ورود

جزایر پرنس؛ شاهزاده‌ای در میان آب‌ها

جزایر پرنس؛ شاهزاده‌ای در میان آب‌ها

جزایر پرنس را از نزدیک دیده‌اید؟ با پین تاتی همراه شوید!

جزایر پرنس

استانبول شهر تفریح‌ است. هر چه شما بخواهید، وجود دارد؛ شهربازی‌های مدرن، سینماهای چندبعدی، بناهای تاریخی، جنگل‌ و پارک‌های جنگلی، موزه‌ها، قایق‌سواری و … همه در استانبول پیدا می‎شود. یک سورپرایز دیگر استانبول برای مسافران و گردشگران، جزایر پرنس است.

مجموعه جزایر پرنس استانبول شامل نُه جزیره نزدیک هم است که بهترین مکان برای گذراندن چند ساعت دور از سروصدای ماشین‌هاست. غیر از ماشین‌های آتشنشانی و آمبولانس، شما هیچ ماشین یا موتوری در این جزیره‌ها پیدا نمی‌کنید. چیزی که هست فقط کالسکه و دوچرخه است.

از این نُه جزیره، چهار جزیره کینالی آدا، بورگاز آدا، هیبلی آدا، بویوک آدا، مسکونی و توریستی هستند و سه جزیره دولتی و یک جزیره شخصی است. قبلاً می‌گفتند که ابراهیم تاتلیس، خواننده معروف ترکی، صاحب این جزیره خصوصی است. از بین چهار جزیره توریستی، بیوک آدا از همه بزرگ‌تر و معروف‌تر است. ایرانی‌ها که جزایر پرنس را با بیوک آدا می‌شناسند.

جزایر پرنس

چرا به این جزایر می‌گویند، پرنس؟

داستان جزایر پرنس برمی‌گردد به زمان امپراتوری بیزانس. در آن زمان وقتی شاهزاده‌ها کاری می‌کردند که امپراتور خشمگین می‌شد، سریع فرار می‌کردند و به یکی از این جزیره‌ها پناه می‌آوردند. به این صورت کم‌کم خشم امپراتور از بین می‌رفت و شاهزاده دوباره به قصر بازمی‌گشت.

عثمانی‌ها که روی کار آمدند، کاربرد این جزیره‌ها تا حدودی تغییر کرد؛ از یک پناه‌گاه تبدیل شد به یک تبعیدگاه! به این صورت که شاهزاده‌های دردسرساز به این جزایر تبعید می‌شدند و تا اصلاح نمی‌شدند حق خروج از آن را نداشتند. برای همین، از قدیم همه آن‌ها را به جزایر پرنس می‌شناختند.

جزایر پرنس

غذا دادن به پرندگان

در این سفر دریایی، معمولاً یک دسته از پرندگان دریایی شما را همراهی می‌کنند. این پرنده‌ها از بس از دست مسافران غذا خوردند، شرطی شده و هر کشتی و قایقی را که می‌بینند دنبال آن پرواز می‌کنند و مسافرها هم با خرده‌های نان و شیرینی از آن‌ها پذیرایی می‌کنند. بعد از چند دقیقه، با داغ شدن بازار غذا دادن به پرنده‌ها، بازار خرید سیمیت از دستفروش‌های داخل کشتی هم داغ می‌شود.

جزایر پرنس

جزیره بیوک آدا استانبول

بیوک آدا بزرگ‌ترین جزیره از مجموعه جزایر پرنس هست. کشتی‌ها حدوداً هر یک ساعت یک بار از اسکله کاباتاش به سمت بیوک آدا حرکت می‌کنند و تقریباً یک ساعت و نیم طول می‌کشد تا به مقصد برسند. بیوک آدا بین جزیره‌های دیگر محبوب‌تر و مشهورتر است. اکثر توریست‌ها و گردشگران استانبول، برای دیدن این جزیره سفر می‌کنند که شاید این وسط به بقیه هم سری بزنند. حتی خیلی‌ها فکر می‌کنند جزایر پرنس همان بیوک آداست.

همان‌طور که گفتم در جزیره بیوک آدا استانبول خبری از ماشین نیست. پس یا باید پیاده بروید یا کالسکه و دوچرخه کرایه کنید. با دوچرخه می‌توانید به دیدن خیابان‌های عثمانی، کلیسای آیه یوری و یتیم‌خانه قدیمی یونانی، بروید. این یتیم‌خانه یک ساختمان ۲۰،۰۰۰ مترمربعی است که کاملاً از چوب ساخته شده است. اما یکی از نمادهای بیوک آدا، هتل اسپلندید پالاس
(Splendid Palas Hotel) است که با گنبدهای نقره‌ای و کرکره های قرمزش در سال ۱۹۰۸ افتتاح شد.

به خاطر توریستی بودن این جزیره، کیفیت غذای رستوران‌ها بالاست. پس لذت غذا خوردن در یکی از رستوران‌های ساحلی را از خودتان دریغ نکنید.

جزایر پرنس

چگونه به جزایر پرنس برویم؟

با کشتی‌های فری! اما گزینه‌های متفاوتی برای انتخاب هست: اتوبوس‌های دریایی (فری تندرو) و فری‌های معمولی که هر دو نوع این‌ها در بندر کاباتاش پیدا می‌شود. حالا چگونه به بندر کاباتاش برویم؟

اگر در میدان تکسیم هستید، می‌توانید سوار فونیکولار تکسیم- کاباتاش شوید که مستقیم شما را به بندر کاباتاش می‌رساند. از میدان سلطان احمد هم می‌توانید با تراموای خط T1 به اسکله کاباتاش برسید. اگر سمت آسیایی هستید، باید به اسکله‌های اسکودار یا کادیکوی بروید.

سریع‌ترین گزینه اتوبوس دریایی است که در ساعت‌های مشخص حرکت می‌کند و بیشتر محلی‌ها از آن برای رفت و آمد خودشان استفاده می‌کنند. اگر این فری در همه جزایر توقف کند، سفر شما نهایتاً 55 دقیقه طول می‌کشد. کشتی‌های معمولی آهسته‌تر حرکت می‌کنند و حدود 100 دقیقه در راه هستند؛ اما با این وجود بهترین و امن‌ترین گزینه است. البته قیمت آن‌ها از اتوبوس‌های دریایی کمتر و تعدادشان بیشتر است.

اگر قصد بازدید از جزایر پرنس را دارید، سوار اولین سرویس‌ها شوید تا وقت کافی برای دیدن داشته باشید. در صورتی که نیاز باشد، می‌توانید شب را در یکی از هتل‌های جزیره بمانید تا وقت بیشتری برای گردش داشته باشید. بهتر است به دلیل ازدحام از سرویس‌های آخر استفاده نکنید.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.