ورود

سمنی؛ نماد نوروز در ترکیه

سمنی؛ نماد نوروز در ترکیه

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

مردم استان ایغدیر در شرق ترکیه با فرا رسیدن فصل بهار و عید نوروز به یکدیگر سمنی (سبزه) هدیه داده و بویژه به خانه نوعروسان و دختران نامزد سمنی می‌فرستند.

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آناتولی

مردم استان ایغدیر در شرق ترکیه با فرا رسیدن فصل بهار و عید نوروز به یکدیگر سمنی (سبزه) هدیه می‌دهند.

مردم این استان و مناطق همجوار آن دانه‌های گندم، ذرت و نخود را در اوایل ماه مارس (اواسط اسفند) در ظروف رنگارنگ می‌کارند و پس از جوانه زدن دانه‌ها همزمان با عید نوروز این ظروف زیبا با نام سمنی را به دوستان و آشنایان خود هدیه می‌دهند.

رسم کاشت و هدیه دادن سمنی که در فرهنگ تُرک‌ها به آن «گیاه زندگی» نیز گفته می‌شود در میان مردم منطقه به عنوان نماد امید و از نو زنده شدن شناخته می‌شود.

مردم استان ایغدیر از اولین ساعات 21 مارس هر سال به دید و بازدید دوستان و آشنایان خود می‌روند و ظروف رنگارنگ و زیبای سمنی را که تزئین کرده‌اند، بر اساس سنتی قدیمی به میزبان هدیه می‌دهند.

امینه ایشیق ادابالی یکی از اهالی استان ایغدیر به خبرنگار آناتولی می‌گوید که فرهنگ کاشت و اهدای سمنی یکی از رسومات مهم مربوط به نوروز در این منطقه است.

او ادامه می‌دهد:

سمنی در فرهنگ ما نشان زنده شدن دوباره طبیعت، رنگ‌ها، برکت و صلح است.

سمنی مهم‌ترین عنصر سفره‌های نوروزی است. ظروف رنگارنگ سمنی را تزئین و به دوستان خود هدیه می‌دهیم.

ادابالی می‌گوید:
دانه‌های سمنی همراه با آرزوهای خوش و دعا کاشته می‌شوند و باور داریم که سال نیز مانند سفره نوروزی که چیده‌ایم، خواهد گذشت.

گل‌خانم هاتیک یکی دیگر از اهالی ایغدیر نیز می‌گوید:
کاشت سمنی و هدیه دادن آن برای ما بسیار مهم است. سمنی‌ها به خانه دختران جوانی که تازه ازدواج کرده‌اند یا نامزد هستند فرستاده می‌شوند. ما از کودکی شاهد این رسم و رسوم بوده‌ایم و اکنون نیز تلاش می‌کنیم سنت کاشت و اهدای سمنی را زنده نگاه داریم.

منبع : خبرگزاری آنادولو

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.