ورود

کاخ بیلربی؛ در حصار درختان ارغوان

کاخ بیلربی؛ در حصار درختان ارغوان

کاخ باشکوه بیلربی که بین سال‌های ۱۸۶۳ و 1965 ساخته‌شده، قصری مجلل و مشرف به آبی بیکران بسفر است. این بنا یکی از زیباترین سازه‌های استانبول است و ویژگی‌هایی دارد که حتما به آن علاقمند خواهید شد. با پین تاتی در راه شناخت این بنای کم نظیر همراه شوید.

کاخ بیلربی ؛ محل تصمیم‌های بزرگ دنیا

کاخ‌ها خانه‌ آدم‌های مهم بوده‌اند. افرادی که شبیه ما  نبودند، دنیا آمدند و توی این کاخ‌ها زندگی کردند و برای دنیا تصمیم گرفتند. بیلربی با سرسراهای سرد و پرعظمت، که یک زمانی پر از شلوغی و هیاهو بوده یکی از این کاخ‌هاست. اقامتگاه تابستانی شاهان عثمانی که روزی روزگاری در گذشته‌ی نزدیک، خودشان را مرکز دنیا می‌دانستند.

اقامت تابستانه در کاخ بیلربی

شما از تابستان چی را به یاد می‌آورید؟ پیژامه نخی و هندوانه و پشه بند را؟ یا خوابیدن روی پشت بام و رفتن به کلاس شنا را؟
احتمالا اگر از شاهان عثمانی در مورد تابستان بپرسید آن‌ها خاطرات بیلربی و اقامت‌های خوش و شب‌های قشنگش را در کنار دریا به یاد می آورند.

منطقه‌ای که بیلربی در آن واقع شده است، با عنوان “باغ صلیب” از دوران بیزانتین تا اوایل قرن نوزدهم شناخته می‌شد، که بیلربی در آن اولین ساختمان کاخ مانندی بود که  به دستور سلطان محمود دوم ساخته شد. پس از آتش‌سوزی‌ای که مثل اکثر مکان‌های تاریخی برای بیلربی هم اتفاق افتاد، سلطان عبدالعزیز ساختمان تخریب‌شده را بازسازی کرد تا سازه را تقویت کند. این کاخ به همراه ساختمان‌های اضافی خود در منطقه‌ای با وسعت حدود ۳۰۰۰ متر مربع، بین سال‌های ۱۸۶۳ و ۱۹۶۵ ساخته شد و در حال حاضر همین مجموعه‌ای است که شما برای دیدنش به منطقه آسیایی می‌روید.

کاخ بیلربی استانبول

تزیینات بیلربی؛ کم‌نظیر و چشم نواز

یکی از قشنگی‌های بیلربی تزیینات سقف است.
سلطان ‌عبدالعزیز، که کاخ را بنا کرده بود، نمونه‌هایی از تزیینات را به دست نقاشان اروپایی سپرد.
زیورآلات توسط استادانی مکمل که در زمینه کار نویسندگی و خوشنویسی متخصص بودند باعث ایجاد تنوع در فضای کاخ شدند.

سقف، کنگره‌های سقف و کتیبه‌های روی دیوارها به یکی از استادان برجسته زمان، Abdulfettah Efendi تعلق دارد.
بخشی از درهم آمیزی  شرق و غرب را که در تالار فوقانی تالار همایون می‌توان دید در کنار نقش و نگاره‌ای دریایی و آبی نیز نقش مهمی در تزیینات سقف ایفا می‌کنند.
الهام از طبیعت در همه‌جای بیلربی دیده می‌شود.
چه در باغ‌های زیلا و چه نقاشی‌هایی که حالا منتظرند شما آن‌ها را ببینید! البته با دقت کافی.

معماری زیبای کاخ بیلربی

کاخ بیلربی، به همراه کاخ دلمه باغچه، از اماکن تاریخی قابل‌ملاحظه استانبول است که به خاطر زیورآلات و  تزیینات کاخ، سرشناس است. ساخت زیبا، که در آن سبک نئو کلاسیک، باروک و سبک‌های هنری رنسانس را می توان پیدا کرد، نظر هر توریست علاقمندی را جلب می کند.

در بیلربی سبک‌های غربی و شرقی معماری ترکیب می‌شود و در کنارش ویژگی‌های خانه ترکیه را از نظر طراحی به خارجی‌ها نشان می‌دهد. ۲۴ اتاق و ۶ سالن در ساختمان سه‌طبقه از جمله زیرزمین برای دیدن گردشگران علاقمند آماده شده است. اکثر کفپوش‌ها به طور اختصاصی از مصر آورده شده‌اند و اتاق‌های کاخ و اتاق‌های قصر با فرش‌های hereke، پوشانده شده‌اند و با کریستال‌های باکارات، ساعت‌های اروپایی و چینی خاور دور تزئین شده‌اند.

کاخ بیلربی استانبول

باغ بیلربی جایی که باید ببینید

بیلربی زیباست، توریست‌ها را سریع به خود جذب می‌کند و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایش، معماری خاص باغ ‌و فضاهایی است که دورتادورش گسترده شده‌اند. این باغ‌های تاریخی با ظرافت، فضای متفاوتی را در مجموعه‌ی‌کاخ به وجود آورده‌اند. به طوری که خیلی‌ها اعتقاد دارند که یکی از زیباترین باغ‌‌کاخ‌های معروف استانبول، باغ‌های قصر بیلربی است که جزو فهرست دارایی‌های اعتقادات و خرافات مردم ترکیه ترکیه هم ثبت شده است.

