ورود

حمام کلیچ علی پاشا؛ شبیه قصه‌های هزار و یک شب

حمام کلیچ علی پاشا؛ شبیه قصه‌های هزار و یک شب

حمام کلیچ علی پاشا شبیه داستان های توی کتاب است و قصه‌ جالبی دارد.
انگار که یکی از ماجراهای هزار و یک شب باشد و علی پاشا قهرمان اصلی قصه!
یک جای ناشناخته و  قشنگ برای کشف و گذراندن وقت و تجربه‌ای منحصر به فرد کم دارید؟
بسیارخب با پین تاتی همراه شوید که این حمام همانی است که می‌خواهید!

حمام کلیچ علی پاشا

افسانه کلیچ علی پاشا؛ از فرش به عرش

در قرن ۱۶ میلادی، علی پاشا فردی شناخته شده و یکی از بزرگ‌ترین دریاسالاران تاریخ دولت عثمانی بود. علی که در کالابریا در جنوب ایتالیا به دنیا آمد، داشت زندگی‌اش را  می‌کرد که توسط یکی از ناخدایان نیروی دریایی عثمانی دستگیر شد و مجبور شد که به عنوان یک برده در دوران جوانی در ارتش دریایی این دولت خدمت کند. علی پاشای برده، در بسیاری از نبردها شرکت کرد و بعد از گذشتن چند سال مسلمان شد و نام خود را به علی پاشا تغییر داد.

از آنجا که در بسیاری از نبردها مهارت و جنگاوری زیادی از خودش نشان داده بود و توی دل بزرگان آن زمان جا باز کرده بود، خیلی زود مسیر زندگی اش عوض شد؛ ویژگی‌های او  به چشم همه آمد و پله های ترقی را دو تا یکی طی کرد و به زودی خودش آقای خودش شد، یعنی در کمال ناباوری توانست کاپیتان و صاحب کشتی شود. او به عنوان یکی از بهترین و کاردرست‌ترین کاپیتان‌های مدیترانه شهرتی دست و پا کرد و به خاطر دستاوردهایش در نبردها، برخی جزایر در دریای اژه را هدیه گرفت و ثروتی برای خودش به هم زد. او همین طور رشد کرد تا جایی که در نهایت  سلطان سلیم دوم او را به عنوان فرماندار در بیلربی الجزایر منصوب کرد.

حمام کلیچ علی پاشا

کلیچ علی پاشا (Kilic ali pasha hamam)؛ شخصیتی معروف در ادبیات ایتالیا

در سال ۱۵۷۱، عنوان افتخاری شمشیر یا کلیچ را به او دادند و به عنوان کاپیتان دریاسالار منصوب شد.
اما نقطه عطف زندگی او، نبرد لپانتو در ۱۵۷۱ بود. او  شاید در استانبول کلیچ علی پاشا بود اما می‌توان در ادبیات نام های دیگری از او دید و در ایتالیا به اسم‌های دیگر معروف است و جزو شخصیت‌های تاثیرگذار نام برده شده طوری که  حتا در دن کیشوت اثر به یادماندنی سروانتس از او نام برده شده است! جالب نیست؟
برده‌ای که دریاسالار است و بعدها در دن کیشوت هم حضور دارد.

معماری مجموعه کلیچ علی پاشا

مجموعه حمام و مسجد کلیچ علی پاشا بین سال‌های  ۱۵۷۸ – ۱۵۸۳ ساخته شد تا به عنوان مکانی برای خدمت و رسیدگی به امور نیروهای دریایی دولت عثمانی باشد. حمام از این جهت تبدیل به مکانی مهم شد که ساخت بی نظیری داشت که اثر هنرمند معروف معمار سینان بود؛ گنبد بسیار خارق‌العاده‌ای داشت و به عنوان یکی از سمبل‌های استانبول شناخته می‌شد. معمار سینان این مجموعه را به دستور کلیچ علی پاشا ساخت که از نظر معماری یکی از بزرگ‌ترین گنبدهایی شد که او به عمر خود ساخته بود.

حمام کلیچ علی پاشا

مجموعه حمام، در سال‌های بعد به مدت هفت سال بازسازی و نوسازی شد که دوباره در کاربری حمام زنده شود و میزبان کسانی باشد که می‌خواهند فارغ از هیاهوی استانبول، فضای سنتی حمام ترکی را تجربه کنند. شکل دودکش، گنبد سرب و شیشه‌های آن و استفاده از برخی از انواع سنگ‌های مرمر که در ساخت آن به کار رفته است، بر زیبایی تاریخی آن اضافه کرده است. مراسم حمام، در این مکان همچنان به طور سنتی برگزار می‌شود که احیای بدن و برگرداندن سطح انرژی و از بین بردن سموم موجود در بدن هدف سنتی آن است، به نوعی که پوست بتواند نفسی تازه کند.

فروشگاه دریای حمام

در بیرون ساختمان، کنار در ورودی، فروشگاه دریا، بوتیکی است که کالا و سوغاتی‌هایی ارائه می‌کند که نشان‌دهنده فرهنگ حمام در ترکیه است. شما می‌توانید نگاهی به لباس کلاسیک پنبه (pestamal)، حوله و کف حمام، صابون، کیسه، تاس، انواع اسکراب‌ها و بسیاری از محصولات که با جزئیات بسیار ظریف و با سلیقه انتخاب شده‌اند، داشته باشید. شما هم چنین ممکن است یک لیوان چای، قهوه یا کمی لیموناد خانگی قبل یا بعد از تجربه خود در حمام بنوشید و از اوقات خود در این محیط خاص نهایت لذت را ببرید.

حمام کلیچ علی پاشا

پوشش مراسم خاص شما با هدف خلق تجربه جدید

یکی از اتفاقات جالب این حمام سنتی برگزاری بعضی مراسم‌های خاص است. مثلا اگر می‌خواهید عروسی ویژه‌ای داشته باشید می توانید حمام عروسی را بی عیب و نقص در این حمام برگزار کنید و خاطره جالبی برای خودتان بسازید.
فکرش را بکنید؛ حمام در دل تاریخ! روز مادر، روز پدر، روز ولنتاین، روز تولد یا یک موقعیت خاص توی تقویم دارید و می خواهید سورپرایز ویژه‌ای داشته باشید؟
حمام کلیچ علی پاشا می تواند این هدیه را برای شما آماده کند.
یک ماساژ و حمام سنتی عالی تمام چیزی است که می‌تواند موقعیت متفاوتی را برای شما خلق کند.
تجربه‌ای که از یاد نمی‌برید.

 • قیمت استفاده از خدمات حمام سنتی 340 لیر است که شامل مالیات و سایر هزینه‌ها می‌شود.
  امکان رزرو از روی سایت حمام هم فراهم است.
 • قیمت استفاده از خدمات ماساژ کامل بدن به مدت 50 دقیقه، 350 لیر است.
 • ساعت استفاده بانوان از 8 تا 16:30 است و امکان آخرین رزرو ساعت 14:30 ظهر است.
 • ساعت استفاده آقایان از 16:30 تا 23:30 شب است و امکان آخرین رزرو در ساعت 22:30 است.
5/5 - (3 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (2)

 • Suzan
  مرداد 10, 1399 از 9:31 ق.ظ پاسخ

  بسیار جالب بود

  • pintati
   مرداد 10, 1399 از 6:15 ب.ظ پاسخ

   بله حمام کلیچ علی پاشا بسیار جالب و دیدنیه.
   ممنون از همراهی شما 🙏🏼