ورود

ملکه مالزی شیفته صنایع دستی و فرهنگ ترکیه

ملکه مالزی شیفته صنایع دستی و فرهنگ ترکیه

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

ملکه مالزی ضمن اشاره به پیوندهای تاریخی با ترکیه خود را یکی از شیفتگان فرهنگ و هنر این کشور به‌ویژه صنایع دستی آن دانست.

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آناتولی

تونکو عزیزه آمینه اسکندریه، ملکه مالزی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار آناتولی درباره علاقه‌اش به فرهنگ و هنر ترکیه و همچنین ظرافت و زیبایی صنایع دستی کشور پرداخت.

وی ضمن اشاره به اینکه اخیرا از طریق اینستاگرام از برند گوله‌گول کایا (Gülegül Kaya) یک کیف کار دست سفارش داده است، گفت:
وقتی این سفارش را دادم، گوله‌گول هویت من را نمی‌دانست.

ملکه تونکو عزیزه در ادامه افزود:
شیفته صنایع دستی ترکیه هستم. همچنین علاقه زیادی به تاریخ و فرهنگ تُرک دارم. هر ساله ماه مبارک رمضان برای اعضای خانواده‌ام صنایع دستی ترکیه هدیه می‌دهم.

وی تصریح کرد:
طراحی کاخ‌های ترکیه و ابنیه تاریخی و موتیف‌های اسلامی به کار رفته در طرح‌های تُرک بسیار مورد توجه قرار دارد.

– پدربزرگم ابوبکر سلطان به سلطان عبدالحمید دوم بسیار نزدیک بود

ملکه مالزی ضمن اشاره به پیوندهای نزدیک سلطان‌نشین جوهور با خاندان تُرک در دوران امپراطوری عثمانی، خاطرنشان کرد: “پدربزرگم سلطان ابوبکر با سلطان خدیجه یکی از اعضای خاندان تُرک که به کاخ فرستاده شده بود، ازدواج کرد. او ارتباط نزدیکی با سلطان عبدالحمید دوم داشت. سلطان عبدالحمید دوم پس از فوت پدربزرگم در لندن یک مفتی و هیئت ترک برای انجام امور تشییع جنازه اعزام کرد”.

وی تاکید کرد: “یکی از طرفداران پر و پا قرص سریال پایتخت که درباره زندگی سلطان عبدالحمید دوم است، هستم. با تماشای این سریال به یاد آبا و اجدادم می‌افتم و بار دیگر به این نکته می‌رسم که چه آداب و رسوم زیبایی داریم. ای کاش زبان ترکی بلد بودم و می‌توانستم صحبت کنم، در اینترنت ویدئوهای مربوط به دستور غذاهای تُرک را تماشا می‌کنم. سریال‌های قیام ارطغرل و عثمان موسس نیز از سریال‌های محبوبم است”.

– یکی از آرزوهایم بازدید از مناطق تاریخی و فرهنگی ترکیه است

تونکو عزیزه آمینه در ادامه گفت:
امسال به همراه پادشاه مالزی قصد سفر به ترکیه را داشتیم اما به دلیل همه‌گیری کرونا مجبور به تعویق آن شدیم. یکی از آرزوهایم این است که ظرف مدت یک ماه از مناطق تاریخی و فرهنگی ترکیه بازدید کنم.

از سوی دیگر مروه صفا کاواکجی، سفیر ترکیه در کوالالامپور نیز ضمن ابراز خرسندی از علاقه ملکه به صنایع دستی کشورش، تاکید کرد: سلطان عبدالله شاه و ملکه 23 آوریل 2020 به دعوت رئیس جمهورمان رجب طیب اردوغان قصد سفر به آنکارا را داشتند که مصادف با شیوع کرونا شد.

وی تصریح کرد: پادشاه و ملکه مالزی مجبور شدند سفر خود را به سال 2021 موکول کنند و انشالله در ماه‌های آتی میزبان آنها در مناطق تاریخی کشورمان خواهیم بود.

منبع : خبرگزاری آنادولو

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Rate this post

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.