ورود

راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه ⭐️❤️

راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه ⭐️❤️

راه اندازی کسب و کار در ترکیه؛ پردرآمدترین مشاغل ترکیه کدامند؟ با پین تاتی همراه شوید.

یکی از اصلی‌ترین رویاهای هرکدام از ما این است که کسب وکار خودمان را راه بیندازیم و برای خودمان کار کنیم. خیلی از ما بنابر علاقه‌ی شخصی دلمان می‌خواهد این آرزو در کشوری دیگر محقق شود. ترکیه یکی از بهترین مقاصد برای رسیدن به اهداف افرادی است که انگیزه و پشتوانه‌ی مالی کافی برای این کار دارند، اما اطلاعاتشان در آن حوزه کامل نیست. برای این‌که بیشتر در این باره بدانید با پین تاتی همراه شوید.

الزام اول در راه اندازی کسب و کار در ترکیه؛ ثبت شرکت

تمامی افرادی که در کشور ترکیه، خارجی محسوب می‌شوند برای راه‌اندازی کار خود، باید از یک سری مقررات و قوانین پیروی کنند. پس اگر شما می‌خواهید یک رستوران شگفت‌انگیز بزرگ یا یک کافه‌ی دنج با حال و هوای خودمانی یا حتا یک شیرینی فروشی کوچک محلی یا یک واحد تجاری برای کسب و کار در استانبول داشته باشید لازم است که اول از همه در ترکیه شرکت تجاری ثبت کنید!

برای بعضی از کسب‌و‌کارها، مجوزهای بهداشتی و محیط زیستی هم لازم است و بیشترین هزینه‌ای که باید بپردازید صرف خرید، اجاره، دکوراسیون و حقوق سرقفلی می‌شود! بعضی مشاغل هم هستند که لازمه‌شان تسلط به زبان ترکی‌ست!  مثلا اگر قرار است شما مدیریت یک کافه را در ترکیه به عهده بگیرید لازم است که به زبان ترکی صحبت کنید.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

شرکت مسئولیت محدود، مورد علاقه‌ی خارجی‌ها

شرکت‌ها دارای سه گونه‌ی متفاوت هستند که خارجیان به دلیل شرایط ساده‌تر و سرمایه کمتر، به شرکت‌های با مسئولیت محدود تمایل بیشتری دارند. برای ثبت شرکت مسئولیت محدود شما می‌توانید به تنهایی و با یک یا چند شریک اقدام کنید. اما یادتان باشد که میزان سرمایه ‌ثبتی شرکت، حداقل باید 100 هزار لیر باشد. نکته مهم این است که میزان مالیات یک شرکت حقوقی بر طبق قانون، 20 درصد از درآمد آن شرکت است.  همچنین مدت زمان ثبت یک شرکت برخلاف ایران، 7 روز کاری زمان می‌برد.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه و دریافت مجوز کار

یکی از اتفاقات معمول بعد از ثبت شرکت در ترکیه دریافت فوری مجوز کار است. یعنی با ثبت شرکت شما به راحتی می‌توانید مجوز کار  به مدت یک سال دریافت کنید و  در ترکیه مشغول به کار دلخواه خود شوید. علاوه بر این، شما با ثبت شرکت دیگر شخص حقیقی نیستید و با شما مانند شخص حقوقی رفتار می‌شود و حقوق و تکالیفتان متفاوت خواهد بود. البته پروسه‌ی ثبت شرکت و دریافت مجوز کار در ترکیه بسیار شسته رفته است و شما با طی مراحل قانونی مشخص شده می‌توانید از پس تمامی کارها بربیایید.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

انواع روش‌ها برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه

 • اجاره یا خرید مغازه در ترکیه و پیاده سازی ایده‌ای که دارید
 • خرید یک بکسب و کار راه اندازی شده از یک صاحب بیزینس دیگر
 • دریافت نمایندگی از برندهای معروف

ممکن است در قرارداد نمایندگی، بخش زیادی از سود شما صرف پرداخت سهم شرکت مادر و مالیات شود. برای انتخاب این روش نیاز به مطالعه‌ی زیادی است. هرچند که اگر موفق شوید ممکن است تجارت پرسودی هم نصیبتان شود. البته در ترکیه اکثر قراردادهای نمایندگی کافه‌ها و رستوران‌ها متعلق به افراد ترک است و با توجه به محدودیت‌های رایج قانونی در مورد بهداشت، محیط زیست و فاصله از اماکن مذهبی برای رستوران‌های با سرو مشروب و قلیان باید با تحقیقات بیشتری وارد بازار آن شد.

یک آدرس ثابت برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در ترکیه

یکی از موارد ضروری برای ثبت شرکت داشتن آدرس است. شما می‌توانید اقدام به خرید ملک و یا اجاره مکانی برای کسب و کارتان بکنید. اما این آدرس باید ثابت باشد و هنگام دریافت مجوز کار، آن را به مراجع قانونی اعلام کنید. بدون داشتن آدرس در ترکیه، امکان ثبت شرکت وجود ندارد. درخواست برای مجوز کار هم نیازمند آدرسی ثابت است هرچند ثبت این درخواست  از خارج از خاک ترکیه هم امکان‌پذیر است.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

برخی قوانین خاص راه‌اندازی کسب و کار در ترکیه؛ دفتر املاک و مستغلات

راه اندازی دفتر املاک و مستغلات برای افراد خارجی، محدودیت‌هایی دارد. طبق قانون ترکیه، راه اندازی دفتر املاک و  مستغلات در این کشور به  قوانین مربوط به شرط متقابل (رسیپراسیتی) برمی‌گردد.

این شرط همان طور که از نامش پیداست، همه چیز را با قوانین کشور شخص متقاضی خود می‌سنجد؛ این یعنی اگر در کشور آن شخص خارجی،  اجازه  راه اندازی دفتر املاک و مستغلات برای شهروندان ترک طبق قانون وجود داشته باشند، آن شخص هم می‌تواند در ترکیه برای راه اندازی این کسب و کار درخواست دهد.

دامپزشکی هم یکی از شغل‌های اختصاصی برای شهروندان ترکیه است و هیچ شخص خارجی‌ای نمی تواند کلینیک دامپزشکی راه بیندازد.

هزینه‌های راه اندازی کسب و کار

راه اندازی یک شرکت برای افراد 4000 تا 5000 لیر هزینه دارد که می‌توان گفت هزینه زیادی نیست. پس از ثبت شرکت لازم است حتما برای  اینکه فعالیت در حوزه کاری‌تان وجهه قانونی بگیرد اجازه‌ کار دریافت کنید که این امر مستلزم آن است که 5 کارمند ترک را  استخدام کنید و حسابرس مالی ترک داشته باشید.

همه‌ی این افراد باید بیمه باشند. توجه داشته باشید هر ساله باید دفاتر و میزان سود و زیان خود را به مراجع رسمی کار و اداره ثبت ارائه کنید.  همه‌ی شرکت‌ها حتا بدون انجام هیچ‌گونه تراکنش مالی، فارغ ازهزینه‌های رایج مثل مالیات و اجاره 700 تا 800 لیر هزینه‌های جانبی دارند. بنابراین گرداندن یک شرکت کار ساده ای نیست و باید حتما سنجیده و دارای توجیه اقتصادی باشد. ن

نکته‌ی مهم این است که  اگر تصمیم به برچیدن شرکت خود گرفتید باید پروسه‌ی سختی را طی کنید و  دلایل موجه برای این کار داشته باشید و مستندات زیادی را ارائه دهید و هزینه‌ زیادی را بپردازید.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

۱۰ تا از پر درآمدترین مشاغل در ترکیه

هریک از شهرهای ترکیه حداقل و حداکثر حقوقی را برای مشاغل خود در نظر می‌گیرند و سازمان‌های مختلف با توجه به میزان دریافتی سالیانه، پردرآمدترین مشاغل را همه ساله دسته بندی می‌کنند. در زیر، ده شغل اول جدول پردرآمدترین مشاغل ترکیه آمده است که حداقل و حداکثر حقوق دریافتی در آن‌ها مشخص شده است:

۱. جراحان / پزشکان

محدوده حقوق: از ۱۴،۶۰۰ به ۴۵،۲۰۰ لیر در ماه

جراحان به خاطر ماهیت حیاتی کارشان، در صدر فهرست بالاترین  پرداخت مشاغل قرار دارند.
حرفه‌ جراحی با ریسک بالایی همراه است و نیاز به دانش بسیار زیاد، سطح بالای حرفه‌ای بودن  و مسیر طولانی یادگیری دارد؛ بنابراین تمامی فاکتورهای مورد نیاز برای یک شغل پردرآمد را داراست.

۲. قضات و داوران

محدوده حقوق: از ۱۲،۲۰۰ تا ۳۷،۹۰۰ لیر در ماه

مسئولیت‌های بزرگی که قضات در ارتباط با شغلشان به عهده دارند، سطح استرس بسیار بالا و  تصمیم‌گیری درباره سرنوشت افراد کار آسانی نیست و با توجه به این مسئولیت‌ها طبیعی‌ست که دست‌مزد بالایی در جامعه داشته باشند.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

۳. وکلا

محدوده حقوق: از ۹،۹۰۰ تا ۳۰،۷۰۰ لیر ترکیه در ماه

دلیل اصلی اینکه وکلا حقوق بالایی کسب می‌کنند به خاطر ارزش بالای  کار آن‌ها در چشم مشتریان است. یک وکیل موفق می‌تواند از لحاظ مالی جامعه را نجات دهد و یا جان بسیاری را از خطرهای بزرگ حتا مرگ برهاند.
بنابراین به دلیل ارزش کار و  تاثیر آن در جامعه، حقوق آن‌ها باید بالا باشد.

۴. مدیران بانک

محدوده حقوق: از ۹،۳۲۰ تا ۲۸،۹۰۰ لیر ترکیه در ماه

بودجه و سرمایه‌گذاری با تمام خطراتی که همراه با آن است و مدیریت این سرمایه گذاری‌ها باید به عهده‌ شخصی با سابقه باشد. بنابراین سمت مدیریت یک بانک بسیار مهم  است و  آن را شایسته دریافت یک حقوق بالا می‌کند.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

۵.  مدیران اجرایی ارشد

محدوده حقوق: از ۸،۷۴۰ تا ۲۷،۱۰۰ لیر ترکیه در ماه

مدیران عامل و یا اجرایی در درجه اول مسئول موفقیت یا شکست سازمان‌های بزرگ هستند.  حقوق بالای آن‌ها ناشی از دامنه وسیعی از اقدامات و تدابیر آن‌ها در حین کار است.

 

۶. مدیران ارشد مالی

محدوده حقوق: از ۸،۱۶۰ تا ۲۵،۳۰۰ لیر ترکیه

هر شغلی که در مورد مدیریت بهره برداری و کنترل بودجه و مرتبط با پول باشد به طور خودکار واجد شرایط پرداخت بالا است.
مدیریت بودجه، هزینه‌ها، کسری‌ها، درآمد  و … را مدیریت می‌کند که مستقیما بر عملکرد سازمان تاثیر می‌گذارد.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

۷. اردتودنتسیت‌ها

محدوده حقوق: از ۷،۸۷۰ تا ۲۴،۴۰۰ لیر ترکیه در ماه

ارتودنتسیت‌ها  یکی از خدمات مرتبط با زیبایی و درمانی را ارائه می‌دهند و جزو مشاغل لوکس و سطح بالا حساب می‌شوند. این افراد در واقع شاخه‌ای از دندان‌پزشکی هستند که در آن مردم مایل به پرداخت هزینه‌های بالا برای زیبایی دندان‌های خود هستند که به همین علت ارتودنتسیت‌ها را در میان بهترین مشاغل با پرداخت بالا معرفی می‌کند.

۸. اساتید کالج

محدوده حقوق: از ۶،۹۹۰ تا ۲۱،۷۰۰ لیر ترکیه در ماه

استادان کالج از جمله مشاغل برجسته و معتبر در میان جایگاه‌های مختلف هستند  تبدیل شدن به یک استاد کار آسانی نیست و نیاز به پشتکاری خارق العاده دارد که به همین دلیل آن‌ها شهروندانی با میزان دریافتی بالا هستند.

راه اندازی کسب و کار در ترکیه

۹. خلبانان

محدوده حقوق: از ۵،۸۳۰ تا ۱۸،۱۰۰ لیر ترکیه در ماه

احتمالا تنها شغل هیجان‌انگیز در این لیست خلبانی است، با این حال خلبانان برنامه‌های آموزشی جدی و سختی را تجربه می‌کنند و هر روز مسئول امنیت هزاران نفر هستند. شغلی که از لحاظ جسمی و روحی، آن‌ها را فرسوده می‌کند هرچند در جامعه دارای رتبه‌ اجتماعی بسیار خوبی‌ست. به دلیل حساسیت این شغل درآمدهای بالای این قشر توجیه‌پذیر می‌شود.

 

۱۰. مدیران بازاریابی

محدوده حقوق: از ۵،۲۴۰ تا ۱۶،۳۰۰ لیر ترکیه در ماه

مدیران بازاریابی مسئول افزایش درآمد سازمان‌های خود هستند.
آن‌ها مستقیما مسئول گسترش کسب‌وکار هستند و تولیدات جدید با برنامه‌ریزی آن‌ها عملی می‌شود.
به همین دلیل این افراد در شغل‌های خود  درامد بالایی دارند چون زنده ماندن یک سازمان به برنامه‌ریزی آن‌ها وابسته است.

 

هرکدام از ده دسته بندی بالا، زیر شغل‌هایی دارد که به شما، عناوین شغلی جزیی‌تری را معرفی می‌کند که دارای درآمدهای بسیار خوب هستند.

4.6/5 - (11 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (24)

 • مصطفی
  مهر 5, 1399 از 11:00 ق.ظ پاسخ

  پیدا کردن کار در ترکیه با مدارک تحصیلی ایران امکان پذیر است؟

  • pintati
   مهر 7, 1399 از 9:46 ق.ظ پاسخ

   بله امکان پذیر هست

  • سعید
   اسفند 9, 1399 از 1:52 ق.ظ پاسخ

   خیر.عملا در حالت معمولی امکانپذیر نیست.حالت غیر معمول هم اینه که شما دارای تخصص خاصی باشی که یه نفر ترک متقاضی اون شغل نباشه.

