ورود

گردشگری تاریخی

گردشگری تاریخی

چقدر با گردشگری تاریخی آشنایی دارید؟ با پین تاتی همراه شوید.

گردشگری تاریخی با پین تاتی

مگر می‌شود به استانبول سفر کرد و از مسجد باشکوه «ایاصوفیه» دیدن نکرد؟ و یا در سفر به بارسلونا، دیدن بنای نیمه‌کاره «ساگرادا فامیلیا» و در سفر به مصر، دیدن «اهرام» را از یاد برد؟ هیچ کس سفر شما به چین را باور نمی‌کند تا این‌که یک عکس روی «دیوار چین» و یا در «شهر ممنوعه» به او نشان دهید! هند با «تاج محل»‌ معروف است، انگلیس با «استون هنج» و یونان با «آکروپولیس»! ایتالیا را با «کلوسئوم»، «برج پیزا» و «معبد پانتئون» می‌شناسند و فرانسه را با «موزه لوور». صورت روسیه هم با «میدان سرخ مسکو»، سرخ است. باور کردنی نیست اگر گردشگری به ایران بیاید، ولی به دیدن «تخت جمشید» و «میدان نقش‌جهان» نرود.

گردشگری تاریخی؛ گردش در طول تاریخ

گردشگری تاریخی به بازدید موزه‌ها، مقبره‌ها، بناهای تاریخی و باستانی، قصرها، یادمان‌های تاریخی، بناهای مذهبی، معماری سنتی، محل‌های مرتبط با وقایع و شخصیت‌های مهم تاریخی و گورستان‌های قدیمی گفته می‌شود که طبیعتاً بخش عمده‌ای از گردشگری را به خود اختصاص داده است. گردشگری تاریخی، اصلی‌ترین نقش را در تبلیغ و جذب گردشگران مختلف به عهده دارد؛ چرا که آشکارترین و زنده‌ترین نشانه‌های وجود تاریخ و تمدن در هر شهر و کشورها است.

جذابیت گردشگری تاریخی

آن چه گردشگری تاریخی را جذاب می‌کند، بازدید از شواهد زنده فرهنگ، تمدن و زندگی گذشتگان است.
هر چه فاصله زمانی ما با گذشتگان بیشتر باشد، ارزش آثار به جا مانده از آن‌ها بیشتر خواهد بود و در پی آن کنجکاوی ما برای کسب اطلاعات دقیق‌تر افزایش می‌یابد.

یکی از ارزشمندترین و ناشناخته‌‌ترین مقاصد تاریخی، سایت‌ تمدن‌های باستانی است که با نام «تپه‌های تاریخی» معروف است. در کشورهای حوزه بین‌النهرین که ایران یکی از آن‌هاست، از این تپه‌های تاریخی بسیار یافت می‌شود. هر یک از این محوطه‌های باستانی، نشانگر وجود یک تمدن هستند.

گردشگری تاریخی

پیش از آریایى‌ها اقوام گوناگونى در قسمت‌هاى مختلف فلات ایران مى‌زیسته‌‌اند. در تاریخ ایران قبل از آریایی‌ها تمدن‌های بسیاری در سرزمین ایران بودند. از جمله تمدن « شهر سوخته» در استان سیستان و بلوچستان، «ایلام» در شمال خوزستان، تمدن «جیرفت» در استان کرمان، «تپه سیلک» در شهر کاشان، تمدن «اورارتو» در آذربایجان، «تپه گیان» در شهر نهاوند و تمدن «کاسی‌ها» در استان‌های کرمانشاه و لرستان و تمدن « تپور» در تبرستان (مازندران).

دیگر تمدن‌های ساکن در منطقه ایران

– به تپه چغامیش در شهر دزفول
– تپه حسنلو در استان آذربایجان غربی
– تپه مارلیک در شهر رودبار
– هفت‌تپه در خوزستان
– گودین تپه در استان کرمانشاه
– تپه زاغه در شهر قزوین
– تپه هگمتانه در همدان
– آریا تپه در استان اردبیل
– تپه آوه در شهرستان ساوه
– تپه باباجان در استان لرستان

در این بین افراد معروف و تاثیرگذار تاریخی هم از چشم گردشگران پنهان نمانده است.
افراد زیادی هستند که می‌خواهند در مورد افراد معروف و مهم و مکان‌هایی که در آنجا بزرگ شده‌اند، بیشتر بدانند.
این موضوع آن‌قدر اهمیت پیدا می‌کند که مسئولان فرهنگی کشورها، تصمیم به ساخت مجسمه‌های این افراد در مکان‌های مورد نظر گرفته تا گردشگران را هر چه بیشتر به فضای گذشته نزدیک کنند.

گردشگری تاریخیر

مقاصد برتر گردشگری تاریخی جهان

اگر از افراد مختلف نام برترین دیدنی‌های تاریخی جهان را بپرسیم، غالباً اسامی تکراری را نام می‌برند؛ مکان‌هایی که همه با آن آشنا هستیم و یا حداقل نام‌شان را شنیده‌ایم. اما قصد داریم از مکان‌های نام آشنا چشم‌پوشی کنیم و به معرفی مکان‌های بپردازیم که کمتر مسافری به آنجا سفر کرده باشد.

ماچو پیچو

ماچو پیچو شهری باستانی است که در دره مقدس، کوه‌های آند، در کشور پرو قرار دارد.
این شهر هنوز که هنوز است در ذهن دانشمندان و محققان مثل یک علامت تعجب بزرگ و یک معمای حل نشده باقی مانده است؛ چرا که آن‌قدر زوایای اسرارآمیز در آن زیاد است که حتی گفته می‌شود این شهر یک شهر معمولی نبوده است.

آنگکور وات

انگکور وات، محوطه‌ای باستانی در کامبوج است که مجموعه‌ای از بقایای پایتخت‌های باستانی امپراتور خمر را که بین قرن‌های نهم تا پانزدهم میلادی ساخته شده‌اند، در خود جای داده است.

هرم چیچن ایتزا

چیچن ایتزا که از تمدن قوم مایا بر جای مانده‌اند، در کشور مکزیک قرار دارد.
این هرم به دلیل ساختار فوق‌العاده حیرت‌انگیزی که دارد در سال ۲۰۰۷، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه مدرن جهان، ثبت شد.

جزیره ایستر

جزیره‌‌ ایستر در اقیانوس آرام قرار دارد.
این جزیره پر رمز و راز‌ معروفیت خود را مدیون تندیس‌های ۴۰۰ ساله‌ و موآی‌ها است.
موآی‌ها که یک سری مجسمه‌ غول‌پیکر در حاشیه‌ شبه‌جزیره پولینزی هستند و مهم‌ترین نماد جزیره‌ ایستر محسوب می‌شوند.
این جزیره متعلق به کشور شیلی است.

سوخوتای

سوخوتای که به معنی طلوع شادمانی است، حدود 400 کیلومتر با بانکوک فاصله دارد. محوطه تاریخی سوخوتای، خانه‌ها و اقامتگاه‌های بازسازی‌شده قرن 13 و صومعه‌هایی از پادشاهی سیام (Siam) را در برگرفته است.

گردشگری تاریخی، دیدن بازماندگانی از گذشته است؛ سفر به دل تاریخ. گردشگر تاریخی با ورود به دنیای گذشتگان، از حال به گذشته سفر می‌کند. هر قدر این زمان طولانی‌تر باشد، لذت آن بیشتر است. پس برای سفر در تونل زمان آماده شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.