ورود

هشدار دانشمند زمین شناسی در مورد زلزله در استانبول

هشدار دانشمند زمین شناسی در مورد زلزله در استانبول

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

هشدار دانشمند زمین شناسی در مورد زلزله‌

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری CnnTurk

دانشمند زمین‌شناسی پروفسور ناجی گورور، با بیان اینکه مناطق ساحلی در سمت اروپایی استانبول بیشترین آسیب را در زلزله خواهند دید عنوان کرد:مکان‌هایی بین بویوک چکمجه و کوچوک چکمجه که صفحات لغزنده زمین در آن واقع شده است و هم‌اکنون نیز در حال حرکت هستند ممکن است در آینده در استانبول باعث زلزله بشوند.

هر ساله بین 1 تا 7 مارس در ترکیه که روی یکی از کمربندهای لرزه ای فعال جهان قرار دارد به عنوان هفته اطلاع رسانی در مورد زلزله، فعالیت‌هایی متفاوتی انجام می‌شود.

دکتر ناجی گورور، متخصص زمین شناسی، در مورد زلزله احتمالی پیش بینی شده در استانبول به دلیل هفته زلزله گفت که زمین لرزه‌ای با حداقل 7ریشتر و حداکثر 7.5 ریشتر در استانبول و مناطق ساحلی طرف اروپایی رخ خواهد داد.

وی که سال‌ها در مورد زلزله تحقیقات مختلفی انجام داده است؛ در هر فرصتی در مورد زلزله بزرگ پیش بینی شده در استانبول هشدار می‌دهد و با توضیح روش‌های محافظت در برابر زلزله و گسترش آگاهی و آمادگی در برابر بلایای طبیعی در جامعه بسیار فعال است.

دکتر گورور اظهار داشت که مکان‌هایی که قبل از زلزله مورد انتظار نیاز به مداخله فوری دارند مناطق ساحلی به ویژه در سمت اروپایی هستند.  به خصوص که در این مناطق صفحات زمین در حال لغزش و حرکت هستند. در صورت وقوع زلزله، این حرکات لغزشی تبدیل به رانش زمین می‌شوند.

وی با بیان اینکه در مبارزه با زلزله، مردم باید خانه های خود را نیز تقویت کنند افزود در این مرحله، دولت باید به شهروندان با بهره مطلوب وام دهد و تحول شهری به معنای آماده سازی کامل زیرساخت‌ها، عموم مردم، محیط زیست و اقتصاد است.

پروفسور دکتر گورور در مورد زلزله 6.3 ریشتری که در یونان رخ داد، گفت:

این زلزله در نقطه ادامه گسل آناتولی شمالی ما نیست. این مربوط به حرکت‌های گسل یونان بوده است و من انتظار ندارم که در اژه یا اطراف ازمیر و یا استانبول به دلیل آن زلزله تحرکاتی در گسل‌های ما ایجاد شود.
 

منبع : خبرگزاری CnnTurk

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.