ورود

تمایل اتحادیه اروپا برای گسترش روابط با ترکیه

تمایل اتحادیه اروپا برای گسترش روابط با ترکیه

با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا گفت که کشورهای عضو مایل به گسترش روابط با ترکیه هستند.

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آناتولی:

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه پس از دیدار با اعضای شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا طی یک نشست خبری در بروکسل اظهار داشت:
کشورهای عضو مایل به گسترش روابط با ترکیه هستند. تمامی راه‌ها برای کاهش تنش‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین با اشاره به اینکه روابط این اتحادیه با ترکیه یکی از دستورکارهای این دیدار بوده است، گفت: “ترکیه یک شریک مهم اتحادیه اروپاست.
قصد داریم روابط خود با ترکیه را مطابق با ارزش‌ها و منافع این اتحادیه گسترش داده و تقویت کنیم”.

بورل همچنین با اشاره به اینکه در دیدار مذکور تحولات اخیر در لیبی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد: “وضعیت در لیبی بد‌تر می‌شود. متوجه نقض تحریم تسلیحاتی هستیم. قصد داریم برای حمایت از عملیات نظامی”ایرینی” تحریم‌ها را افزایش دهیم. تنها راه‌حل سیاسی، روند برلین است”.

وی با بیان اینکه تحولات در مدیترانه شرقی و لیبی با منافع اتحادیه اروپا اختلاف دارد، گفت: “ترکیه برای ایجاد فضای امن که مطلوب همه ماست، باید به فعالیت‌های یک جانبه خود که به منافع اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن آسیب می‌رساند، پایان دهد”.

مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به طرح محدویت فعالیت‌های حفاری و اکتشاف نفت ترکیه در مدیترانه شرقی، تصریح کرد: “در این راستا ممکن است بنا به تقاضای اداره بخش روم‌نشین قبرس اقداماتی انجام داد و این موضوع در پایان ماه اوت سال جاری مجددا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت”.

وی همچنین با اشاره به اینکه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا تغییر ایاصوفیه از موزه به مسجد را نیز “محکوم” کرده‌اند، از مقامات ترکیه خواست تا تصمیم مذکور را “بازنگری” کنند.

منبع : خبرگزاری آنادولو

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.