ورود

آخرین قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه و اجاره ⭐️

آخرین قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه و اجاره ⭐️

خرید ملک در ترکیه. در این مقاله قصد داریم تا مهم‌ترین نکات خرید یا اجاره ملک در ترکیه را بررسی کنیم. با پین تاتی همراه شوید.

خرید ملک در ترکیه

برای فروش یا اجاره ملک در ترکیه باید به چه مواردی دقت کرد

خانه ترکیه، دغدغه بسیاری از کسانی که مهاجرت کرده یا قصد اقامت در ترکیه را دارند. مسئله‌ای که امروزه به نیاز اساسی جامعه تبدیل شده است، از هر طبقه و قشری که باشد، پناهنده یا مهاجر، یا از مردم محلی یک منطقه، زن یا مرد، فرقی نمی‌کند. همیشه نیاز به مسکن و سرپناه وجود دارد.

بر اساس قانون اساسی ترکیه، خانه هر فرد حریم شخصی او محسوب می‌شود و هیچ کس نمی‌تواند بدون اجازه وارد خانه دیگری شود. حتی انجام بازرسی در خانه یک فرد تابع قوانین بوده و نیازمند کسب اجازه ویژه از دادگاه می باشد. بر اساس قانون مدنی ترکیه، تمامی افراد ساکن در کشور باید آدرس محل اقامت خود را به اداره ثبت احوال، اطلاع داده و آن را در سیستم، ثبت نمایند.

بر اساس قوانین مهاجرت، کسانی که با عنوان پناهنده، در ترکیه زندگی می‌کنند، تنها در استان‌هایی می‌توانند اقامت نمایند که توسط اداره کل مهاجرت برای آن‌ها تعیین می‌شود. در صورت عدم رعایت این قانون، استفاده فرد از حقوق و خدمات ارائه شده توسط اداره مهاجرت محدود می‌شود.

به طور کل کسانی که تمایل به سکونت در کشور ترکیه را دارند می‌بایست حتما درخواست اقامت نمایند، اقامت انواع متفاوتی دارد. به عنوان مثال: اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، اقامت از طریق خرید ملک، اقامت توریستی، اقامت تحصیلی، اقامت از طریق ازدواج، اقامت از طریق ثبت شرکت و …

بنابراین افرادی که تصمیم دارند در ترکیه سکونت داشته باشند با توجه به نوع اقامت در انتخاب محل سکونت خود کاملا آزاد هستند و برای خرید خانه در ترکیه یا اجاره خانه در استانبول محدودیتی ندارند.

قوانین و شرایط خرید یا اجاره خانه در ترکیه

 خرید ملک در ترکیه یا اجاره خانه در ترکیه؟

برای دریافت اقامت ابتدا باید به فکر خانه‌ای برای سکونت بود.

زندگی در خانه‌ای زیبا و با قیمتی مناسب تقریباً رویای همه ماست. با این حال، رسیدن به این خواسته نیاز به تحقیقات کامل و جامعی دارد. قبل از جستجو برای اجاره خانه، شما باید معیارهایی را که به دنبال آن هستید، مشخص کنید. توجه داشته باشید که موقعیت مکانی محله‌ای که خانه در آن قرار گرفته و سال ساخت خانه‌، مهم‌ترین معیار در تعیین قیمت اجاره‌بها است. به عنوان مثال اجاره خانه در سیته (مجموعه‌هایی که دارای خدمات کامل نگهبانی، استخر، سالن بدنسازی و …) برای کسانی که قصد اقامت در ترکیه را دارند مناسب‌تر است. علاوه بر این با توجه به هزینه‌های بالای حمل و نقل در ترکیه، نزدیکی به ایستگاه‌های مترو و متروبوس بسیار حائز اهمیت است.

شما می‌توانید خانه دلخواه خود را در آگهی روزنامه‌های محلی یا در سایت‌های اینترنتی مربوط به املاک با استفاده از فیلترهای موجود نظیر متراژ، تعداد خواب، محله و قیمت و … بیابید. البته می‌توانید به یک آژانس املاک هم مراجعه کنید.

اگر از طریق آژانس املاک خانه مورد نظر خود را پیدا کرده‌اید، باید هزینه‌ای را به آژانس املاک بابت پیدا کردن ملک بپردازید. نرخ تعیین شده توسط دولت برای این کار معادل 10٪ اجاره سالانه خانه به اضافه مالیات بر ارزش افزوده یعنی (18٪) است. در صورتی که بتوانید در سایت‌های جستجوی خانه، ملکی پیدا کنید که مالک آن را معرفی کرده باشد و در صورت تمایل هر دو طرف به عقد قرارداد بدون حضور در املاک نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارید. در سایت‌های جستجوی ملک ترکیه معمولا آژانس‌های املاک نیز آگهی می‌گذارند، پس اگر قصد ندارید هزینه اضافی به آن‌ها پرداخت کنید بهتر است دقت کنید که آگهی‌دهنده مالک باشد نه املاک.

