ورود

جشنواره جاز استانبول

جشنواره جاز استانبول

جشنواره جاز استانبول

امروز تصمیم دارم تا یک رویداد مهم و محبوب را به شما معرفی کنم. نوبتی هم که باشد دیگر نوبت فرهنگ و هنر است. آن هم چه هنری،فستیوال موسیقی یا همان جشنواره خودمان. بله درست است جشنواره جاز استانبول.

جشنواره جاز استانبول

در سال 1984، جشنواره موسیقی استانبول، در کنار برنامه‌های اصلی اش، چند کنسرت جاز از «چیک کوریا» و «استیو کوجالا» ترتیب داد که مثل توپ صدا کرد. از اون سال به بعد جاز شد پای ثابت جشنواره و آن‌قدر طرفدار پیدا کرد که از سال 1994، برای خودش شد یک جشنواره مستقل؛ جشنواره جاز استانبول. البته این جشنواره محدود به جاز نمی‌شود و اجراهای راک، پاپ، بلوز، رگی و کنسرت‌های موسیقی عصر نو هم در کنارآن برگزار می‌شدند. این جشنواره تا الان، آدمهای بزرگی را به استانبول کشانده است: آلدی میورا، کیت جرت، دیانا کرال، اریک کلپتون، جون بائز، استینگ، نورا جونز، استیو کاستلو، دد کن دنس، آلیشیا کیز و… .

27امین دوره فستیوال جاز استانبول

امسال هم قرار است 27امین دوره فستیوال جاز استانبول از 29 ژوئن تا 22 جولای (9 تیر تا 1 مرداد) برگزار بشود! به شرطی که کرونا تا آن زمان ریشه کن شده باشد. در این چند روز، استانبول رو هواست؛ پر از موسیقی و انرژِی!

بنیاد فرهنگ و هنر ترکیه

بنیاد فرهنگ و هنر ترکیه IKSV  معتقد است، جاز یکی از خلاقانه‌ترین ژانرهای موسیقی است، به همین علت هرساله این جشنواره را با شور و حرارت زیادی برگزار می‌کند. بنیاد فرهنگ و هنر ترکیه علاوه بر ترغیب عاشقای موسیقی  و نوازندگان سراسر دنیا به حضور در جشنواره جاز، به حمایت از آثار هنرمندان ترک می‌پردازد.

جاز کلاسیک، مدرن، لاتین و نوردیک و …  از بخش‌های متنوع این جشنواره است.

جشنواره جاز استانبول

جشنواره جاز استانبول از اماکن تاریخی تا خیابان‌ها

یکی از کارهای جسورانه این جشنواره، برگزاری آن در مکان‌هایی بجز سالن‌های کنسرت و در اماکن تاریخی، خیابان‌ها، تراموا و حتی کشتی‌هاست تا بتواند این موسیقی پرطرفدارار را بیش از پیش و به افراد بیشتری معرفی کنند.

هر ساله نوازندگان مشهوری از ترکیه و سراسر جهان در استانبول دور هم جمع می‌شوند و بیش از ۳۰ کنسرت را در مکان‌های تاریخی مثل سالن تئاتر رو باز  Cemil Topuzlu و موزه Hagi Eirene و دیگر مکان‌ها اجرا می‌کنند که مورد استقبال جمعیتی باور نکردنی قرار می‌گیرند.

جشنواره جاز استانبول، یکی از معتبرترین جشنواره‌های اروپا

جشنواره جاز استانبول، یکی از معتبرترین جشنواره‌های اروپا است و اولین عضو سازمان‌ بین‌المللی جشنواره‌های جازLYFO  است که جشنواره‌های برتر موسیقی جاز در جهان مانند مونترو، امبریا، مونترال و لندن را مونتاژ می‌کنند.

یکی از اهداف اصلی جشنواره جاز استانبول، تشویق هنرمندان ترک به خلق آثاری ارزشمند است، برای حضور در جشنواره‌های جاز خارجی.

همه این‌ها سبب شده تا استانبول به عنوان یکی از مراکز قدرتمند موسیقی در اروپا معرفی و جشنواره‌های موسیقی استانبول از ارزش و اعتبار ویژه‌ای برخوردار گردند.

در  سال ۲۰۱۳ استانبول میزبان روز جهانی جاز بود.

خدمات پین‌تاتی

لطفا اگر سوال یا تجربه‌ای از حضور در جشنواره جاز استانبول دارید به صورت کامنت در زیر پست بنویسید.

ممنون که با پین‌تاتی همراه هستید.

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *