ورود

10 دسر ترکیه ای که حتما باید امتحان کنید

10 دسر ترکیه ای که حتما باید امتحان کنید

شیرینی ترکیه | با پین تاتی همراه شوید! آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی

شیرینی ترکیه و دسرهای متنوع و خوشمزه ای که نباید از دست داد

اگه اهل دسر و شیرینی‌جات باشید مطمئناً در نانوایی ها و شیرینی فروشی های ترکیه شیرینی دلخواهتون رو پیدا می‌کنید!

حتی کسانی که خیلی هم شیرینی‌ دوست ندارند از ترکیه دست خالی برنمی‌گردند

در اینجا لیستی از دسرهای ترکی رو آماده کردیم که حتما باید امتحانشون کنید.

 

 دسر کدایف Ekmek Kadayıfı

غذاهای ترکی فرهنگ کادایف خاص خود را دارند. کادایف را می توان در روزهای خاص مانند عیدهای خاص سرو کرد. همراهی عالی برای قهوه و چای ترکی است.

Ekmek Kadayıfı با نانی بیسکویتی که با شربت شیرین شده تهیه می‌شود. روی آن به طور سنتی با قیماق یا خامه ترکی پوشانده می شود که به اشباع شدن سریع شکر کمک می کند، اگرچه ممکن است نحوه سرو این دسر از رستورانی به رستوران دیگر تغییر کند. یکی دیگر از انواع کادایف در غذاهای ترکی تل کادایف است.

شیرینی ترکیه

Tel Kadayıfı نوعی مخصوصی از نودل یا رشته (در زبان ترکی tel kadayıf) که در شربت شکری یا عسلی اشباع شده تهیه می شود. “تل” در زبان ترکی به معنای سیم است و به همین دلیل این کلمه برای برش های نازک به کار رفته است. بسته به سلیقه روی آن پسته یا گردو می‌ریزند.

دسر فوق العاده خوشمزه کونفه künefe

künefe  هم یک دسر لذیذ و ترد است که از tel kadayıfı تهیه می شود. برخلاف سایر انواع کادایف، این نوع شامل لایه‌ای از پنیر سفید نرم است که آن را از بیرون ترد، اما در داخل نرم و خامه‌ای می‌کند. از فر داغ سرو می شود تا پنیر به صورت مایع بماند.

 

این دسر در اصل یک شیرینی محلی مخصوص منطقه آنتاکیا، هاتای ترکیه است و بنابراین بهترین انواع آن را می‌توان در آنجا یافت. این منطقه حتی پنیر künefe خود را تولید می کند که حاوی نمک نیست و در هیچ کجای خارج از ترکیه یافت نمی شود

شیرینی ترکیه

 آیوا تاتلیسی Ayva Tatlısı

Ayva tatlısı یک دسر زمستانی از ترکیه است که از شکر و آب تهیه می شود. با ادویه هایی مانند میخک و دارچین شیرین می شود. معمولاً با خامه یا قیماق سرو می شود و بسته به علاقه می‌توان آن را با گردو یا پسته سرو کرد.

 

باقلوا بی نطیر ترکی Baklava

باقلوا از لایه های خمیر فیلو که با گردو یا پسته خرد شده پر می شود و در شربت یا عسل خیس می‌کنند، درست می‌شود. درست مانند سایر دسرهای ترکی شربتی، تردی و شیرینی فوق‌العاده‌ای دارد.

باقلوا انواع مختلفی دارد که از نظر مواد پر، شربت یا خمیر و یا شاید هم همه آنها متفاوت باشند. Bülbül yuvası، sütlü Nuriye، şöbiyet و dilber dudağı برخی از این موارد هستند. اگر طعم شربت برای شما خیلی سنگین است، ممکن است بخواهید سوتلو نوریه را امتحان کنید که با شیر شیرین شده است.

 

شیرینی ترکیه

تولومبا Tulumba

تولوبا در اصل خمیر سرخ شده است که در شربت ‌می‌خوابانند تا بافت نرمی به خودش بگیرد. لوکما و هالکا تقریباً دسر مشابهی هستند، فقط در شکل درست شدن با هم تفاوت دارند. حتما به یک شیرینی فروشی ترکیه ای سری بزنید تا آنها را امتحان کنید!

 

 فیرین سوتلاچ Fırın Sütlaç

یک دسر معروف و خوشمزه ترکی که شبیهه به پودینگ است!

 

Fırın Sütlaç یک دسر لذیذ بر پایه شیر است که شباهت زیادی به پودینگ برنج دارد. مانند سایر شیرینی‌هایی که با برنج درست می‌کنند؛ مواد اولیه آن برنج، شکر، آرد برنج و شیر است. این دسر که در قالب سفالی پخته می‌شود، دسر سبک‌تری نسبت به بقیه دسرهای محبوب ترکی است که بیشتر آن‌ها در عسل یا شربت شکر خیس می‌شوند.

شیرینی ترکیه

دسر کازندیبی Kazandibi

کازندیبی یک پودینگ شیری کاراملی است که رویه آن تیره‌تر از بقیه آن است.

نام «کازندیبی» به معنای «ته دیگ» است. باور کنید یا نه، بالای آن عمدا سوخته است!

 

 دسر عجیب تاووک گوگسو Tavuk Göğsü

Tavuk Göğsü یک پودینگ شیری ترکی است که کمی دارچین هم روی آن پاشیده شده است. حاوی گوشت مرغ است که چندین بار شسته و ریز خرد می شود. اما بو و طعم خود را از دست می دهد و در حین تهیه به دسر بافتی کشسان می‌دهد.

شیرینی ترکیه

 آشوره Aşure

آشوره یا عاشورا دسری در تمام طول سال نیست و فقط در ایام خاصی از سال که طبق تقویم اسلامی مشخص شده تهیه می شود و به عنوان نذری در ماه محرم و روز عاشورا از آن استفاده می‌کنند.

حلوا Helva

حلوا با منشاء خاورمیانه‌ای به بخشی از دسرهای ترکیه تبدیل شده است. یک دسر شیرین و خوشمزه است که معروف ترین نوع آن Tahin helvası است که از خمیر کنجد تهیه می شود.

انواع دیگر آن عبارتند از: حلوای بلغور، حلوای آردی و حلوای کائیت.

Rate this post

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.