ورود

سال 2021 را یونسکو سال حاج بکتاش ولی نامگذاری کرد

سال 2021 را یونسکو سال حاج بکتاش ولی نامگذاری کرد

سال 2021 را یونسکو سال حاج بکتاش ولی نامگذاری کرد

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

یونسکو همزمان با هفتصد و پنجاهمین سال درگذشت حاجی بکتاش ولی سال 2021 را به اسم این عارف و متصوف شهیر آناتولی نامگذاری کرد.

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آناتولی،

سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد «یونسکو» به مناسبت هفتصد و پنجاهمین سال درگذشت این عارف نامی سال 2021 را با حمایت ایران، آذربایجان، مقدونیه شمالی و رومانی به عنوان «سال حاجی بکتاش ولی» نامگذاری کرد.

اندیشه و آموزه‌های حاجی بکتاش ولی از عارفان سرشناس قرن سیزدهم در منطقه آناتولی، پس ازگذشت قرن‌ها همچنان نماد عشق، بردباری، اتحاد و صلح است.

تاریخ تولد ولی در برخی منابع سال 1242 ذکر شده است، این عارف نامی طی سال‌های 1270-1280 به آناتولی مهاجرت کرد و در سال 1337 میلادی نیز درگذشت.

او که در مکتب شیخ احمد یسوی در خراسان به عنوان مهد علم و دانش رشد و تعالی یافته، زمانی به آناتولی مهاجرت کرد که ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دولت سلجوقی دچار تزلزل شده بود.

حاجی بکتاش ولی با راه‌اندازی یک مرکز علمی و آموزشی و بواسطه آموزه‌ها و جهان بینی خود، بستر وحدت و همبستگی را در آناتولی فراهم کرد.

آرامگاه وی در سولوجاک‌آراهویوک استان نوشهیر، امروز نیز میعادگاه عاشقان و پیروان مکتب حاجی بکتاش ولی است.

از آثار او می‌توان به شرح بسم الله، شطحیه، مقالات غیبیّه، کلمات عینیّه، مقالات و کتاب الفوائد اشاره کرد.

دانشگاه حاجی بکتاش ولی نوشهیر ترکیه امکان تحصیل را برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در «رشته فرهنگ علوی بکتاشی» فراهم کرده است.

منبع : خبرگزاری آنادولو

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *