ورود

افزایش محبوبیت گؤبکلی تپه ترکیه

افزایش محبوبیت گؤبکلی تپه ترکیه

افزایش محبوبیت گؤبکلی تپه ترکیه

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

محبوبیت تپه باستانی «گؤبکلی تپه» موسوم به نقطه صفر تاریخ تمدن بشریت در اورفای ترکیه با قرار گرفتن در فهرست میراث فرهنگی یونسکو افزایش پیدا کرد.

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آناتولی، تپه باستانی « گؤبکلی تپه» در جنوب شرق ترکیه در دومین سال درج نامش در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو میزبان گردشگران قابل توجهی از اروپا، خاور دور، آمریکا و آفریقا بوده است.

این منطقه باستانی که به عنوان «مبدا تاریخ» شهرت دارد، در 18 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و اولین بار در سال 1963 از طرف محققین دانشگاه استانبول و شیکاگو کاوش و کشف شد.

از سال 1995 نیز موزه شانلی اورفه با همکاری انیستیتوی باستان شناسی آلمان کاوش هایی را انجام داده و سنگ هایی به شکل حرف «T» با نقش حیوانات وحشی به ارتفاع 3-6 متر و وزن 40 تا 60 تن متعلق به دوره نوسنگی را شناسایی کرده است.

تعداد زیادی اشکال حیوانات وحشی و مجسمه های انسان در اندازه های تقریبی 65 سانتیمتر متعلق به 12 هزار سال پیش نیز از این منطقه اکتشاف شده است.

نام این منطفه نخست در سال 2011 در فهرست موقت میراث فرهنگی جهانی یونسکو و سپس در سال 2018 در چهل و دومین نشست کمیته میراث فرهنگی جهانی در بحرین در فهرست اصلی این سازمان قرار گرفت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز سال 2019 را سال «گؤبکلی تپه» اعلام کرد که این موجب افزایش توجه‌ افکار عمومی به این منطقه شد.

منبع : خبرگزاری آنادولو

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *