ورود

مسجد بایزید استانبول؛ پیشنهادی عالی برای یک عصر در استانبول

مسجد بایزید استانبول؛ پیشنهادی عالی برای یک عصر در استانبول

مسجد بایزید استانبول یک پیشنهاد عالی برای یک عصر دل‌انگیز در استانبول.

مسجد بایزید استانبول

کوله‌تان را برداشته اید؟
دوربین عکاسی‌ و موبایلتان به اندازه کافی شارژ دارد؟
کلاه و عینک آفتابی همراهتان دارید؟ صبحانه‌تان را کامل خورده‌اید؟
تا ظهر از ناهار خبری نیست‌ها! بسیار خب… عالی ست پس با پین‌تاتی همراه شوید که می‌خواهیم یک بنای متفاوت را بهتان معرفی کنیم.

چرا بازدید از مسجد و کلیسا؟

وقتی به مسکو روسیه مسافرت می‌کنید، باید به دیدن سنت باسیل بروید، در ونیز ایتالیا کلیسای جامع سنت مارکو را می‌بینید و وقتی به دهلی هند می‌روید معبد آکشاردهام جایی است که دیدن دارد. وقتی به مکان‌های تاریخی دقت می کنیم می بینیم که اماکن مذهبی یکی از مهم ترین جاهایی است که توریست‌ها به دیدنش می‌روند. لابد می‌دانید چرا؟!
چون این اماکن فقط جایی برای پرستش خدا نبودند بلکه مردم در این مکان‌ها دور هم جمع می شدند، هم‌دیگر را می‌دیدند و خیلی تصمیمات سیاسی در آن‌جا گرفته می‌شد!
شاید یکی از دلایلی که مسجدها و کلیساها تزیینات زیاد دارند همین مسئله مهم بودن جایگاهشان در چشم اجتماع بود! خانه برای مهمان‌ها باید قشنگ باشد دیگر؛ نه؟

مسجد بایزید استانبول

مسجد بایزید استانبول هم اکنون نیازمند ذوق شماست

شما هروقت به استانبول می روید، حتما برای دیدن ایاصوفیا و مسجد کبود ذوق دارید اما تا به حال به مسجد بایزید سری زده‌اید؟ البته که در طراحی مسجد بایزید از ایاصوفیا ایده گرفته شده است. مثلا شما در اطراف گنبد اسامی خدا را به خط ترکی می‌بینید و ستون‌های بزرگ و بنای سنگی آن که خنکی خاصی دارد شما را یاد فضای ایاصوفیا خواهد انداخت. تزیینات سقف مثل لوستر سرتاسری و نور ملایم و لذت بخش داخل مسجد هم از زیبایی‌هایی‌ست که نمی شود از آن ساده گذشت. پله‌ها، طراحی سقف و محرابی تزیین شده به سبک معماری اسلامی، جزو جاهایی است که باید در آن‌ها دقت کنید.

مسجد بایزید استانبول

تاریخچه مسجد بایزید استانبول

این مسجد به دستور بایزید دوم از پادشاهان عثمانی در قرن شانزدهم ساخته شد. در طراحی آن سبک معماری عثمانی دیده می‌شود هرچند از معماری غربی در ساخت آن کمک گرفته شده است و آن‌قدر تزیینات و متعلقات دارد که بتوانید عکس های خوبی بردارید.  مسجد دارای مدرسه، چندین اتاق برای تیمار نیازمندان، حمام و آشپزخانه است که از آن اثر زیادی باقی نمانده است. مسجد بایزید در زمان خودش دومین مسجد بزرگی بود که بعد از فتح استانبول ساخته شد و اگرچه هنگام زلزله بزرگ، تا حد زیادی تخریب شد اما ان‌قدر خواستنی بود که دوباره مرمت شود و سرپا بایستد.

غروب مسجد بایزید استانبول؛ تصویری که فراموش نخواهید کرد

نزدیک غروب اگر در حیاط بایستید حوض‌خانه و تاقی‌های هلالی دورتادور حیاط فضای سحرآمیزی را در حیاط مسجد پیش رویتان قرار می‌دهد که شما را با خود به قصه‌های قدیمی می‌برد و شاید آن‌قدر احساساتی شوید که سفری به کودکی‌تان و تصویر آبی مسجدها داشته باشید. خوب است که دم غروب در این مسجد صدای اذان به گوش برسد. شما کوله‌تان را بغل پایتان بگذارید، توی یکی از تاقی‌ها بنشینید و به صداها گوش بدهید. تجربه منحصر به فردی است. بهتان قول می‌دهم تا مدت‌ها در ذهنتان تصویر غروب این مسجد را نگه دارید.

مسجد بایزید استانبول

چه خبر از پنجره‌های رنگی

یکی از زیبایی‌های منحصربه‌فرد این مسجد ارسی‌هایی است که دورتادور مسجد با نظم و ترتیب یک جا نشسته‌اند و اگر سرتان را بالا بگیرید، دور تا دور گنبد مسجد در فضای داخل می‌توانید تماشایشان کنید؛ از آن‌جایی که واقعا تماشایی هستند. چلچراغها و نور ملایمی که روی فرش‌های قرمز مسجد می‌افتد هم از زیبایی‌های آرامش‌بخش این مسجد است که شاید نمونه‌ای کوچک شده از ایاصوفیا باشد؛ مینی‌مال‌ اما چشم‌نواز!

باغ مسجد بایزید استانبول

در پشت این مسجد باغ کوچکی قرار دارد که مقبره سلطان بایزید دوم و دخترش و مصطفی پاشا  وزیر اعظم است.  مغازه‌های کوچکی هم در فضای باغ این مسجد قرار  دارد که اجاره آن‌ها در اصل برای حمایت و هزینه های نگه‌داری از مسجد در نظر گرفته شده‌است. این مسجد توسط معمار سینان در سال ۱۵۸۰ طراحی و نونوار شد و به طور اختصاصی‌تر در دهه ۱۹۶۰ بازسازی شد. سلطان عبدالحمید دوم در سال ۱۸۸۲ میلادی بقایای آشپزخانه را به کتابخانه دولتی استانبول تبدیل کرد. هرچند مدرسه سابق در حال حاضر به کتابخانه شهرداری استانبول تغییر کاربری داده است.

مسجد بایزید استانبول

مسجد بایزید استانبول کجاست

این مسجد با شکوه در بخش اروپایی است و بر طبق توضیحات تریپ ادوایزر از یکشنبه تا شنبه از ساعت 5 صبح تا 11 شب باز است. به این مسجد بروید و شکوه و زیبایی دوران عثمانی را تماشا کنید.

آدرس : Beyazit, Yeniceriler Cd., 34126 Fatih/Istanbul, Turkey

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (2)

 • Suzan
  مرداد 8, 1399 از 7:14 ق.ظ پاسخ

  معرفی جامع وکاملی بود

  • pintati
   مرداد 9, 1399 از 5:40 ب.ظ پاسخ

   سپاس از شما 🙏🏼🌸