ورود

ستاره ‌های هتل برای چیست؟

ستاره ‌های هتل برای چیست؟

ستاره ‌های هتل برای چیست؟

ستاره هتل برای چیست؟ هتل ۳، ۴ یا ۵ ستاره چه فرقی با هم دارند؟ با پین تاتی همراه باشید.

ستاره هتل

رتبه بندی هتل ‌ها بر اساس ستاره

همیشه وقتی قصد سفر داریم و می‌خواهیم هتلی رزرو کنیم، علاوه بر قیمت به چیزهای دیگری هم باید توجه کنیم. مثلا چی؟ مثلا ستاره  هتل

مسافرها هنگام انتخاب هتل، گزینه‌های زیادی پیش رو دارند. یکی از ملاک‌های انتخاب هتل، توجه به تعداد ستاره‌ هتل است. این ستاره‌ها اطلاعات خوبی، راجع به کیفیت و امکانات هتل به ما می‌دهند. ولی قبل از اینکه هتلی را فقط با در نظر گرفتن این ستاره‌ها انتخاب کنیم، باید بیشتر راجع به آن‌ها اطلاعات کسب کنیم و اینکه آیا مورد اعتماد هستند یا نه؟

رتبه‌بندی‌های رسمی و غیر رسمی هتل‌ها

اولین سیستم رتبه‌بندی هتل‌ها توسط راهنمای سفر فوربس (Forbes Travel Guide)  در سال‌های ۱۹۵۰ پایه گذاری شد. اگر بخواهیم ستاره هتل را ملاک انتخاب خود قرار دهیم، باید بدانیم که این ستاره‌ها توسط چه سازمان و بر چه اساسی به هتل تعلق گرفته است. برای مثال هنوز در ایالات متحده آمریکا فوربس و انجمن اتوموبیل آمریکا  (AAA)از پیشتازان تعیین ستاره‌ هتل‌ها هستند.

درانگلستان مسئولیت ستاره هتل‌ها با سازمان‌های گردشگری مثل VisitScotland و VisitBritain است.

رتبه بندی ستاره هتل در وب‌سایت‌های گردشگری

بسیاری از راهنماهای گردشگری و وب‌سایت‌های رزرو هتل، معیارهای درجه بندی مخصوص به خودشان را دارند که به عنوان رتبه بندی‌های غیر رسمی در نظر گرفته می‌شوند، اما کم و بیش می‌توانند برای مقایسه مکان‌های اقامتی مورد استفاده قرار بگیرند.

ستاره هتل ها

ستاره هتل‌ در همه کشورها یکسان نیستند

اگر هنگام تحقیق برای انتخاب بهترین هتل، مطمئن نیستید که ستاره‌ های هتل از طرف چه سازمانی به آن داده شده، بهتر است، انتخاب خودتا‌ن را به تعداد ستاره‌ های آن محدود نکنید. علاوه بر این مهم است که بدانید حتی در رتبه‌بندی‌های رسمی، هتلی که در یک کشور به عنوان هتل ۵ ستاره معرفی می‌شود ممکن است در کشور دیگری بیشتر از ۳ ستاره دریافت نکند.

رتبه بندی‌ بر مبنای ستاره، هیچ معیار مشخصی در جهان ندارد و همین قضیه اعتبار سیستم رتبه‌بندی را زیر سوال می‌برد. برای مثال یک هتل معمولی اما با سابقه کار طولانی در تایلند ممکن است به اندازه یک هتل نوساز لوکس در استرالیا ستاره بگیرد.

بعضی از کشورها مثل امارات متحده عربی مقیاسی کاملا متفاوت در نظر می‌گیرند که در آن بعضی هتل‌ها 6 یا 7 ستاره هم دریافت می‌کنند

معیارهای ستاره هتل‌

هر سیستم رتبه بندی، ضوابط خاصی را برای ارزیابی هتل‌ها در نظر می‌گیرد و هر ستاره هتل در واقع نشانگر ویژگی‌های اصلی مثل امکانات و کیفیت خدماتی است که توسط یک هتل ارائه می‌شود برای همین است که شاهد سیستم‌های مختلفی درکشورها هستیم چراکه سطح انتظارات در مقابل ارائه خدمات در اقصی نقاط جهان متفاوت است. مثل اینکه وجود سرویس بهداشتی و آب گرم در اتاق گاهی ممکن است در برخی کشورها به عنوان یک فاکتور لاکچری در نظر گرفته شود، با این حال بسیاری از شرکت‌ها و برنامه‌های رتبه بندی در سراسر جهان، مانند وب‌سایت رزرو هتل “اکسپدیا” مقیاس مشابهی که در زیر به توضیح آن می‌پردازیم را در نظر می‌گیرند.

ستاره هتل ها

هتل یک ستاره

هتل یک ستاره، اتاق‌هایی با امکانات اولیه در اختیار مسافران قرار می‌دهد که شامل یک تخت می‌باشد. ممکن است در هر طبقه سرویس بهداشتی مشترک با سایرین داشته باشد. نوشیدنی و سایر خوراکی‌ها را می‌توانید جداگانه خریداری کنید. در هتل‌های یک ستاره معمولا هیچ امکانات خاصی وجود ندارد و پذیرش هتل هم به صورت شبانه روزی فعال نیست و نباید انتظار تلویزیون و تلفن و یا خدمات تمیزکاری روزانه اتاق‌ها را داشته باشید.

هتل دو ستاره

هتل دو ستاره از لحاظ امکانات در سطح بالاتری از هتل یک ستاره است اما نباید انتظار زیادی داشته باشید. در هتل‌های دو ستاره معمولا قسمت پذیرش به صورت شبانه روزی فعال است. اتاق ها دارای کمد یا رگال‌هایی برای قراردادن لباس‌، تلفن و تلویزیون هستند، سرویس بهداشتی اختصاصی با یک دوش در اتاق وجود خواهد داشت. هتل خدمات زیادی به شما ارائه نمی‌دهد اما ممکن است که صبحانه معمولی در اختیارتان قرار دهد.

هتل سه ستاره

هتل سه ستاره، نه خیلی ارزان قیمت است نه خیلی لوکس و گران. هدف این هتل‌ها این است که مهمانان در اتاق‌هایشان احساس آرامش و راحتی داشته باشند بدون اینکه لازم باشد هزینه زیادی بپردازند. معمولا در این هتل‌ها رستوران وجود دارد و افرادی هستند که چمدان‌های شما را تا اتاقتان حمل کنند. اتاق‌ها بزرگتر و راحتتر هستند و مبلمان نیز دارند.

هتل چهار ستاره

به محض اینکه وارد لابی یک هتل چهار ستاره می‌شوید و دکوراسیون آن را می‌بینید، متوجه تفاوت آن خواهید شد. اتاق‌ها معمولا بزرگتر و شیک‌تر هستند، تخت‌های بزرگتر، مینی بار، گاو صندوق، میز کار، حوله و تلویزون هم بخشی از ویژگی‌های اتاق‌هاست. در این هتل‌ها معمولا امکانات وله پارکینگ، اسپا، باشگاه ورزشی، استخر و خدماتی از این قبیل وجود خواهد داشت. ستاره هتل در اینجا معنی بیشتری پیدا می‌کند.

هتل پنج ستاره

یک هتل پنج ستاره تمامی امکاناتی که شما ممکن است در یک هتل نیاز داشته باشید و حتی بیشتر را در اختیار شما قرار می‌دهد. هتل‌های پنج ستاره لابی‌های فوق‌العاده بزرگ و اسپا و خدمات لاکچری گوناگونی را برای مهمان‌های خود فراهم کرده‌اند. یک اتاق معمولی دارای سرویس‌ بهداشتی بزرگ و لوازم بهداشتی کامل است. بیشتر ریزورت‌های 5 ستاره، زمین گلف، زمین تنیس، باشگاه با مربی اختصاصی و حتی خدمات مراقبت از کودکان را ارائه می‌دهند. در واقع هر هتلی به راحتی نمی‌تواند ستاره پنجم را دریافت کند.

ستاره هتل ها

ریزورت چیست؟

ریزورت، اقامتگاه یا هتلی برای تعطیلات آخر هفته است، که می توانید حسابی لذت ببرید و استراحت کنید.  اگر از کار زیاد در طول هفته خسته شده‌اید و به دنبال راهی برای آب و هوا عوض کردن هستید، ریزورت‌ها بهترین گزینه هستند. ریزورت‌ها معمولا در جاهای خوش آب و هوا و دور از شهر قرار دارند.  ریزورت ها با هتل‌های بزرگ و کوچکی که در سطح شهر هستند، فرق دارند و طبیعت خوش آب و رنگ و آرامش بخش، آن‌ها را مثل بهشت کرده است.

طراحی ریزورت‌ها

طراحی  ریزورت‌ها نسبت به هتل‌ها بسیار متفاوت است؛ هر واحد شامل اتاق‌های خواب، اتاق غذاخوری و آشپزخانه‌ای مجهز است که به شما حسی متفاوت و در عین حال خانگی می‌دهد. حس خوب آشپزی در آشپزخانه‌ای مدرن و پر از تجهیزات. در ریزروت هر مدل امکاناتی که نیاز دارید، در اختیارتان است؛ از امکانات تفریحی گرفته تا مدرن‌ترین تجهیزات ورزش.

ستاره هتل ها

در چه هتلی اقامت کنیم؟

ستاره‌های یک هتل نباید به عنوان تنها معیار انتخاب یک هتل در نظر گرفته شود، به امکانات و خدماتی که توسط هتل ارائه می‌شود توجه کنید و حتما نظرات افراد مختلف در مورد آن هتل را مطالعه کنید. در بسیاری از کشورها هتل‌های پنج ستاره تفاوت چندانی با هتل‌های 3 ستاره ندارند.

هتل‌های ۶ یا ۷ ستاره

برای هتل‌ها، هیچ معیار رسمی بیشتر از 5 ستاره وجود ندارد، اما با این حال بعضی هتل‌ها به منظور اینکه نشان دهند فوق‌العاده لاکچری هستند تعداد ستاره‌های خود را 6 یا 7 اعلام می‌کنند.

کیفیت اتاق‌های این هتل‌ها فوق‌العاده بالاست و خدمات و تجهیزاتی که در اختیار مسافران قرار می‌دهند معمولا در هتل‌های دیگر وجود ندارد. برای مثال یکی از هتل‌هایی که ادعا می‌کند هفت ستاره است “جمیرا برج العرب” است. این هتل یکی از لوکس‌ترین هتل‎های دنیاست که برای همه سوییت‌ها محل فرود هلیکوپتر، حمام خاص و جکوزی قرار داده است. سرویس‌های حمل و نقل با ماشین‌های رولز رویز و سایر خدمات لاکچری نیز جزء سرویس‌های این هتل است.

خدمات پین‌تاتی

لطفا اگر سوال یا تجربه‌ای از زندگی در ترکیه دارید به صورت کامنت در زیر پست بنویسید.

ممنون که با پین‌تاتی همراه هستید.

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *