ورود

فنر روم، کشف مدرسه‌ای که بیش‌تر از یک مدرسه ساده است

فنر روم، کشف مدرسه‌ای که بیش‌تر از یک مدرسه ساده است

مدرسه فنر روم ارکک لیسه سی در استانبول
Istanbul Fener Rum Erkek lisesi

ما به جاهایی می‌رویم که درباره‌اش کنجکاویم! مثلا به دیدن کوچک‌ترین کلیسای دنیا می‌رویم!  دیدن بلندترین آبشار دنیا برایمان رویایی‌ست؛ به قدیمی‌ترین شهرهای دنیا سر می زنیم و دلمان می‌خواهد روی پل‌های تاریخی اسم خودمان و عشقمان را روی یک قفل رنگی بنویسیم و به دیواره‌های پل‌ها به رسمی قدیمی قفل کنیم.

استانبول آن‌قدر جاهای دیدنی دارد که شاید خیلی‌هایمان فرصت نکنیم به دیدن همه‌شان برویم اما گاهی بعضی جاها حس‌وحال خاصی دارند که یک روز می‌توانی در برنامه‌ات برایش جا خالی کنی. یکی از این جاهای خاص مدرسه یونانی ارتدکس فنر یا  فنر روم ارکک لیسه سی است. برای کشف این مدرسه با پین‌تاتی همراه باشید.

 مدرسه ارتدکس یونانی فنر؛ متفاوت در شلوغی زشت شهر

مدرسه از چند محله دورتر به خاطر معماری ویژه‌اش پیداست. تو از میان خانه‌های قدیمی و سیم‌های مزاحم برق، تصویر شفاف و نمای آجری نارنجی رنگش را می‌بینی و دلت می‌رود؛ شبیه به یک مکان مقدس متفاوت در شلوغی زشت شهر! شاید برای همین اسمش را گذاشته‌اند قصر سرخ و خیلی‌ها اعتراف می کنند این مدرسه، حسی شبیه به هاگوارتز به آن‌ها داده است. حتا اگر هیچ‌وقت هاگوارتز نبوده باشند.

مدرسه فنر روم

از فرار دانشمندان از قسطنطنیه تا ساخت مدرسه

یکی از دلایلی که این مدرسه ساخته شد، فتح استانبول توسط ترکان عثمانی و کمبود دانشمند و حکیم در اواخر قرن چهاردهم و اوایل قرن پانزدهم بود. همه‌ی دانشمندان از ترس جانشان به اروپا فرار کرده بودند و وجود چنین مدرسه‌ای لازم بود. بنابراین این مدرسه بلافاصله پس از فتح استانبول در سال 1454 ساخته شد. البته بعد از ساخت، این مدرسه مکان برجسته‌ای شد که تمام وزرای معروف و افراد برجسته در آن درس خوانده بودند و از آن فارغ‌التحصیل شده بودند و علاوه برآن معلم های معروفی هم داشت که نامشان در تاریخ ثبت شده است.

مدرسه فنر روم

تاریخچه مدرسه فنر روم ارکک لیسه سی

این ساختمان توسط معمار یونانی کنستانینوس دیمادیس(Konstantinos Dimadis) طراحی شد و با ترکیبی از سبک‌های مختلف و با هزینه‌ای حدود 17210پوند طلای عثمانی ساخته شد که مبلغ هنگفتی برای آن دوره بود. بخش زیادی از هزینه را یک بانکدار یونانی که عضو انجمن روم بود پرداخت. با این‌که این قصر قرمز با کاربری مدرسه ساخته شد اما به عنوان پنجمین قلعه اروپا معروف و شناخته شده بود و واقعا از نظر زیبایی و معماری حرف زیادی برای گفتن داشت. گنبد بزرگ در قسمت بالایی ساختمان به عنوان کلاس ستاره شناسی و با کاربری رصدخانه است که یک تلسکوپ قدیمی بزرگ دارد که دیدنش حس جالبی به شما می‌دهد. تصور کنید در یک قصر باشکوه قرمز در دل سیاهی شب ستاره‌ها را ببینید؛ عجب تجربه حیرت انگیزی!  در گذر عمر این مدرسه زبان یونانی، ادبیات، مذهب و بعضی درس‌ها توسط معلمان ترکیه‌ای و یونانی در این مدرسه تدریس شده است.

مدرسه فنر روم

این مدرسه کجاست؟

ساختمان مدرسه فعلی در نزدیکی کلیسای سنت جورج در محله  فنر واقع شده‌است. این مکان در بین افراد محلی با اسامی مستعار معروف به قلعه سرخ و مدرسه قرمز است. پله‌های بلند و پر تعداد این مدرسه به ساختمانی با پنجره‌های گرد و بلند ختم می‌شود و یک ساختمان در نمای بیرونی مدرسه کار شده است که به ظاهر مدرسه چهره ای جادویی و اسرارآمیز می‌دهد.

مدرسه فنر روم

قصر قرمز؛ محصول مشترک یونان و استانبول

زیبایی یعنی در هم آمیختن فرهنگ یونان و ترکیه که باعث به وجود آمدن چنین بناهای خاصی شده است. بنایی که آدم دلش نمی‌خواهد وقتی واردش شد از آن بیرون بیاید. ستون‌های بلند ساختمان و کنگره‌های برج و باروی آن آدم را یاد کاخ‌ها و قصرهای سریال گات  (گیم آو ترونز)می‌اندازد که پارتیزان‌ها از بالای آن گلوله‌های آتش را برای دشمنان پرتاپ می کردند.

ببینید و مشتری شوید

کالج ارتدوکس یونانی فنر هنوز هم در استانبول به حیات ادامه می‌دهد و جزو معتبرترین مدارس یونانی است. مطمئنا با یک بار سرچ نام این مدرسه در گوگل توی لیست آرزوهایتان وارد خواهد شد. چون ظاهر متفاوت و رنگ آمیزی و معماری خاصی که دارد هرکسی را در هرکجای دنیا شیفته خودش می‌کند. مطمئن باشید اگر عکسش را ببینید، حتما مشتری خواهید شد

مدرسه فنر روم

آدرس مدرسه

Balat, Sancaktar Yks. No:36, 34087 Fatih/Istanbul, Turkey
خطوط اتوبوس و مترویی که به محله بالات و این مدرسه می‌رسند .
در هر مرحله روی کمک پین تاتی می توانید حساب کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (2)

 • Suzan
  مرداد 14, 1399 از 7:24 ق.ظ پاسخ

  خسته نباشید مطالب فوق العاده بود

  • pintati
   مرداد 14, 1399 از 9:38 ق.ظ پاسخ

   سپاس از لطف شما 🙏🏼🌸