ورود

مدرسه اینجه مناره قونیه؛ سفری به اعماق تاریخ

مدرسه  اینجه مناره  قونیه؛ سفری به اعماق تاریخ

مدرسه اینجه مناره قونیه؛ سفری به اعماق تاریخ

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

مدرسه تاریخی «اینجه مناره» در استان قونیه ترکیه که در دوره سلجوقیان بنا شده‌، مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی قرار می‌گیرد.

مدرسه تاریخی «اینجه مناره» به عنوان یکی از بهترین و مشهورترین شاهکارهای معماری دوره سلجوقی در استان قونیه ترکیه مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی قرار می‌گیرد.

این مدرسه که یکی از اولین مراکز علمی منطقه آناتولی محسوب می‌شود، توسط فخرالدین علی در عهد عزالدین کیکاووس دوم یکی از سلاطین سلجوقیان در سال 1264 به منظور تدریس علم حدیث ساخته شده‌است.

امروزه از مدرسه اینجه مناره که در فهرست موقت میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) قرار دارد، به عنوان موزه آثار سنگی و چوبی استفاده می‌شود.

این ساختمان تاریخی با حکاکی‌ها، کاشی‌های آبی و کتبیه‌های قرآنی بازدیدکنندگان را به سفر به اعماق تاریخ می‌برد.

مدرسه-اینجه-مناره-قونیه

پروفسور جانر آراباجی، عضو هیئت علمی دانشگاه نجم‌الدین اربکان در قونیه در گفت‌وگو با آناتولی درباره این مدرسه گفت:
“اینجه مناره یک بنای یادبود فوق‌العاده است. این سمبل هنر و معماری دوره سلجوقی تنها یک ساختمان دانشکده معمولی یا مرکز آموزشی نبوده بلکه یک شاهکار و از زیباترین آثار باستانی است”.
پروفسور آراباجی در ادامه تصریح کرد:
“شهر قونیه بیش از 200 سال پایتخت بود. در این شهر 30 مدرسه یا به اصطلاح امروزه 30 دانشکده فعالیت می‌کرده است. و این مدرسه از مهم‌ترین آنهاست. مدرسه در آن دوره بالاترین مرکز آموزشی به حساب می‌آید. استادان این مدرسه قرن‌ها به عنوان قاضی قونیه انجام وظیفه کردند”.

منبع : خبرگزاری آنادولو

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *