ورود

حکایت جالب عمارت مارها در ترکیه

حکایت جالب عمارت مارها در ترکیه

عمارت مارها در استانبول را می‌شناسید؟ با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

عمارت مارها در استانبول

اکثر اهالی شهر استانبول قصه عمارت ماردار که در منطقه‌‌ای از ببک در جوار روملی حصار قرار دارد را می‌دانند.
این بنا سالیان سال است که در لیست بهترین عمارت‌های تاریخی استانبول جای گرفته است.
ساخت این بنای خاص به سال‌های ۱۷۰۰ میلادی برمی‌گردد. مالک آن رئیس القطاب مصطفی افندی بوده است.
این عمارت که با گذشت زمان مدام مرمت شده، همچنان عظمت و زیبایی خود را حفظ کرده است.

اما دلیل اینکه این بنا به عمارت ماردارها معروف شده، حکایت عجیبی است که بد نیست شما هم بدانید پس با پین تاتی همراه باشید

مالک عمارت مارها

مالک این بنا که آقای مصطفی افندی بوده است در زمان پادشاهی محمود دوم عثمانی، وزیر امور خارجه وقت ترکیه بود. پادشاه به هنگام گشت و گذاری در منطقه روملی حصار، توجه‌اش به این عمارت باشکوه جلب شد و خواهان خرید آن شد. پادشاه از طریق دوستان مشترکش با مصطفی افندی، درخواست خرید این بنا را به او منتقل کرد اما سعید افندی-دوست مشترک آن دو- می‌دانست که مصطفی افندی قصد فروش عمارتش را ندارد؛ به همین دلیل سعی کرد با بهانه‌ای مانع فروش این عمارت شود. سعید افندی در شهر شایعه‌ای مبنی بر اینکه این عمارت به روی لانه مارهای زیادی بنا شده پخش کرد! پادشاه نیز با شنیدن این خبر از خرید آن منصرف شد.

 با وجود اینکه این شایعه باعث شد پادشاه از خرید این عمارت منصرف شود، اما سبب ماندگار شدن نام عمارت مارها برای این بنا شد

عمارت مارها در ترکیه

عمارت مارها، یکی از بهترین آثار معماری باقی‌مانده از دوران اخیر عثمانی است. این سازه بر روی پایه‌های سنگی با دیوارهایی از جنس چوب بنا شده است و راه پله‌هایی از جنس سنگ دارد. در طبقه دوم آن همه اتاق‌ها منظره دریا دارند.این عمارت نیز همانند دیگر بناهای باقیمانده از دوران عثمانی دارای فضای اندرونی و بیرونی است و در بخشی از آن ساختمانی ویژه مهمانان طراحی شده که کاملا مجزا از محیط زندگی خصوصی ساکنین خانه بوده است.

عمارت مارها دارای فضاهای متنوعی با نام‌های اتاق سلسبیل، خانه مشک و ساکال شریف است که هرکدام خصوصیات کاربری خاص خود را دارند و همچنین وجود یک حمام سنتی ترکی در قسمت پشتی عمارت، آن را تبدیل به یک اثر معماری بی‌نظیر از زمان عثمانی کرده است.متاسفانه سال ۱۹۶۴ بعد از آتش سوزی که برای این عمارت اتفاق افتاد، بخشی از آن کاملا از بین رفت و دیگر هیچ گونه مرمتی نیز برای آن قسمت آسیب دیده انجام نشد. در حال حاضر نمایی که می‌توان از این عمارت با شکوه دید؛ فقط بخش بیرونی آن  (بخش پذیرش مهمان) به همراه طبقه دوم از آن است.

وراث این عمارت که ۳ برادر بودند نیز توان مالی بازسازی آن را نداشتند به طوری که حتی یکی از برادران در سال ۱۹۸۹ سهم ارث خود را به شخصی به نام آیدین بولاک واگذار کرده است. آقای بولاک نیز در این عمارت تغییراتی ایجاد کرد و سازه داخلی ساختمان را با بتن و نمای بیرونی‌اش را با چوب مرمت کرد و متاسفانه بعدها به علت مشکلات مالی، او نیز مجبور به فروش سهم خود شد. از سه برادری که مالکان اصلی این عمارت بودند تنها یک نفر از آنها در قید حیات است که همچنان به زندگی در این عمارت ماردار ادامه می‌دهد

5/5 - (3 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.