ورود

پرچم ترکیه

پرچم ترکیه

پرچم ترکیه و اطلاعات و حقایقی در رابطه با آن. با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

پرچم‌ها نمادهایی هستند که می‌توانند شما را با عقاید آن کشور آشنا کنند و شما با توجه به آنها متوجه می‌شوید که مردم آن کشور به چه چیزی اهمیت داده و طرز فکرشان چگونه است.

پرچم ترکیه

پرچم امروزی کشور ترکیه، ماه و ستاره‌ای سفید رنگ را در زمینه‌ای سرخ به تصویر می‌کشد، پرچم ترکیه از نسخه عثمانی آن الهام گرفته شده و تفاوتش در ابعاد ماه و ستاره آن است. ابعاد و اندازه های این ماه و ستاره‌ها بر اساس قانونی در سال 1936 میلادی تعیین شده و از معدود پرچم‌هایی است که در طول تاریخ دستخوش تغییرات خاصی نشده است.

پرچم ترکیه

ماه و ستاره در پرچم ترکیه

مبداء ماه و ستاره در پرچم ترکیه را باید در دوران باستان جست و جو کرد که اغلب نماد پادشاهان بود، اما برخی باور دارند که ریشه این نمادها به افرادی از آسیای مرکزی و سیبری باز می گردد که الهه های خورشید، ماه و آسمان را می پرستیدند و از این نمادهای آسمانی استفاده می‌کردند.

مردم ترکیه معتقدند که سرخی پرچم نمادی از ریخته شدن خون مردم در طی جنگ‌ است، که این باور مربوط به جنگ ترکیه و یونان در سال 1920 است که خون بسیاری از مردم ترکیه ریخته شد.

پرچم ترکیه

حقایقی جالب درباره پرچم ترکیه

حقایقی جالب در رابطه با پرچم ترکیه وجود دارد، اولین حقیقت جالب این است که ستاره پرچم در دوران عثمانی هشت پر بوده که نمادی از پیروزی‌های این امپراطوری بوده است، در سال 1844 این ستاره هشت پر به ستاره پنج پر تبدیل شد. بیشتر کشور‌های استقلال یافته این نماد را در پرچم کشورشان دارند.

ادای احترام به پرچم هر کشوری باید رعایت شود؛ که هم در گفتار و هم نوشتار در نظر گرفته می‌شود، پرچم نباید سوزانده شود، نباید پاره شود و از به اهتزاز درآوردن پرچم‌های کثیف، چروک و کم رنگ باید خودداری شود. نشان پرچم جدا از اهتزاز در نهادهای دولتی، مدارس، فرودگاه ها و … بر روی لباس فرم و کلاه‌های نظامی و نیروهای دریایی و خلبان‌ها هم دیده می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (2)

 • امیر ارسلان
  فروردین 22, 1400 از 1:05 ق.ظ پاسخ

  من آرزومه که کرونا بره دلم میخواد با خانواده ام بریم به ترکیه

  • pintati
   فروردین 22, 1400 از 9:46 ق.ظ پاسخ

   با سلام و احترام
   ما هم امیدواریم زودتر کرونا بره و مردم به زندگی عادی برگردند.