ورود

افتتاح جزیره دموکراسی و آزادی یاسی آدا به دست اردوغان

افتتاح جزیره دموکراسی و آزادی یاسی آدا به دست اردوغان

افتتاح جزیره یاسی آدا. با آخرین اخبار ترکیه و مطالب خواندنی با پین تاتی همراه باشید.

افتتاح جزیره یاسی آدا

جزیره یاسی آدا امروز طی مراسم ویژه‌ای از سوی رجب طیب اردوغان گشایش می‌یابد

به گزارش پین تاتی و به نقل از خبرگزاری آنادولو، جزیره یاسی آدا که زمانی میزبانی یکی از تاریک‌ترین دوره‌های تاریخ دموکراسی ترکیه را برعهده داشت، امروز بعنوان جزیره ” دموکراسی و آزادی ” از سوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور گشایش خواهد یافت.

امور ساخت و ساز مجدد در این جزیره که در دریای مرمره واقع شده و نزدیک‌ترین جزیره به شهر استانبول است ، پنج سال پیش آغاز شده و بالاخره امروز پایان یافت.

در اطلاعیه‌ای که از سوی مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه صادر گردید ، آمده است : ۵۹۲ سیاستمدار عضو حزب دموکرات در پی کودتای نظامی روز ۲۷ام ماه می سال ۱۹۶۰ در معرض ظلم و ستم قرار گرفته و در نتیجه آن در  زندان‌ها و سیاه‌چال‌های یاسی آدا برای مدت ۱۵ ماه به زنجیر کشیده شدند.

در پی تشکیل به اصطلاح دادگاهی در جزیره یاسی آدا ، عدنان مندرس نخست وزیر وقت، فاتح رشدی زورلوی وزیر امور خارجه و حسن پولاتکان وزیر دارایی آن دوران اعدام شدند.

در شصتمین سالگرد کودتای نظامی، جزیره یاسی آدا با بناهای سمبلیک بسیاری مانند موزه، کتابخانه، سالن کنفرانس و فانوس دموکراسی از نو ساخته شده و طی مراسم ویژه‌ای امروز بر روی عموم گشوده می‌شود.

در این میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و دولت باغچلی رهبر حزب جنبش ملی گرا از جزیره دموکراسی و آزادی یاسی آدا که طی مراسمی برای روی عموم باز خواهد شد، دیدن کردند.

اردوغان و باغچلی ضمن انجام بررسی‌هایی در موزه‌ای که زمانی جلسه‌های دادگاه در آن تشکیل می‌یافت، فیلم مستند تاریخچه یاسی آدا از دیروز تا امروز را در صفحه تلویزیونی غول آسا تماشا کردند.

اردوغان و باغچلی سپس در موزه دموکراسی و آزادی از ” خانه روشن ” آدنان مندرس که بشکلی مشابه خانه محل تولد مرحوم مندرس ساخته شده، دیدن کرده و عکس یادگاری گرفتند.

منبع : RTL فارسی

5/5 - (1 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.