ورود

جت لگ، با پرواززدگی چه‌کنیم؟ ⭐️❤️

جت لگ، با پرواززدگی چه‌کنیم؟ ⭐️❤️

برای مقابله با جت لگ چکار کنیم؟ با پین تاتی همراه شوید!

جت لگ چیست؟

بدن ما به طور طبیعی طبق یک برنامه 24 ساعته تنظیم شده‌است. این همان چیزی‌ست که به آن ساعت بیولوژیک بدن گفته‌می‌شود. این ریتم شبانه‌روزی بدن با سفر به کشوری که اختلاف زمانی قابل توجه‌ای با ما دارد، تا حد زیادی به هم ‌می‌ریزد. نتیجه این اختلال معمولا خستگی زیاد، از دست دادن اشتها، سوهاضمه، بهم خوردن تمرکز و در کل آن چیزی است که ما آن را به نام پرواز زدگی یا جت لگ (Jet Lag)  می‌شناسیم. اما اگر برای سفر شهری مانند لندن را انتخاب کردیم، چطور می‌توانیم بعد از یک پرواز مستقیم به این مقصد کلافه نباشیم؟

ساعت‌تان را تغییردهید

اولین قدم در مبارزه با پرواززدگی این است که وقتی در صندلی خود نشستید، ساعت‌تان را با ساعت مقصد تنظیم کنید. این‌کار سبب می‌شود از لحاظ روانی آماده شوید. علاوه بر این، برنامه‌ریزی سفر شما در مقصد هم با زمان جدید خواهد بود. فقط تمام حواس‌تان باشد که این‌کار را قبل از پرواز انجام ندهید؛ زیرا نتیجه قطعی و خنده دار آن، از دست دادن پروازتان خواهد بود!

جت لگ پرواززدگی

خواب را جدی بگیرید

مسافران معمولا به دلایل مختلفی شب قبل از پرواز را خوب نمی‌خوابند چون معمولا کارهای نیمه تمامی دارند که باید تا آخرین دقایق انجام‌دهند و یا در خصوص سفری که پیش‌رو دارند بسیار هیجان زده‌اند. همه این‌ها سبب می‌شود که تصمیم بگیرند در طول پرواز استراحت ‌کنند. این اولین اشتباه و زمینه‌ساز شرایط بد در خصوص پرواززدگی است. خواب عمیق در طول پرواز باعث‌می‌شود هماهنگی با شرایط زمانی جدید سخت‌تر شود. اما خواب خوب شب پیش از پرواز به شما کمک می‌کند به شرایط بد اختلاف ساعت راحت‌تر غلبه‌ کنید.

منعطف باشید

اگر بدانید چطور باید بعد از یک پرواز طولانی با کسالت‌های احتمالی بعد از آن مقابله کنید، احتمالا سفر خود را با سلامت و آرامش خوبی شروع خواهیدکرد. اگر شما در خصوص زمان استراحت و خوردن غذا بسیار منظم و دقیق هستید، بهتر است بدانید حفظ این نظم تا روز پرواز می‌تواند شرایط را برای تشدید پرواز زدگی(جت لگ) فراهم کند. پس در واقع سعی کنید روز قبل از پرواز در خصوص زمان دقیق استراحت و خواب انعطاف پذیرتر باشید و بدن تان را برای تغییرات اختلاف زمانی آماده کنید.

جت لگ پرواززدگی

نه به کافیین و قرص خواب

نوشیدنی‌های کافیین دار سبب می‌شود سطح و زمان هوشیاری شما دستکاری شود. برای جلو گیری از جت لگ قبل از پرواز و در طول آن از خوردن نوشیدنی‌هایی مثل قهوه، کولا و انرژی‌زاهایی با کافیین بالا اجتناب کنید. همچنین بدترین کاری که می‌توانید برای خوابیدن و دوری از پرواززدگی انجام‌دهید، خوردن قرص‌های خواب‌آور است. این قرص‌ها هیچ کمکی به شما در برابر اثرات پرواززدگی نخواهند‌ کرد و تنها اتفاقی که می‌افتد، خواب آلودگی و کسالت شما در زمان فرود است. اگر واقعا به خواب احتیاج دارید، می‌توانید از روش‌های طبیعی این کار استفاده کنید؛ مثلا از قبل با خود دمنوش های طبیعی بیاورید که آرام بخش و خواب آور هستند.

جت لگ پرواززدگی

حرکت کنید

یکی از شایع‌ترین عوارض پروازهای طولانی، ورم پاها و لخته شدن خون در رگ‌هاست که به آن DVT  می‌گویند.
این مساله زمانی رخ می‌دهد که جریان خون در پاها دچار اختلال شود. کافی است گاهی از صندلی خود بلند‌شوید و در راه‌رو شروع به قدم‌زدن کنید. همچنین معمولا استفاده از جوراب‌های مخصوص پرواز باعث کاهش ریسک این اتفاق می‌شود. در ضمن بد نیست در حالی که روی صندلی خود نشسته‌اید، با مراعات حال افراد کناری و پشت سر خود، کمی حرکات کششی انجام‌دهید. اینکار می‌تواند حس کسالت را از شما دورکند.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.