یادتان باشد اگر توانایی خرید ملک در ترکیه را دارید بهتر است زودتر به فکر خرید باشید تا اجاره زیرا تورم ترکیه ممکن است سرمایه شما را به خطر بیندازد.!

قوانین و شرایط خرید یا اجاره خانه در ترکیه

برای اجاره خانه در ترکیه، به موارد زیر دقت کنید:

 • حتما قبل از امضای اجاره‌نامه، ملک موردنظرتان را در زمان مناسب ترجیحا روز روشن بازدید کنید.
 • در مورد محل استقرار ملک، دسترسی‌ها و کوچه‌های اطراف تحقیق کنید.
 • دقت کنید که آیا ملک، نیاز به تعمیر دارد و وسایل برقی آن مانند دستگاه سرمایش ،هود یا گاز به درستی کار ‌کند.
 • در زمان اجاره ملک از صاحب‌خانه بخواهید که رسیدهای تسویه عایدات (شارژ ماهیانه ساختمان) را به شما ارائه نماید.
 • دقت نمایید که در اجاره‌نامه کلیه جزئیات از قبیل مبلغ اجاره، میزان افزایش اجاره‌بها در پایان هر دوره قرارداد، طول مدت قرارداد، مبلغ سپرده (مبلغ سپرده نمی‌‌تواند از مجموع 3 اجاره‌بها بیشتر باشد)، وسایل و لوازم موجود در خانه و همچنین  نقصایص خانه به‌طور کامل نوشته شود
قوانین و شرایط خرید یا اجاره خانه در ترکیه

پس از پیدا کردن خانه‌ای که فکر می‌کنید برای شما مناسب است، کار تمام نشده و باید به موارد دیگری نیز توجه کنید.

سؤالات مهمی پیش از اجاره خانه در ترکیه باید از صاحبخانه بپرسید:

– آیا اجاره بها شامل هزینه‌های برق، آب و گرمایش هم می‌شود؟

– آیا خانه مبله است؟ به عبارت دیگر آیا خانه با مبلمان و وسایل داخل آن کرایه داده می‌شود؟

– آیا می‌توانم در رنگ و دکوراسیون خانه به دلخواه خود تغییراتی ایجاد کنم؟

– آیا اجازه نگهداری حیوانات خانگی در منزل را دارم؟

– میزان عایدات (شارژ آپارتمان) چقدر است؟

– آیا خانه پارکینگ روباز یا روبسته دارد؟

قوانین و شرایط خرید یا اجاره خانه در ترکیه

وظایف و مسئولیت‌های مستاجر مقابل صاحب خانه در ترکیه

 • بعد از تنظیم قرارداد و امضای اجاره‌نامه، خانه حریم شخصی شما محسوب می‌شود و صاحبخانه نمی‌تواند بدون اجازه شما وارد خانه شود. اما اگر خانه نیاز به تعمیر داشته باشد، صاحبخانه می‌تواند با انجام هماهنگی قبلی با شما، برای انجام تعمیرات به خانه بیاید.
 • شما مسئول هستید خانه را به همان شکلی که تحویل گرفته بودید، تحویل دهید.
 • مبلغی که به عنوان سپرده به هنگام عقد قرارداد به صاحبخانه پرداخت کرده بودید، بدون کم و کسر به شما بازپرداخت می‌شود. اما اگر از طرف شما خسارتی به خانه وارد شده باشد، به عنوان مثال در یا پنجره‌ای شکسته باشد، هزینه این خسارت از مبلغ سپرده کسر شده و مابقی آن به شما پرداخت می‌شود. اگر خسارت وارده بیشتر از مبلغ سپرده باشد، شما مسئول هستید مابه‌التفاوت را نیز پرداخت نمایید.
 • باید اجاره‌بها را به روشی که در قرارداد مشخص شده و در موعد مقرر پرداخت کنید.
 • در طول مدتی که اجاره‌نامه معتبر است، صاحبخانه نمی‌تواند بدون دلیل موجه، قرارداد شما را فسخ نماید.
 • می‌توان میزان افزایش اجاره‌بها را در اجاره‌نامه تعیین کرد. اما میزان افزایش اجاره‌بها نمی تواند بیشتر از شاخص نرخ تورم در سال گذشته باشد. شما به راحتی می‌توانید هر سال شاخص نرخ تورم را در وب سایت tuik.gov.tr به صورت آنلاین ببینید.
قوانین و شرایط خرید یا اجاره خانه در ترکیه

شرایط خرید ملک در ترکیه و فروش آن

فروش اموال غیرمنقول (خانه، زمین، مغازه و مستغلات) به خارجی‌ها در ترکیه مجاز است. با این حال، محدودیت‌های خاصی دارد. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در مورد این محدودیت‌ها باید به اداره ثبت اسناد و املاک استان محل اقامت خود مراجعه کنید.

