ورود

دوچرخه سواری در جزایر پرنس

دوچرخه سواری در جزایر پرنس

دوچرخه سواری در جزایر پرنس

غیر از ماشین‌ پلیس و اورژانس، ماشین دیگری در جزیره بیوک آدا پیدا نمی‌شود. اگر قبول ندارید برای گرفتن تاکسی کنار خیابان بایستید؛ وسیله‌ای جز دوچرخه و کالسکه نخواهید دید. این وسط عده‌ای هم ترجیح می‌دهند با پای پیاده به گردش بپردازند. شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ پای پیاده، دوچرخه یا کالسکه؟

چرخ دنده شیطان

دوچرخه سواری در بیوک آدا به سال 1885 میلادی برمی‌گردد، زمانی که «تومان استیونز» (Thoman Stevens)، نویسنده اولین کتاب راهنمای دوچرخه سواری وارد جزیره بیوک آدا شد. محلی‌ها تا قبل از این دوچرخه ندیده بودند و پشت سر هم می‌گفتند: «اسب او نه چیزی می‌خورد، نه خسته می‌شود، ولی مثل شیطان راه می‌رود.» از همین جا بود که اصطلاح «چرخ دنده شیطان» به وجود آمد.

وقتی خیلی از محلی‌ها، هر کدام دوچرخه خودشان را خریدند، یک مغازه اجاره دوچرخه هم کنار میدان ساعت راه‌اندازی شد. مسیر دوچرخه سواری تا خانه
« لئون تروتسکی» (Leon Trotsky) که در حال حاضر متروکه شده، برگزار می‌شود. لئون به عنوان یک انقلابی بلشویک و مارکسیست روسی، عاشق دوچرخه سواری بود.

دوچرخه سواری در جزایر پرنس ۱

دوچرخه سواری در بیوک آدا

جزیره بیوک آدا یک مسیر دوچرخه سواری دارد که از میدان ساعت شروع شده و از خانه متروکه «لئون تروتسکی»، «یتیم‌خانه سابق یونانی» و کلیسای «مسیح ناجی» (Sotiros Christou Monastery) عبور می‌کند و بعد از تپه اصلی بالا می‌رود تا به کلیسای تاریخی «ایایورگی» (Aya Yorgi Church) برسد. اگر دوچرخه کوهستان دارید مسیر باریک اطراف جزیره را از دست ندهید. بروید تا کلیسای ایایورگی، روی بلندترین نقطه جزیره بیوک آدا. منظره آن بالا آن‌قدر زیباست که ارزش سختی راه را دارد.

مغازه‌های اجاره دوچرخه همه جا هستند. نیازی به گشتن نیست. در مسیرتان حتماً تعدادی از آن‌ها را خواهید دید. تعداد آن‌ها آن‌قدر زیاد است که شاید یادتان برود از کدام مغازه دوچرخه گرفته‌اید. ولی چاره‌‌ای نیست؛ باید دوچرخه را به همان جایی که گرفتید، برگردانید!

دوچرخه سواری در هیبلی آدا

در جزیره هیبلی آدا، مسیر دوچرخه سواری از اسکله شروع می‌شود و از خانه نویسنده ترکی، «حسین رحمی گورپینار» (Huseyin Rahmi Gurpınar)، «کلیسای سنت اسپیریدون» (Saint Spyridon Monastery) و «خلیج چم هاربر» (Cam Harbour Bay) عبور کرده تا به ساختمان «آسایشگاه سابق» برسد. مقصد بعدی مدرسه علوم دینی «ایاتریادا» (Aya Triada) است که در بخش شمالی تپه قرار دارد. از آن‌جا، می‌توانید به طور مستقیم به سمت اسکله برگردید.

دوچرخه سواری در جزایر پرنس ۳

دوچرخه سواری در جزیره بروگاز آدا

جزیره بروگاز آدا عمده محبوبیت خود را مدیون آثار ادبیات نویسنده برجسته ترکی، «سعید فائق آباسیانیک» (Sait Faik Abasiyanık)، است. برای همین اولین توقف دوچرخه سوارها در این مکان است. در ادامه از طریق جاده ساحلی به کلیسای «ایایورگی گریپی» (Aya Yorgi Garipi Monastery) می‌رسید. کلیسای ارتدوکس یونانی که در قرن هفدهم ساخته شده، محل اسکان روس‌هایی بود که بعد از انقلاب بلشویک سال 1917 میلادی از کشور فرار کرده بودند.

در ادامه به «کالپازانکایا» (Kalpazankaya) می‌رسید که محلی برای یک استراحت کوتاه و یا خوردن غذا است. شما می‌توانید روی صندلی‌های رستوران بنشینید و از خوردن یک وعده خوشمزه، لذت ببرید. بعد از استراحت، باید از «تپه مسیح» بالا بروید که به «بایراک تپه» (Bayraktepe) مشهور است. از این‌جا می‌توانید بخش آسیایی استانبول و جزایر پرنس را از ارتفاع 141 متری از سطح دریا ببینید!

دوچرخه سواری در جزایر پرنس ۴

دوچرخه سواری در جزیره کینالی آدا

اگر یک دوچرخه سوار حرفه‌ای هستید که می‌توانید مسافت‌های طولانی را رکاب بزنید، احتمالاً دوچرخه سواری در جزایر پرنس برای ماجراجویی شما کافی نباشد. در این صورت به جزیره کینالی آدا بیایید. مسیر در نظر گرفته شده برای دوچرخه سواری یک مسیر طولانی‌تر و پر چالش‌تر به طول 115 کیلومتر است.

از مسیر سابق فرمول یک شروع کنید و به سمت «دهکده گاچبیلی» (Göçbeyli) بروید که پر از گلخانه و مزارع میوه و درخت است. از آن‌جا دو مسیر پیش روی شماست: مسیر خاکی به سمت «بیچکی دره» (Bickidere) و مسیر آسفالت به سمت «دارلیک» (Darlik). پس از گذشتن از روستاهای کوچک، به «شیلی» (Şile) می‌رسید. شیلی یک روستای ماهیگیری قدیمی است که در کنار دریای سیاه قرار دارد و یکی از مکان‌های محبوب برای استانبولی‌هاست.

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *