ورود

سال 2021 را یونسکو سال حاج بکتاش ولی نامگذاری کرد

سال 2021 را یونسکو سال حاج بکتاش ولی نامگذاری کرد

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

یونسکو همزمان با هفتصد و پنجاهمین سال درگذشت حاجی بکتاش ولی سال 2021 را به اسم این عارف و متصوف شهیر آناتولی نامگذاری کرد.

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آناتولی،

سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد «یونسکو» به مناسبت هفتصد و پنجاهمین سال درگذشت این عارف نامی سال 2021 را با حمایت ایران، آذربایجان، مقدونیه شمالی و رومانی به عنوان «سال حاجی بکتاش ولی» نامگذاری کرد.

اندیشه و آموزه‌های حاجی بکتاش ولی از عارفان سرشناس قرن سیزدهم در منطقه آناتولی، پس ازگذشت قرن‌ها همچنان نماد عشق، بردباری، اتحاد و صلح است.

تاریخ تولد ولی در برخی منابع سال 1242 ذکر شده است، این عارف نامی طی سال‌های 1270-1280 به آناتولی مهاجرت کرد و در سال 1337 میلادی نیز درگذشت.

او که در مکتب شیخ احمد یسوی در خراسان به عنوان مهد علم و دانش رشد و تعالی یافته، زمانی به آناتولی مهاجرت کرد که ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دولت سلجوقی دچار تزلزل شده بود.

حاجی بکتاش ولی با راه‌اندازی یک مرکز علمی و آموزشی و بواسطه آموزه‌ها و جهان بینی خود، بستر وحدت و همبستگی را در آناتولی فراهم کرد.

آرامگاه وی در سولوجاک‌آراهویوک استان نوشهیر، امروز نیز میعادگاه عاشقان و پیروان مکتب حاجی بکتاش ولی است.

از آثار او می‌توان به شرح بسم الله، شطحیه، مقالات غیبیّه، کلمات عینیّه، مقالات و کتاب الفوائد اشاره کرد.

دانشگاه حاجی بکتاش ولی نوشهیر ترکیه امکان تحصیل را برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در «رشته فرهنگ علوی بکتاشی» فراهم کرده است.

منبع : خبرگزاری آنادولو

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *