ورود

شرایط پناهندگی در ترکیه و نحوه ارزیابی پرونده

شرایط پناهندگی در ترکیه و نحوه ارزیابی پرونده

شرایط پناهندگی در ترکیه و نحوه ارزیابی پرونده

یک سوالی که این روزها خیلی مطرح می‌شود، پناهندگی است و بسیاری به دنبال پناهندگی در کشورهای دیگر هستند. اگر سوالاتی در خصوص پناهندگی ترکیه دارید با پین تاتی همراه شوید.

شرایط پناهندگی ترکیه

در این مقاله به حق مراجعه افراد برای دریافت حفاظت بین المللی (کسب عنوان پناهنده یا پناهنده مشروط)، انصراف از این درخواست و نحوه ارزیابی پرونده درخواست پناهندگی خواهیم پرداخت.

مراجعه برای دریافت حفاظت بین المللی یا همان پناهندگی ترکیه (کسب عنوان پناهنده یا پناهنده مشروط)

برای دریافت پناهندگی ترکیه (حفاظت بین المللی) می‌توانید به هنگام ورود به ترکیه در دروازه‌های مرزی و یا در استان محل اقامت خود به شعبه استانی اداره کل مهاجرت مراجعه کنید. این مراجعه به صورت حضوری انجام می‌گیرد و به عنوان یک قانون کلی، افراد باید شخصا مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه کنند. اما اگر دلایل همه اعضای یک خانواده در درخواست حفاظت بین‌المللی مشابه باشد، سرپرست خانواده می‌تواند از طرف اعضای خانواده مراجعه کرده و تقاضای کلیه افراد خانواده را ارائه کند. در مورد آن دسته از اعضای خانواده که بالای ۱۸ سال سن دارند، سرپرست خانواده باید رضایت‌نامه عضو مربوطه را نیز همراه داشته باشد.

ثبت درخواست پناهندگی ترکیه

در حین ثبت درخواست شما در برنامه حفاظت بین‌المللی، به شما یک ورقه ثبت درخواست حفاظت بین المللی داده می‌شود که شامل اطلاعات هویتی، شماره هویت خارجی که با رقم ۹۹ شروع می شود و استان محل سکونت شما می باشد. این ورقه ثبت که به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد، این امکان را به شما می‌دهد که بدون نیاز به مجوز دیگر، بتوانید در ترکیه اقامت کنید.

تمدید برگه ثبت نام

این برگه ثبت نام ۳۰ روز اعتبار دارد و در صورت لزوم می‌تواند مجددا برای ۳۰ روز دیگر تمدید شود. در صورت پایان اعتبار برگه ثبت نام، متقاضی باید به اداره کل مهاجرت استان مراجعه کرده و آن را تمدید کند.

صدور کارت شناسایی موقت

پس از ارائه درخواست خود مبنی بر تقاضای حمایت بین المللی، توسط اداره کل مهاجرت استان، تاریخی برای انجام مصاحبه با شما تعیین می شود. اداره کل مهاجرت در صورت لزوم می‌تواند با شما مصاحبه‌های دیگری نیز انجام دهد. پس از انجام مصاحبه، روند ارزیابی پرونده شما آغاز می‌شود. کارت شناسایی متقاضی حفاظت بین المللی در روز مصاحبه به شخص تحویل داده می شود.

این کارت شناسایی نشان می‌دهد که شما برای دریافت حفاظت بین‌المللی درخواست داده‌اید. این کارت در واقع مجوز حق اقامت شما در ترکیه است و در قبال ارائه آن هیچ‌گونه هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. این کارت شناسایی ۳۰ روز اعتبار دارد و در صورت لزوم می‌تواند مجددا برای ۳۰ روز دیگر تمدید شود.

شرایط پناهندگی در ترکیه

انصراف از پناهندگی ترکیه

شما می‌توانید با مراجعه به اداره کل مهاجرت استان از تقاضای خود برای دریافت پناهندگی ترکیه (حفاظت بین المللی) انصراف دهید.
همچنین عدم انجام تعهدات و تخلف از قوانین تعریف شده نیز به معنی انصراف از درخواست پناهندگی است. شما می‌توانید به دلایلی مانند بازگشت به کشور خود و یا اظهار تمایل برای رفتن به یک کشور دیگر، درخواست خود را پس بگیرید.

با مراجعه به اداره کل مهاجرت استان می‌توانید درخواست انصراف خود را بصورت کتبی ارائه کنید. با ارائه این درخواست و یا در پی تصمیم این اداره مبنی بر انصراف شما، مراحل ارزیابی پرونده متوقف می‌شود.

عوامل رد درخواست پناهندگی ترکیه

کدام اعمال و رفتار به معنای انصراف از درخواست پناهندگی ترکیه (حفاظت بین المللی) است:

 •  عدم حضور در تاریخ و محل تعیین شده برای انجام مصاحبه، برای ۳ بار پیاپی و بدون هیچ عذر موجه
 •  فرار از محل بازداشت اداری
 • عدم حضور در محل تعیین شده برای امضای دفتر مخصوص پناهندگان یا پناهندگان مشروط برای ۳ بار پیاپی و بدون هیچ عذر موجه
 • عدم حضور در شهری که برای اقامت شما تعیین شده و یا خروج از آن بدون اجازه
 • اعتراض و عدم پاسخگویی به سوالات هویتی
 • عدم انجام تعهدات خود به هنگام ثبت نام و انجام مصاحبه

 

ارائه اطلاعات صحیح در هنگام ثبت درخواست پناهندگی ترکیه

به هنگام مراجعه برای ثبت نام و ارائه درخواست جهت دریافت پناهندگی ترکیه (حفاظت بین المللی)، موظف به ارائه اطلاعات هویتی خود به شکلی صحیح و ارائه اسنادی می‌باشید که به اثبات هویت شما کمک می‌کند.

ارائه اطلاعات ناقص یا نادرست ممکن است سبب رد درخواست شما برای دریافت پناهندگی ترکیه(حفاظت بین المللی) شود و نیز مانع بهره‌مندی شما از حقوق و خدمات ارائه شده گردد.

مترجم در روز مصاحبه به شما کمک می‌کند

در صورت درخواست شما، در مراحل ارائه تقاضا، انجام ثبت نام و نیز مصاحبه، مترجمی در اختیار شما قرار خواهد گرفت و شما خواهید توانست به زبان خود صحبت کنید.

در استفاده از حقوق و خدمات ارائه شده از سوی اداره مهاجرت در اولویت قرار دارند و پرونده این افراد بدون نوبت مورد بررسی قرار می‌گیرد:
کودکان بی سرپرست
معلولین، سالمندان، زنان باردار
کودکان تنها و بدون همراه بالغ
پدر یا مادر تنها همراه با یک یا تعدادی کودک
افرادی که در معرض شکنجه، تجاوز جنسی یا سایر خشونت‌های روانی، جسمی یا جنسی قرار گرفته‌اند.

آدرس محل سکونت خود را حتما ثبت کنید

به عنوان متقاضی دریافت پناهندگی ترکیه (حفاظت بین‌المللی) یا کسی که کارت شناسایی وی صادر شده و این عنوان را دریافت کرده، موظف به اقامت در استان یا در مرکز پذیرش و اقامتگاه تعیین شده می‌باشد. علاوه بر این، از تاریخ تعیین استان محل اقامت برای شما، موظف هستید ظرف ۲۰ روز با مراجعه به اداره کل نفوس استان، خود را معرفی کرده و آدرس محل اقامت خود را ابراز کنید.

بدون تایید اداره کل مهاجرت، نمی‌توانید محل اقامت خود را تغییر دهید

اگر بر حسب ضرورت مجبور به مسافرت به شهر یا استان دیگری هستید، فراموش نکنید که باید با مراجعه به اداره کل مهاجرت شهر محل اقامت خود مجوز مسافرت بین شهری بگیرید. به همین ترتیب، اگر می‌خواهید شهر محل اقامت خود را تغییر دهید باید با مراجعه به اداره کل مهاجرت استان دلایل خود از این امر را همراه با یک درخواست مکتوب ارائه داده و منتظر نتیجه بمانید.

 • در صورت تغییرات در وضعیت شغلی باید این امر را ظرف ۳۰ روز به اداره کل مهاجرت اطلاع دهید.
 • در صورت  تغییرات در میزان درآمد، مالکیت اموال منقول و غیر منقول باید این امر را ظرف ۳۰ روز به اداره کل مهاجرت اطلاع دهید.
 • در صورت تغییرات در آدرس محل اقامت، هویت و وضعیت تاهل باید این امر را ظرف ۲۰ روز به اداره کل مهاجرت اطلاع دهید.
شرایط پناهندگی در ترکیه

ارزیابی پرونده پناهندگی

درخواست پناهندگی ترکیه شما برای دریافت حفاظت بین المللی ظرف ۶ ماه مورد ارزیابی قرار می گیرد. اگر ظرف ۶ ماه پرونده شما مورد ارزیابی قرار نگیرد، این امر به شما اطلاع داده می‌شود. پس از ارزیابی پرونده، در صورت پذیرش درخواست شما، یک کارت شناسایی حاوی اطلاعات شخصی، شماره هویت خارجی که با رقم ۹۹ شروع می‌شود و شهر محل اقامت شما صادر می‌شود که این امر به معنی پذیرش درخواست دریافت پناهندگی (حفاظت بین المللی) بوده و نیز حق اقامت در ترکیه را برای شما فراهم می کند.

چه کسی پناهنده است و چه کسی پناهنده مشروط

فراموش نکنید که اگر از کشورهای عضو کمیسیون اروپا باشید، عنوان پناهنده به شما تعلق خواهد گرفت، اما اگر از کشور دیگری باشید، عنوان پناهنده مشروط به شما داده خواهد شد.

 •  بر اساس قوانین بین‌المللی، مدت اعتبار کارت شناسایی ارائه شده به افرادی که عنوان پناهنده را دریافت کرده‌اند، ۳ سال می‌باشد. کارت شناسایی پناهنده مشروط و نیز افراد برخوردار از حمایت ثانویه به مدت ۱ سال اعتبار دارد و در صورت لزوم تمدید می‌شود.
 •  لطفا توجه داشته باشید که برای بهره‌مندی از خدمات درمانی، اجتماعی و عمومی که در ترکیه به شما ارائه می‌شود، کارت شناسایی شما باید اعتبار داشته باشد و زمان اعتبار آن پایان نیافته باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اداره مهاجرت مراجعه کنید

شما می توانید به نتیجه ارزیابی پرونده خود در زمینه دریافت پناهندگی ترکیه(حفاظت بین المللی) اعتراض کنید و حتی از نتیجه اعتراض به دادگاه شکایت کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت حفاظت بین المللی و روند ارزیابی پرونده‌هایتان در اداره مهاجرت می‌توانید به سایت goc.gov.tr مراجعه کرده یا با شماره تلفن گویای YIMER 157 تماس بگیرید.

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات (7)

 • محمد علی
  آذر 19, 1399 از 10:08 ق.ظ پاسخ

  گرفتن پناهندگی ترکیه خیلی هم راحت نیست اما نسبت به کشورهای دیگه دردسر کمتری داره

 • مظفریان
  آذر 2, 1399 از 11:28 ق.ظ پاسخ

  پناهندگی ترکیه نباید خیلی سخت باشه چون جز کشورهاییه که راحت پناهنده میگیره

  • pintati
   آذر 3, 1399 از 10:07 ق.ظ پاسخ

   بله پناهنده پذیره اما بالاخره پناهندگی روند قانونی بسیار پیچیده ای داره

 • علمدار‌ رضاییان
  آبان 14, 1399 از 3:57 ب.ظ پاسخ

  اطلاعاتتون در مورد پناهندگی ترکیه خیلی خوب بود ممنون

  • pintati
   آبان 15, 1399 از 9:31 ب.ظ پاسخ

   سپاس از همراهی شما

 • جواد
  مهر 2, 1399 از 9:51 ق.ظ پاسخ

  در رابطه با پناهندگی ترکیه مشاوره هم میدین؟
  سایت خیلی کاملی دارید ممنون از زحماتتون

  • pintati
   مهر 5, 1399 از 9:36 ق.ظ پاسخ

   ممنون از شما .
   بله لطفا برای راهنمایی بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید
   982122224948+