ورود

جاذبه‌های معلق استانبول!

جاذبه‌های معلق استانبول!

پل های استانبول، ۵ جاذبه‌ معلق استانبول که نماد این شهر شدند. با پین تاتی همراه شوید.

پل های استانبول

از قدیم گفتند از این پل به اون پل فرجه! استانبول هم که به اندازه کافی پل دارد. تنگه بسفر شهر استانبول را به دو تکه آسیایی و اروپایی و خلیج شاخ طلایی قسمتی از بخش اروپایی را به دو تکه تقسیم کرده تا تنها راه وصل کردن این تکه‌ها ساختن پل باشد. البته این پل‌ها فقط وظیفه اتصال ندارند و به جاذبه‌های دیدنی استانبول تبدیل شده‌اند.

پل بسفر یا پل بغاز

در سال 1973 بود که آرزوی ساکنین استانبول برآورده شد. دیگر نیاز نبود با ماشین روی کشتی و لنج‌ها بروند. دیگر وقت آن بود که پا روی گاز بگذارند و مستقیم بروند به آن سمت تنگه. اولین پل استانبول یک پل معلق فولادی است با حدود یک کیلومتر طول، 39 متر عرض و 105 متر ارتفاع. روزی 180 هزار اتومبیل از روی این پل عبور می‌کنند تا خودشان را از منطقه اروپایی اورتاکوی به منطقه بیلربی در آسیا برسانند و برعکس.‏‏‏ اسم رسمی این پل، «شهدای 15 جولای» است.

پل-بغاز-استانبول

پل سلطان محمد فاتح

فقط 15 سال بعد از افتتاح پل بسفر، دومین پل هم ساخته شد. برای همین به آن «پل دوم بسفر» هم می‌گویند. این پل معلق ‏فولادی، در سال افتتاحش، پنجمین پل معلق جهان بود. ولی الآن در جایگاه بیست و چندم است. اگر می‌خواهید از منطقه کاواچوک به هیساروستوی اروپا بروید، این پل نزدیک‌ترین مسیر است

پل-سلطان-احمد-استانبول

پل گالاتا

از سال 1845 میلادی که پل گالاتا ساخته شد تا سال 1994میلادی، پنج بار بازسازی شد. ولی به آن می‌ارزید. چون این پل دو طبقه است: طبقه بالا محل عبور اتومیبل و عابر پیاده است و طبقه پایین رستوران و کافه. پاتوق ماهیگیرهای محلی این‌جاست. همه کنار هم می‌ایستند و با آرامش منتظر کشیده شدن نخ ماهیگیری می‌مانند. البته اگر کسی از رستوران پایین آن را نکشد! اگر چوب ماهیگیری دارید، به آن‌ها ملحق شوید. اگر گرسنه‌تان شد هم از رستوران‌های طبقه پایین پل می‌توانید ساندویچ ماهی سفارش بدهید.

پل-گالاتا-استانبول

پل متروی ‏شاخ طلایی

این پل و پل گالاتا هر دو روی خلیج شاخ طلایی ساخته شده‌اند، اما این یکی مخصوص عبور مترو است. البته در طبقه پایین آن گذرگاهی برای عابران پیاده تعبیه شده است. ساخت این پل کلی حاشیه داشته؛ چون پایه‌های بلند این پل نمای منطقه تاریخی شهر را خراب می‌کرد. ولی در نهایت در سال 2014 ساخته شد و نمای تاریخی شهر را خراب کرد!

پل-شاخ-طلایی-استانبول

پل یاووز سلطان سلیم

هرچند برای ساخت این پل تعداد زیادی از درختان جنگل‌های شمالی استانبول قطع شد، ولی نمی‌توان از زیبایی آن گذشت. پل یاووز سلطان سلیم، عریض‌ترین پل معلق جهان است. آن‌قدر عریض است که هشت لاین برای اتومبیل و دو لاین برای قطار سریع‌السیر دارد.

یکی از ستون‌های این پل در منطقه‌ آسیایی شهر استانبول در محله پویرازکوی منطقه بی‌کوز و ستون دیگر در منطقه‌ی اروپایی در محله غریبچه منطقه ساری‌یر قرار گرفته است. ساخت این پل 3 میلیارد دلار خرج روی دست بخش خصوصی گذاشت.

پل-یاووز-سلطان-سلیم

پل های استانبول

غیر از این پنج پل، دو پل دیگر روی خلیج شاخ طلایی کشیده شده که تنها کاربری ترافیکی داشته و جذابیت گردشگری ندارد: پل «اونکاپانی» (یا پل آتاتورک) و پل «شاخ طلایی» (یا پل هالیچ).

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.