ورود

ابراهیم تاتلیس؛ بیوگرافی سلطان موسیقی ترکیه

ابراهیم تاتلیس؛ بیوگرافی سلطان موسیقی ترکیه

ابراهیم تاتلیس را بهتر بشناسید! با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.


ابراهیم تاتلیس یا ابراهیم تاتلیسس
Ibrahim Tatlises

ابراهیم تاتلیس با نام اصلی ابراهیم تاتلی خواننده و بازیگر معروف ترکیه در سال ۱۹۵۲ به عنوان اولین فرزند یک خانواده فقیر در شهر شانلی اروفا ترکیه به دنیا آمد. مادرش لیلا و پدرش نیز احمد تاتلی نام داشتند.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

هنگامی که به دنیا امد، پدرش در زندان بود و پسرش را برای اولین بار از پشت میله‌های زندان دید و به او نام ابراهیم یعنی نام پدرش را داد.

 • دوران کودکی ابراهیم تاتلیسس با فقر و سختی گذشت.
 • تا سن ۱۰ سالگی به همراه ۷ برادرش، در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کردند.
 • مدرسه نرفت و تمامی کودکی‌اش را با فروش آب و کارهای بنایی گذراند.

به قدری فقیر بودند که حتی ابراهیم در ۱۶ سالگی ختنه شد. ابراهیم اولین کفش تازه‌اش را در سن ۸ سالگی و اولین شلوار نو را در سن ۱۰ سالگی پوشید.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

ماجرای عاشق شدن ابراهیم تاتلیس

ابراهیم برای اولین بار در سن ۱۵ سالگی عاشق شد ولی دختری که عاشقش بود از این عشق بی‌خبر بود. ابراهیم هم جرات صحبت با دختر دلخواهش را نداشت. تازه سواد هم نداشت تا احساساتش را بر روی کاغذ نوشته و به او بدهد.

روزی از دوستش که سواد نوشتن داشت، خواست تا نامه‌ای برای او بنویسد. سپس نامه را داخل روزنامه گذاشته و به دوستش می‌دهد؛ به او می‌گوید، برو در را بزن و اگر دختری که عاشقش هستم در را باز کرد، این روزنامه را به او بده.

ولی از شانس بد او، مادرش در را باز کرده و روزنامه را می‌گیرد و بعد از آن برای شکایت از ابراهیم، به منزل آنها می‌رود و به مادر ابراهیم می‌گوید: اول یک شلوار برای پوشیدن بخرد، بعد به دختر من نامه بنویسد.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

ابراهیم تاتلیس با پشتکاری مثال زدنی

ابراهیم در همه مراحل زندگی، بدون عقب نشینی و بدون ترس به راهش ادامه داد و به آنچه که می خواست رسید

ابراهیم از همان دوران کودکی و نوجوانی همانند همه ساکنین اورفا، با ترانه‌های محلی بزرگ شد. با صدای گیرا و تاثیرگذارش شهرت پیدا کرد.

اون از سن ۱۸ سالگی با شرکت در مراسم‌ سنتی خاصی مثل تعزیه خوانی که به آن “Sıra gecesi” گفته و در بسیاری از شهرهای آناتولی برگزار می‌شود، در کنار بزرگانِ مراسم، آواز می‌خواند.

حتی در آن دوره چند صفحه گرامافون نیز تهیه کرد. در آن زمان فامیلی تاتلی را به تاتلی سس تغییر داد و تصمیم گرفت برای زندگی به استانبول برود.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

ابراهیم کارگر آوازه‌خوان

ابراهیم، زمانی که به استانبول مهاجرت کرد در ابتدا بیکاری و بی‌پولی زیادی را تحمل کرد و مجبور بود در ساختمان‌ها به عنوان کارگر مشغول به کار شود.

او در استانبول به عنوان فروشنده، کارگر ساختمان، جگرپزی و غیره نیز فعالیت کرد.

او می‌دانست برای اینکه به جایی برسد، باید تلاش کند. در همه جا ترانه می‌خواند و سعی می‌کرد صدایش را به گوش شرکت‌های ترانه سازی برساند.

روایت زندگی پر فراز و نشیب ابراهیم

روایت زندگی پر فراز و نشیب ابراهیم، داستان فیلم‌های بسیاری شد؛ تغییر زندگی ابراهیم تالتی فرزند احمد جگرکی به ابراهیم تاتلیس خواننده معروف ترکیه، امیدی شد برای کسانی که آرزوی زندگی راحت و مرفه‌ای داشتند.

نه فقط داستان زندگی‌اش بلکه خود او به عنوان یک بازیگر نیز مورد توجه فیلم‌سازان بسیاری قرار گرفت.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

جیلان اولین فیلم ابراهیم تاتلیس

او نه مانند اورحان گنجه بای و نه مانند مسلم گورسس بود.

او راهی متفاوت را در پیش گرفته بود و این را در اولین فیلمش جیلان که در سال ۱۹۷۸ به تصویر کشیده شد نشان داد.

ابراهیم با کت سفید، شلوار و بلوز مشکی و یک پاپیون بزرگ سفید و با ترانه ayağımda kundura، پا به صحنه گذاشت.

ترانه‌ها را با صدای زیبای شهرستانی‌اش به صدا در می اورد ولی صدایش در اجرای نقش، متعلق به دوبلور بود و بدون هیچ لهجه‌ای پخش شد.

ورود به عرصه سینما و شهرت فراوان ابراهیم

شهرت ابراهیم تاتلیس بعد از ورود به عرصه سینما صد چندان شد. ظهور سینمای آرابسک زمینه شهرت هنرمندانی مثل او را فراهم کرد.

اون دیگه هنرمند محبوب مردم بود و با انتشار هر فیلم و کاستش رکورد تازه‌ای در عرصه موسیقی و سینما شکسته می‌شد.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

زندگی مشترک ابراهیم تاتلیس

ابراهیم در حین بازی در فیلم “Kara Yazma” در سال ۱۹۷۹ با پریحان ساواش هنرمند معروف آشنا شد؛ زندگی مشترک آنها تنها ۴ سال طول کشید و در طول این سال‌ها نیز صاحب فرزند دختری با نام ملک زبیده شدند.

تاتلیس سال ۱۹۸۳ با دریا تونا در فیلم “گناه” هم‌بازی بود و همین مسئله مقدمه‌ آشنایی و ازدواج آن دو را فراهم کرد که از این رابطه نیز پسری با نام ابراهیم و یا ایدو، به دنیا آمد.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

دهه هشتاد سال‌های آشنایی ابراهیم تاتلیس با اروپا و کشورهای خاورمیانه

دهه هشتاد سال‌های آشنایی اروپا و کشورهای خاورمیانه با آثار او بود. محبوبیت او در جغرافیای وسیعی، از یونان گرفته تا افغانستان انتشار یافت…

ایران هم از جمله کشورهایی بود که فیلم‌ها و ترانه‌های او، در آن از محبوبیت خاصی برخوردار بود.

سال‌های دهه هشتاد پربارترین سال‌های فعالیت او به شمار می‌رفت. کاست‌ها، فیلم‌ها و حتی پوسترهای او از جمله پول‌سازترین سوژه‌ها بود.

ابراهیم تاتلیس در دهه نود به سرمایه‌گذاری و تجارت مشغول شد و بعدها به عنوان سناریست، کارگردان و تولید‌کننده هم در عرصه سینما فعالیت کرد.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

ابراهیم در طول حیات هنری خودش در فیلم‌هایی چون Yalan”، “Yorgun”، “Mavi Mavi”، “Ayşem”، “Hülya”، “Sarhoş” و “Alah Alah” بازی کرده است.

گلوله خوردن ابراهیم تاتلیس

در اول مارس ۲۰۱۱ میلادی هنگامی که پس از ضبط برنامه تلویزیونی مشهور خود «ایبوشو» از کانال تلویزیونی «بیاض تی‌وی» در محله شیشلی استانبول خارج می‌شد از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت.

بنا به اعلام پزشکان، گلوله از پشت وارد جمجمه ابراهیم تاتلیس شده و از قسمت جلوی سر او خارج شد.

