ورود

فستیوال موزیک استانبول

فستیوال موزیک استانبول

فستیوال موزیک استانبول یک رویداد بی‌نظیر! با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

فستیوال موزیک استانبول

این فستیوال نزدیک به ۴۰ سال است که از معتبرترین و ریشه‌دارترین رویدادهای ترکیه در زمینه موسیقی کلاسیک است.

با خلاقیت‌ها و نوآوری‌هایی که تهیه کنندگانش در برگزاری این فستیوال انجام می‌دهند در داخل و خارج از ترکیه همواره بسیار مورد توجه است.
فستیوال موزیک استانبول شرایط مناسبی را برای ارائه آثار هنرمندان و الهام بخشیدن به موسیقی کلاسیک این کشور را فراهم کرده است.

تاریخچه فستیوال موزیک استانبول

تاریخچه اولین فستیوال موزیک که از آن به عنوان رهبر دیگر فستیوال‌های هنری استانبول نیز یاد می‌شود به سال ۱۹۷۳ میلادی برمی‌گردد؛ که توسط موسسه فرهنگ و هنر استانبول در تاریخ ۱۵ جون الی ۱۴ جولای همان سال برگزار شد.

در همان سال‌های اولیه فعالیت، برنامه‌ها و اجراهای خلاق و متمایز این فستیوال توانست توجه بسیاری از موسیقی‌دان‌ها و دوستداران موسیقی را به خود جلب کند.

از آن زمان تا به امروز فستیوال موزیک تمام اهدافش را بر پایه زنده نگه داشتن هنر موسیقی بدون هیچ مرزی بین هر قوم، ملیت، دین و مذهبی بنا کرده است و با آزادی بیان و ارزش‌گذاری به این هنر به تلاش خود ادامه می‌دهد.

میزبانی از بزرگترین ارکسترهای جهان!

فستیوال موزیک استانبول با قدمت ۴۰ ساله‌اش، افتخار میزبانی ارکسترهای بین‌المللی‌ای همچون فیلارمونیک نیویورک، ارکستر سمفونی سیمون بولیوار، ارکستر پاریس و ده‌ها ارکستر و گروه فلارمونیک دیگر را داشته است.

(Symphonie orchester des Bayerischen Rundfunks, New York Filarmoni, Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, Royal Concertgebouw Orkestra, Simon Bolivar Senfoni Orkestra, Orchestre de Paris, Filarmonica della Scala, The Philharmonia Orkestra, Kirov Opera  & Bale,…)‍

از رهبرهای ارکستر نامداری نیز که به فستیوال موزیک استانبول دعوت شده‌اند می‌توان پییر بولز، لورین مازل، دنیل بارن بویم و ویلیام کریستی و ده‌ها نفر دیگر را نام برد.

(Pierre Boulez, Kurt Masur, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Simon Rattle, Mariss Jansons, Daniel Barenboim, Christoph Eschenbach, Yuri Temirkanov, Valery Gergiev, Gustavo Dudamel & William Christie,…)

در این فستیوال گروه‌های رقص حرفه‌ای و مشهوری همچون: امریکن باله، گروه رقص مارتا گراهام، مونت کارلو و دها گروه‌ حرفه‌ای دیگر نیز به اجرای نمایش‌های خاصی می‌پردازند.

(Martha Graham Dans group , Bolşoy Bale , Amerikan Bale Teater , Bejart Bale , Nederlands Dans Theater  & Les Ballets de Montecarlo,…)

در فستیوال موزیک استانبول طی مراسمی رسمی از تمامی آهنگسازان، محققین در زمینه موسیقی، رهبران ارکستر و هنرمندان خلاق و نوآور تقدیر به عمل می‌آید و به برگزیدگان نشان یادبود فستیوال نیز اهدا می‌شود.

در میان دریافت‌کنندگان این لوح یادبود اسامی‌ای همچون لیلا گنجر، آروو پارت، جان تاونر و چندین هنرمند دیگر را می‌توان دید.

(Leyla Gencer, John Tavener, Arvo Pärt, Daniel Barenboim, Zubin Mehta, Gidon Kremer, Krzysztof Penderecki, José Antonio Abreu,…)

فستیوال موزیک فرصتی برای جوانان

از سال ۲۰۱۱ با تصمیم جدید برگزار کنندگان این فستیوال، سفارش ساخت اثر و قطعات جدیدی به هنرمندان جوان و آینده‌ساز داده می‌شود که در فستیوال با اجراهای خیره‌کننده‌ای به هنردوستان معرفی می‌شوند.

یکی از بخش‌های جذاب و جدید این فستیوال که معرفی آثار جدید و هنرمندان‌شان است تاکنون میزبان اشخاصی همچون آروو پارت، گیا کانچلی، الکساندر راسکاتوو، تیگران منصوریان و… بوده است.

(Arvo Pärt, Giya Kancheli, Peteris Vasks, Alexander Raskatov, Fazıl Say, Tigran Mansurian,…)

فستیوال استانبول سنگ محک دیگر فستیوال‌ها

در فستیوال موزیک استانبول که در ترکیه سنگ محک فستیوال‌های دیگر نیز نامیده می‌شود، فعالیت‌های متفاوت و جذابی در کنار اجراهای بی‌نظیر هنرمندان انجام می‌شود.

به عنوان مثال پرداختن به صنعت موزیکولوژی و بررسی فرهنگ‌های مختلف موزیک در سطح جهانی از مهمترین مسئولیت‌های این فستیوال است.

مدیریت و کارگردانی فستیوال موزیک استانبول از زمان تاسیس تا سال ۲۰۰۰ بر عهده جوزا آکتوزه بوده است.

در طی سال‌های ۲۰۰۰ الی ۲۰۰۶ نیز با مدیریت احمد ارنلی انجام شده است.

در سال‌های ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۸ نیز خانم یشیم گورر اویماک این وظیفه را به عهده داشته است.

از سال 2018 تا اکنون نیز توسط افروز چاکرکایا اداره می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.