیانی دیگر وضعیت ترکیه کنونی حاصل تلاش اتاتورک از تاریخ ۱۹ می سال ۱۹۱۹ میلادی است.

 ۳۰ آگوست: روز پیروزی

با پیروزی درجنگ منطقه آنادلو به فرماندهی مصطفی کمال آتاتورک و اخراج سربازان دشمن از خاک ترکیه در تاریخ ۳۰ آگوست سال ۱۹۲۲ میلادی، این اتفاق مهم در تاریخ ثبت شد و هر سال ملت و دولت ترکیه پیروزی جمهوری کشور را در چنین روزی با برگزاری جشن‌های مفصل گرامی می‌دارند.

۲۹ اکتبر: جشن جمهوریت

 به رسمیت شناخته شدن دولت جمهوری مدرن ترکیه به تاریخ ۲۹ اکتبر سال ۱۹۲۳ میلادی برمی‌گردد.
اقداماتی که آتاتورک از رفتنش به سامسون در سال ۱۹۱۹ آغاز کرد و با جنگیدن در مقابل نیروهای دشمن در نهایت توانست دولت ترکیه مدرن را در این تاریخ (۲۹ اکتبر ۱۹۲۳) معرفی کند. در نتیجه این تغییر عظیم در کشور ترکیه، کمال مصطفی آتاتورک به عنوان اولین رئیس جمهور ترکیه معرفی شد.

۲۹ اکتبر هرساله علاوه بر سراسر کشور ترکیه در تمامی پایگاه‌هایی که سفیران این کشور حضور دارند، مراسم گرامیداشت مفصلی برگزار می‌شود.

تقویم ترکیه، اعیاد مذهبی

عید رمضان (فطر)

ترکیه هم مانند دیگر کشورهای اسلامی برای اعیاد مذهبی احترام زیادی قائل است و همه ساله مسلمان در ماه رمضان، به تقویم قمری به مدت یک ماه از اذان صبح تا اذان مغرب، روزه می‌گیرند و از خوردن هرگونه خوراک و نوشیدنی پرهیز می‌کنند. ( در فاصله زمانی اذان مغرب تا اذان صبح خوردن و آشامیدن مجاز است). در پایان این ۳۰ روز؛ عید رمضان آغاز می‌شود که در کشور ترکیه به مناسبت این عید ۳ روز تعطیل رسمی است.

در این عید مردم به دید و بازدید دوستان و نزدیکان خود علی‌الخصوص به دست بوسی بزرگترها می‌روند که از مهم‌ترین رسم و رسوم‌ این کشور محسوب می‌شود.

عید فطر سال ۲۰۲۱ تاریخ ۱۲ می، چهارشنبه آغاز و تا ۱۵ می، روز شنبه ادامه خواهد داشت.

روزهای خاص تقویم کشور ترکیه

تقویم ترکیه، عید قربان

 قربانی کردن از مستحبات دین اسلام است. در کشور ترکیه نیز مسلمانان با قربانی کردن گاو، گوسفند و یا بز وظیفه دینی خود را به جا می‌آورند. در روز عید قربان، به دیدار اقوام و دوستان رفتن و دست‌ بوسی بزرگان همچنان از مهمترین رسوم این عید است. تعطیلات رسمی عید قربان در کشور ترکیه ۴ روز است که در سال ۲۰۲۱ از ۱۹ جولای، دوشنبه شروع و تا ۲۳ جولای، جمعه ادامه خواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.