ورود

قلعه‌های ساعتی ترکیه

قلعه‌های ساعتی ترکیه

قلعه ‌های ساعتی ترکیه و اطلاعات جالب در مورد آن‌ها! با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

قلعه ‌های ساعتی ترکیه

تاریخ پیدایش قلعه ‌های ساعتی در میادین شهرها به قرن ۱۳ میلادی در اروپا می‌رسد و در قرن ۱۶ هم‌زمان با دوران امپراطوری عثمانی‌ به خاک ترکیه رسید. اولین قلعه ساعت در ترکیه در سال ۱۷۹۷ در شهر صافران بولو(safranbolu)  بنا شده است.

ساعت‌های مکانیکی، در ابتدای ورودشان به ترکیه، مورد استقبال قرار نگرفتند و حتی مخالفت‌های زیادی با آن‌ها شد زیرا که برخی از روحانیون و علمای دینی بر این باور بودند که این ساعت‌ها نمی‌توانند زمان دقیق اذان را نشان دهند.
در نهایت در دوران پادشاهی عبدالحمید( که ۳۴ امین پادشاه عثمانی است) و به فرمان او تعداد زیادی قلعه ساعت در شهرهای مختلف ترکیه بنا شد.

قلعه‌های ساعتی ترکیه

علت ساخت قلعه های ساعتی ترکیه؟!

قلعه‌ های ساعت معمولا به منظور ایجاد مرکزی برای تجمع در شهر ساخته می‌شدند، به طور مثال در آنتالیا و ازمیر دقیقاً در مرکز شهر بنا شده‌اند. در شهرهای دیگر مثل شهر ‌بولو، کاستامونو، سیوری حصار و توپخانه استانبول این قلعه ‌های ساعت در مرتفع‌ترین قسمت شهر و در تپه‌ها بنا شده‌اند که مشرف به کل شهر باشد. اکثر این قلعه‌ها سازه‌ی سنگی دارند به جز قلعه‌ی گرده(gerede)  که با چوب ساخته شده است.

تعداد کل قلعه های ساعتی ترکیه

در حال حاضر تعداد کل قلعه‌ های ساعتی که سالم و در حال کارند به ۱۲۶ عدد می‌رسد که استانبول با ۲۰ عدد، میزبان بیشترین تعداد قلعه ساعت در ترکیه است. بعد از استانبول شهر ازمیر با ۷ قلعه در رده دوم قرار دارد. از کل ۱۲۶ قلعه ۱۱ قلعه تخریب و مجدداً در همان محل بازسازی شده است.

قلعه ‌های ساعتی ترکیه و عملکرد جالب آن ها

برای دیدن عملکرد جالب ساعت‌های مکانیکی توسط ساعت اصلی موجود در قلب این برجک‌ها، باید از راه پله‌های گرد عبور کرد؛ طراحی خود ساعت یکی از جذابیت‌های فوق‌العاده این اثرهای تاریخی بوده است. ساعت اصلی که در قسمت مرکزی و بالای برج قرار داشته با اهرم‌های آهنی به چهار ساعت موجود در دیوارهای چهار طرف قلعه متصل شده و عقربه‌هایشان را هدایت می‌کند تا زمان در چهار ساعت به یک شکل نمایش داده شود. هرگونه سرویس و تعمیرات و تنظیمات نیز بر روی ساعت اصلی صورت می‌گرفته که البته در حال حاضر نیز همین رویه وجود دارد.

مطمئن هستیم که از این به بعد با دیدن قلعه ‌های ساعتی ترکیه بی‌تفاوت از کنارشان عبور نخواهید کرد.

Rate this post

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.