کاخ بیلربی؛ به رنگ ارغوان

این باغ‌ها درست در لبه پرتگاه قرار گرفته‌اند، معماری ظریف کاخ را درختان ارغوان، که نماد بسفر هستند، تکمیل می‌کنند و منظره به یادماندنی‌ای از افق و چشم‌انداز استانبول را به گردشگران نشان می‌دهند. شاید شما هم جزو همان توریست‌های خسته‌ای باشید که بعد ازدیدن بناها و موزه‌ها دلتان یک باغ سبز گسترده می‌خواهد که در آن بنشینید، قدم بزنید و عکس‌های قشنگ بیندازید. بنابراین از حجم زیاد توریست در این باغ‌ها تعجب نکنید و خودتان هم یکی از آن همه شوید و دلتان را برای انداختن عکسی لبه پرتگاه، به دریا بزنید.

کاخ بیلربی استانبول

گنجینه‌ای از گیاهان و درختان کمیاب در مجموعه کاخ بیلربی

باغ‌های بیلربی با ارزش و شکوه تاریخی خود در یک منطقه ۷۰ هکتاری واقع شده است که باغبان‌ها با تلاش زیاد به وضعیتش رسیدگی می‌کنند و هر لحظه در میان مجموعه‌ها در حال رسیدگی به سلامت گیاهان هستند. مجموعه‌ای از درختان کمیاب و گیاهانی که به دقت از آن‌ها مراقبت شده‌است، یکی دیگر از جذابیت‌های باغ‌های بیلربی است.  کاخ با مجموعه‌ای از رمپ‌ها و  پله‌ها، دیوارها، تراس‌ها، فواره، استخرهای آب تنی محصور شده است که تزییانت آن منعکس‌کننده نگرش باغبانی و درختکاری دوره رنسانس هستند.

کدام ساختمان‌های بیلربی قابل توجه هستند؟

این روزها خوش شانس هستید چون بخش‌های اصلی مابین و حرم( Harem  Mabeyn) برای بازدیدکنندگان باز است.
همچنین ساختمان‌های دیگر مثل موارد زیر دیدنی هستند:

 • غرفه دریایی
 • تونل تاریخی متصل‌کننده اسکودار و بیلربی
 • اویلیون زرد
 • پاویلیون سنگ مرمر
 • انبار
کاخ بیلربی استانبول

مهمان‌خانه یا کاخ تابستانی یا هردو؟

کاخ بیلربی که اثرات سبک غربی بر ظاهر و ویژگی‌های ساختار کاخ عثمانی در داخل آن به خوبی پیداست، از زمان ساخت همان طور که قبل‌تر گفتیم، به عنوان یک کاخ تابستانی بوده است. علاوه بر آن، همان‌طور که بیلربی امروز میزبان توریست‌هاست سال‌ها پیش هم مهمان‌خانه افراد مهم بوده است که شب‌ها در باغ بیلربی قدم می‌زدند. با میزبانانشان غذا می‌خوردند و اشک می‌ریختند و لبخند می‌زدند. بیلربی سخاوتمندانه میزبان امپراطور فرانتس یوزف امپراطور اتریش، امپراطور ناپلئون سوم، امپراطور آلکساندر دوم، امپراطور آلمان ویلهلم دوم، و پرنس نیکولا و خیلی‌های دیگر بوده است.

کاخ بیلربی استانبول

حوادث مهم کاخ بیلربی

پادشاهان در جواب سوال؛ تابستان خود را  کجا گذراندید؟ درجا می‌نوشتند در کنار مهمانان خارجی‌مان در کاخ بیلربی بودیم! در باغ‌های پر زرق و برقمان در میان مجموعه بزرگ مجسمه‌ها و استخر‌ها راه می‌رفتیم و حرف می‌زدیم.
بنابراین باغ‌های این کاخ حرف‌های مهمی شنیده است.
علاوه بر باغ، این کاخ همچنین شاهد حوادث تاریخی مهمی در این دوره بود که امپراتوری عثمانی تا بعد از جمهوری ترکیه گسترش یافت.

 • اتفاق مهم دستگیری عبدالحمید دوم بود که پس از آنکه از سلطنت خلع شد.
  ابتدا در تسالونیکی اقامت کرد، و پس از آن یک آپارتمان به او در کاخ بیلربی در استانبول اختصاص یافت تا عبدالحمید مستأجر شش سال بیلربی باشد.
  تا آخر عمر خود را در این کاخ بگذراند و در ۱۰ فوریه ۱۹۱۸ در بیلربی فوت کند.
 • جشن سیستم پارلمانی و مشروطه ترکیه هم توسط سلطان محمد در باغ این کاخ بود.
 • در دوران جمهوری خواهان، نمونه‌های دیگری از نقش این کاخ ، به عنوان محلی برای سرگرم کردن میهمانان وجود دارد.
 • در سال ۱۹۳۴، رئیس‌جمهور مصطفی کمال آتاتورک در بیلربی میزبان پادشاه پهلوی بود.
 • در سال ۱۹۳۶، جشنواره بازی‌های بالکان در این کاخ برگزار شد و مصطفی کمال آتاتورک شب را در اتاق ۲۴، اتاق‌خواب تاریخی کاخ گذراند.
5/5 - (2 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (2)

 • سلیمانی
  مرداد 5, 1399 از 11:24 ق.ظ پاسخ

  کاخ بیلربی بسیار زیباست. استانبول گردی با پین تاتی بهترین کار هست. ازتون ممنونیم. بسیار زیبا و خوب نوشتید.

  • pintati
   مرداد 5, 1399 از 3:41 ب.ظ پاسخ

   کاخ بیلربی بسیار دیدنیه
   خیلی ممنون از حس خوب شما و همراهی با پین تاتی 🙏🏼🌸🙏🏼🌸🙏🏼