به هنگام خرید خانه، مغازه و … شما می‌توانید از بانک‌های ترکیه وام درخواست کنید. شرایط اعطای وام مسکن نزد هر بانک متفاوت است. اگر می‌خواهید از وام استفاده کنید، بهتر است از کلیه بانک‌ها در این مورد پرس و جو کرده و موارد مثبت و منفی آن‌ها را با دقت مقایسه کنید. همچنین مواردی را که به هنگام اجاره‌خانه باید به آن‌ها توجه می‌کردید، در هنگام خرید خانه نیز فراموش نکنید.

برای جلوگیری از هر گونه کلاهبرداری به هنگام خرید خانه در ترکیه با مراجعه به اداره کل ثبت اسناد و اراضی استان‌ها یا اداره ثبت زمین، در رابطه با مالکیت خانه مورد نظر، وضعیت حقوقی آن، وجود یا عدم وجود هر گونه تسهیلات یا وثیقه و توقیف بر روی سند، تحقیق کنید و مطمئن شوید. فروش ملک در ترکیه (خانه، زمین، مغازه و مستغلات) تنها در دفاتر ثبت اسناد و املاک انجام می‌گیرد. پس از توافق با مالک برای خرید ملک، به دفاتر ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که انجام هر‌گونه خرید و فروش در جایی به غیر از دفاتر ثبت اسناد و املاک، هیچ‌گونه اعتبار و پشتوانه قانونی ندارد.

در هنگام خرید مواظب کلاهبرداران باشید. توصیه می‌شود به هنگام خرید یا فروش هرنوع ملکی، نقل و انتقال پول به حساب فروشنده یا خریدار، در اداره ثبت اسناد و املاک به طور هم‌زمان انجام شود.

شرایط خرید خانه در استانبول یا اجاره خانه در استانبول نیز مطابق قوانین حاکم بر ترکیه می‌باشد و هیچ‌گونه تفاوتی ندارد.

قوانین و شرایط خرید یا اجاره خانه در ترکیه

ملک در ترکیه و گرفتن اقامت

برای دریافت اقامت ترکیه می‌بایست ملکی در ترکیه خریداری کنید. برای دریافت اقامت موقت و تمدید سالانه اقامت مهم نیست که ارزش ملک زیر ۲۵۰ هزار دلار باشد. البته برای واحدهای با متراژ پایین افسر اقامت نهایتا به یک زوج اقامت می‌دهد پس چنانچه به فکر خرید واحد به صورت شریکی با دوستان هستید روی دریافت اقامت برای هر۲ نفر حساب نکنید.

حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه و به ویژه استانبول حدودا ۳۰۰ هزار لیر می‌باشد. شاید در شهرهای دیگر ترکیه این رقم پایین‌تر باشد.

اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک در ۹۰ روز

در صورتی که ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا یا بالاتر از آن در ترکیه خریداری کنید، حق شهروندی و پاسپورت ترکیه به شما و اعضای خانواده‌تان اعطا می‌گردد. برای دریافت پاسپورت، خرید ملک به صورت شراکتی مورد قبول نمی‌باشد و سند ملک باید به نام یک‌نفر باشد.

سایت اجاره خانه در ترکیه

سایت صاحبیندن در ترکیه از محبوبیت خاصی برخوردار می‌باشد که در آن آگهی‌های زیادی برای اجاره یا خرید ملک، ماشین نیز موجود است در واقع حکم سایت دیوار خودمان در ایران را دارد.

آدرس سایت:  sahibinden.com

خدمات پین‌تاتی

لطفا اگر سوال یا تجربه‌ای از زندگی در ترکیه دارید به صورت کامنت در زیر پست بنویسید.

ممنون که با پین‌تاتی همراه هستید.

4.6/5 - (5 امتیاز)

پست های اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات (2)

 • کیانی
  اسفند 22, 1399 از 7:55 ق.ظ پاسخ

  برای اجاره خانه در ترکیه جز سایت صاحبیندن سایت دیگری میشه معرفی کنید که فارسی یا انگلیسی باشه

  • pintati
   اسفند 23, 1399 از 10:42 ق.ظ پاسخ

   می توانید این سایت را مشاهده فرمایید.
   pintatihomes.com