 • رویا
  مهر 9, 1399 از 12:19 ب.ظ پاسخ

  کار در ترکیه الان به خیلی به صرفه تره

  • pintati
   مهر 12, 1399 از 9:54 ق.ظ پاسخ

   بستگی به خیلی مسایل داره .اینکه شغلتون چی باشه و…

   • فریبرز
    آبان 26, 1399 از 8:08 ب.ظ پاسخ

    درود بر شما، راه اندازی کسب و کار و با اجاره بک مغازهبرای فروش مواد غذایی میشه اجازه اقامت گرفت؟

    • pintati
     آبان 27, 1399 از 10:07 ق.ظ پاسخ

     درود
     بله می تونید اقامت بگیرید.
     باسپاس برای همراهی با پین تاتی

 • موناه
  مهر 22, 1399 از 10:45 ق.ظ پاسخ

  کاش برای کاریابی در ترکیه هم میشد یه کاری بکنید

  • pintati
   مهر 23, 1399 از 10:06 ق.ظ پاسخ

   متاسفانه انجام نمیدیم .کار پین تاتی فقط در حوضه گردشگری و ملک است

  • سحر
   مهر 25, 1399 از 3:41 ب.ظ پاسخ

   Salam man kar karyabi ancam midam kasi khast +905387802757mitonid vatsap tamas begirid

  • سامین
   آذر 4, 1399 از 1:07 ب.ظ پاسخ

   داخل تلگرام بزن مشاغل استامبول یا بزن استامبول ۲۰۲۰پر کار هست ولی باید مواظب باشی چون کلاه بردار زیاده به خصوص ایرانی من واتساب خودم میزارم خواستی پیام بده چون فرانسه هستم تا راهنماییت کنم چون چند سال اونجا بودم ۰۰۳۳۷۸۴۵۷۱۱۳۰

 • مهران
  مهر 27, 1399 از 5:48 ب.ظ پاسخ

  ممنون از اطلاعات خوبتون
  لطفا بیشتر راجع به راه اندازی کسب و کار در ترکیه مطلب بذارید

  • pintati
   مهر 28, 1399 از 9:43 ق.ظ پاسخ

   ممنون از شما که همراه پین تاتی هستید.
   حتما در نظر میگیریم که مطلب بیشتری درباره کسب و کار در ترکیه بذاریم

 • گوجه فرنگی
  مهر 30, 1399 از 12:22 ب.ظ پاسخ

  کار در ترکیه خوبه بابا حقوقشون خوبه اینجا چیه

 • مختار اسلامی
  آبان 5, 1399 از 2:21 ب.ظ پاسخ

  برای روند ثبت شرکت در استانبول میشه ازتون کمک گرفت؟

  • pintati
   آبان 6, 1399 از 9:59 ق.ظ پاسخ

   بله با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا فرم مشاوره در منو را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 • سلامتیان
  آبان 14, 1399 از 3:51 ب.ظ پاسخ

  من ترجیح میدم توی برای خودم در ترکیه کار درست کنم

 • علی
  فروردین 9, 1400 از 1:37 ق.ظ پاسخ

  سلام میخواییم تو ترکیه آش و حلیم راه بندازم چکارکنم؟میشع راهنمایی کنید

  • pintati
   فروردین 11, 1400 از 1:31 ب.ظ پاسخ

   با سلام و احترام
   متاسفانه در مورد کار پین تاتی فعالیتی ندارد.
   فقط برای اطلاعات عمومی کاربران این مطلب گذاشته شده است

 • فرزاد
  اردیبهشت 28, 1400 از 2:15 ق.ظ پاسخ

  تبلیغ و مشتری یابی

 • علی
  تیر 13, 1400 از 9:36 ب.ظ پاسخ

  سلام سابقه مدیریت تولیدی در ایران میشه برای کار در ترکیه استفاده کرد

 • کوروش باقردریایی
  تیر 16, 1400 از 9:05 ب.ظ پاسخ

  سلام من ۳۰ سالمه کارم ام دی اف ایا شغل ام دی اف در کشور ترکیه خوبه میشه به درامد رسید یا خیر

  • pintati
   تیر 19, 1400 از 9:48 ق.ظ پاسخ

   با سلام و احترام
   متاسفانه پین‌تاتی در مورد کار فعالیتی ندارد و این مطلب برای اطلاعات عمومی در سایت گذاشته است.اگر در مورد اقامت از طریق خرید ملک و گردشگری سوالی داشتید کارشناسان ما در خدمت شما هستند.

 • Samim
  مرداد 7, 1400 از 10:55 ب.ظ پاسخ

  کولر ساز هستم عمر 18هستم