ورود

حمل و نقل

خط‌های مترو استانبول

استانبول یک شهر بزرگ، شلوغ و پر رفت و آمد است. حتما اگر بدانید که چگونه باید به جاهای دیگر بروید، بیشتر از سفرتان لذت می‌برید. گزینه برای انتخاب زیاد است. غیر از اتوبوس و مترو و تاکسی، متروبوس، دلموش، تراموا، فری، تله کابین و دوچرخه هم هست.

ولی در چه مسیر باید سوار کدام بشویم؟ کدام راحت‌تر، نزدیک‌تر و ارزان‌تر است؟ در یک مسیر می‌توان با چند نوع وسیله رفت و آمد کرد؟ پین‌تاتی همه چیز را درباره حمل و نقل عمومی استانبول توضیح می‌دهد. هر سوالی هم داشتید نگذارید برای بعد، همین الآن از پین‌تاتی بپرسید.

تابلوی مترو شهر استانبول دایره‌ای با رنگ آبی و قرمز است که حرف M وسط آن قرار دارد. از این تابلوها در استانبول زیاد می‌بینیم، چون این شهر در حال حاضر شش خط مترو و حدود 80 ایستگاه مترو دارد که این تعداد در آینده بیشتر خواهد شد.

  • زمان شروع کار مترو: 06:00 صبح

  • زمان پایان کار مترو: 11:40 شب

خط‌های تراموا استانبول

محبوب‌ترین وسیله حمل و نقل عمومی برای توریست‌های استانبول، تراموا است. چون مثل مترو از روی ریل عبور می‌کند و مثل اتوبوس از میان شهر رد می‌شود. ترافیک ندارد و سرعتش از اتوبوس بیشتر است. تراموای استانبول در سال 1992 میلادی افتتاح شد و الآن 4 خط تراموا دارد که در حال حاضر ۳ خط آن فعال می باشد.

خط‌ متروبوس استانبول

متروبوس استانبول مثل بی آر تی BRT خودمان است و لاین مخصوص دارد و در ترافیک نمی‌ماند. ضمنا نیاز نیست خیلی منتظر بمانید، چون فاصله زمانی بین حرکت متروبوس‌ها خیلی کم است. متروبوس 24 ساعته است و هر ساعت از شبانه‌روز که بخواهید می‌توانید از این وسیله استفاده کنید. با این تفاوت که در اوقات نیمه شب، چند دقیقه باید منتظر آمدن آن بمانید. مسیر متروبوس استانبول از بیلک دوزو در غرب قسمت اروپایی تا سواوتلو چشمه در قسمت آسیایی ادامه دارد.

تله‌کابین استانبول

استانبول در حال حاضر دو خط تله کابین دارد که جزیی از وسایل حمل و نقل عمومی محسوب می‌شوند. یعنی صرفا کاربرد تفریحی ندارند و برای انتقال مسافر استفاده می‌شوند. این خط‌ها در نقشه حمل و نقل عمومی استانبول با TF مشخص شده‌اند: TF1 و TF2

خط‌های اتوبوس فرودگاه استانبول

اتوبوس‌های خطی استانبول به خاطر این که در ترافیک می‌مانند، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اتوبوس‌ها به دو نوع عمده خصوصی و شهری تقسیم می‌شوند. اتوبوس‌های خصوصی، به رنگ سبز و آبی بوده و بخش مقصد آن‌ها بر روی علائم زرد رنگ و غیردیجیتال نصب شده است. اما اتوبوس‌های عمومی شهر ظاهر متفاوتی دارند و در رنگ‌های مختلفی دیده می‌شوند.