پس از یک عمل جراحی ۱۲ ساعته پزشکان اعلام کرده‌اند که حتی اگر تاتلیس از این ترور جان سالم به در ببرد، احتمال دارد باقی عمر خود را فلج شود.

او یک سال تمام در بهترین بیمارستان‌ها تحت معالجه قرار گرفت و خوشبختانه تمامی تلاش‌ها برای مداوای ابراهیم نتیجه بخش شد و او اگر چه هنوز نمی‌تواند دست راستش را حرکت بدهد ولی سلامتی نسبی خود را به دست آورده است.

به اعتقاد خود او به دست آورن سلامتی‌اش یکی از معجزه‌های خداست.

ابراهیم تاتلیس در مدتی که در بیمارستان بستری بود، از آیشه گل ییلماز، تقاضای ازدواج کرد و این زوج در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۱، در بیمارستان ازدواج کردند.

تاتلیس و ازدواج های ناموفقش

تاتلیس در کل زندگی ۵ رابطه ناموفق داشت؛ از همسر اولش عدالت دوراک، که در اورفا زندگی می‌کند، سه فرزند، ۱ پسر و ۲ دختر، از پریحان ساواش دختری با نام ملک زبیده و از دریا تونا پسری با نام ایدو دارد.

آسنا رقاصه مشهور ترکیه نیز به مدت ۵ سال با ابراهیم تاتلیس ارتباط داشت و آخرین همسر ابراهیم که آیشه گل ییلماز بود، در سال ۲۰۰۹ دختری با نام الیف آدا به دنیا آورد و روز ۲۹ نوامبر سال گذشته از ابراهیم جدا شد.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

۴۲ آلبوم موسیقی و ۳۹ فیلم و سریال کارنامه ابراهیم تاتلیس

ابراهیم تاتلیس ۴۲ آلبوم موسیقی دارد و در ۳۹ فیلم و سریال ایفای نقش کرده. او مالک هتل، رستوران، شرکت توریستی، مغازه‌های پوشاک و شرکت فیلمسازی است.

ابراهیم در یکی از مصاحبه‌های اخیرش اعلام کرد که می‌خواهد در ترکیه یک بیمارستان مخصوص بیماران محدودیت‌های حرکتی هم تاسیس کند.

ابراهیم بعد از جدا شدن از آخرین همسرش آیشه گل ییلماز، آخرین آلبوم‌اش را منتشر کرد که، تاتلیس کلاسیکی نام دارد و دارای ۱۰ ترانه است.

بیوگرافی ابراهیم تاتلیس

ele ne آخرین ترانه ابراهیم تاتلیس

اولین ترانه این آلبوم ele ne نام دارد که این ترانه آخرین ترانه‌ای است که ابراهیم تاتلیس قبل از اینکه هدف گلوله قرار بگیرد تهیه کرده بود.

ترانه‌های دیگر این آلبوم هیت‌های این خواننده است که از گذشته تا به امروز منتشر شده است.

ابراهیم به خبرهای منتشر شده در مورد اینکه به تارهای صوتی او آسیب جدی‌ وارد شده است و دیگر نمی تواند همانند گذشته آواز بخواند، پاسخ داد و گفت:”در روزنامه‌ها خوانده‌ام که نوشته بود، ابراهیم دیگر نمی‌تواند مانند گذشته آواز بخواند.

صدای من هیچ مشکلی ندارد. دوستدارانم غصه نخورند. دشمنانم خوشحال نشوند. سه سال است که آواز نمی‌خوانم و تنها مشکل این است که حنجره‌ام تنبل شده است.”

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات (2)

 • ایرج
  اسفند 27, 1399 از 11:47 ب.ظ پاسخ

  یادش بخیر چقد با اهنگای ابراهیم تاتلیس خاطره دارم

 • کریم
  اسفند 18, 1399 از 5:54 ب.ظ پاسخ

  یادش بخیر ابراهیم تاتلیس و اهنگاشو فیلماش چقدر خاطره داریم باش
  ماوی ماوی ماس ماوی

error: Content is protected !!